Domů     Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
5.6.2016

V jedné z největších krizí Etiopie dvorní komoří císaře oznámí lidu, že bojovat je povinnost. Že musejí bojovat všichni Etiopané.

„Jestli nebudete ochotni prolít svou krev, Stvořitel vás za to pokárá a vaši potomci vás proklejí,“ řekne v době, kdy do země vpochoduje obrovská italská armáda…

Bez oficiálního vyhlášení války. Navzdory celosvětovým protestům. I přes členství obou zemí v mezinárodní organizaci Společnost národů (1920–1945).

Je 3. října 1935, 5 hodin ráno, když 100tisícová italská armáda překročí hranice mezi Etiopií a Italy ovládanou Eritreou a Somálskem.

Italský diktátor Benito Mussolini (1883–1945) nechce nic jiného než rozšířit pro 42milionový národ italskou africkou kolonii. Podaří se to po sedmi měsících a na pouhých pět let.

Spolu s čínskou „záchranou“ Tibetu v roce 1950 jde o nejabsurdnější a nejzbabělejší konflikt 20. století, protože Italové na domorodce s oštěpy shazují bomby a nasazují bojové plyny.

3000letá dynastie padne

Itálie se chystá dobýt Etiopii už v roce 1925. Zpočátku se počítá jenom s „pokojnou“ anexí na základě smlouvy o přátelství z roku 1928. To ale nevyjde a Mussolini, nejmenší ze všech evropských diktátorů 20. století, chce stůj co stůj vrátit Itálii mezi velmoci.

Tenhle neurotik s depresivními stavy si buduje kult osobnosti a taky buduje obrovskou armádu v okolních italských koloniích Eritreji, Somálsku a Libyi. V regionu se nakupí ozbrojené síly – kolem 1,3 milionu mužů.

A pak Italové 3. října 1935 vtrhnou do země pod hesly „civilizačního poslání“ a „nastolení pořádku v Habeši“. Válečný buben v hlavním městě Addis Abebě svolává lidi k paláci císaře Haile Selassieho (1893–1975).

Podle etiopského spisu Kebra Nagast je to potomek 225. generace spojení krále Šalamouna a královny ze Sáby z prastaré šalamounské dynastie, která s několika přestávkami vládne téměř 3 000 let. Jenže hvězdu východní Afriky rozcupuje italský fašistický orel.

Prodaný národ

Císař Haile Selassie I. po napadení své země okamžitě protestuje u Společnosti národů, žádá a prosí o pomoc. Jenže – navzdory platným smlouvám o kolektivní bezpečnosti – africkému národu nepomůže ani samotná mezinárodní organizace, ani žádný jiný stát.

Zůstane osamocený. Plénum pouze prohlásí Itálii za agresora a uvalí na ni liknavé ekonomické sankce a embargo na prodej zbraní. Ve hře je politika a neochota velkých hráčů cokoli řešit.

Britové chtějí Itálii zabránit ve sblížení s Německem a Francouzi s ní mají koloniální dohodu z ledna 1935. Ačkoli vojska habešského císaře mají pár moderních zbraní, většina bojeschopných mužů válčí jen se zastaralými puškami a oštěpy.

Zato Italové mají všechno a mají absolutní převahu na zemi, na vodě i ve vzduchu. K tomu shazují bomby a jedovatý yperit. Jenže i tak Etiopané agresora v pár bitvách porazí.

Pochod železné vůle

Válka už běží sedm měsíců, ale prodlužuje se spíš tím, že Italové neumějí bojovat než odporem Etiopanů. Třebaže do konce prosince 1935 dostanou etiopská vojska pouze 4 000 pušek a 36 děl, italské velení všechno podcení.

Takže do poloviny února 1936 vyšle 14 500 důstojníků, 350 000 vojáků, asi 60 000 příslušníků pomocného personálu (až 100 000 z řad místního obyvatelstva), 510 letounů, 300 tanků, 800 děl, 11 500 kulometů, 450 000 pušek, 15 000 automobilů a dalšího válečného materiálu.

A pak si maršál Pietro Badoglio (1871–1956), první vévoda z Addis Abeby, usmyslí, že provede „riskantní“ útok na hlavní město Addis Abebu.

Badogliovi se během 21.–25. dubna podaří nashromáždit motorizovanou kolonu 1 785 aut, kamionů a tahačů plus oddíl tančíků, 11 dělostřeleckých baterií a také speciální vozidla pro 193 koní určených na přehlídku. Celá kolona převáží 12 500 vojáků.

Badoglio se přesto tak bojí neúspěchu, že posílá pěšky i dva oddíly 4 000 Eritrejců, aby vyčistili předsunutou frontu. Zbytečně. Místo Etiopanů válčí spíš s blátem.

Když císaři Selassiemu nezůstane už ani osobní garda, 2. května 1936 ve zvláštním vlaku opouští zemi. Dva dny po něm dorazí do Addis Abeby první italské jednotky. Badoglio je nadšený, vezme koně a uspořádá triumfální vjezd po vzoru starých Římanů.

Tohle má Mussolini rád. Později fašistická propaganda bude oslavovat Badogliův výpad na Addis Abebu jako „Pochod železné vůle“.

Nikdo neví, že Italy nebrzdil skoro žádný odpor, a protože během osmi dní italské síly urazí vzdálenost 320 km, jeden novinář o několik let později prohlásí, že tento výkon „spíše než na stránky událostí vojenských patří na stránku událostí sportovních“.

Dnes my, zítra vy

Zatímco Italové obsazují Addis Abebu, Haile Selassie I. dorazí do Jeruzaléma, odkud posílá telegram Společnosti národů:

„Rozhodli jsme se ukončit tuto nejvíce nevyrovnanou, nejvíce nespravedlivou a nejbarbarštější válku naší doby…“ Když etiopský císař vystoupí 30. června 1936 před plénem Společnosti národů, pronese velmi emotivní projev, který zakončí slovy:

„Dnes jsme to my, zítra to budete vy.“ Okupace Etiopie trvá přitom jen pět let, protože v roce 1941 dobudou Italskou východní Afriku Britové a císař Haile Selassie I. se vrátí do země.

Podle zprávy, kterou v roce 1946 předloží etiopská vláda, zahyne ve válce a v době okupace do roku 1941 přes 760 000 vojáků a civilních obyvatel…

Foto: Shutterstock, bldgblog.com, history.com
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
historie
Vzestupy a pády nejstarších civilizací: Harappská kultura
Pokud něco zásadním způsobem formovalo další vývoj života a uspořádání na naší planetě, byly to vzestupy a pády starověkých civilizací. Většina z nich zásadním způsobem nasměrovala vývoj lidstva a předurčila naši kulturu, geografické rozložení či technologický a náboženský vývoj. Které starověké kultury to byly? Kdy: druhá polovina 4. tisíciletí př. n. l.– polovina 2. tisíciletí př. […]
Když voda brala životy. Tsunami usmrtila na 230 tisíc lidí!
Před jednadvaceti lety zasáhlo jihovýchodní Asii jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva, po kterém následovala nepředstavitelná tragédie. Zemětřesení na dně oceánu totiž vyvolalo tsunami – obří vlna se na některých místech zvedala až do výšky třiatřiceti metrů a na pobřeží Indického za sebou nechala desítky tisíc mrtvých. Je osm ráno 26. prosince 2004 a […]
2. světová válka: Bitvy u Verdunu a na Sommě
V době, kdy nikdo netušil, že hrůzy první světové války zažije svět znovu a ve větším měřítku jen o čtvrt století později, jsou bitvy u Verdunu a na Sommě dávány za strašlivý příklad toho, kam až může zajít lidská touha po moci. U Verdunu se bojuje od února 1916 až do prosince. Němci svážejí jednotky až […]
Martin Luther King: Za práva Afroameričanů
Martin Luther King je bezesporu nejvýznamnější osobností boje za práva Afroameričanů. Jeho slavný projev „I Have a Dream“, který pronese během takzvaného pochodu na Washington, se pro miliony černošských Američanů stane symbolem jejich boje za rasovou rovnoprávnost. V roce 1946 obdrží Nobelovu cenu za mír a stane se významnou postavou celonárodní americké politické scény. Jeho život […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz