Domů     Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
5.6.2016

V jedné z největších krizí Etiopie dvorní komoří císaře oznámí lidu, že bojovat je povinnost. Že musejí bojovat všichni Etiopané.

„Jestli nebudete ochotni prolít svou krev, Stvořitel vás za to pokárá a vaši potomci vás proklejí,“ řekne v době, kdy do země vpochoduje obrovská italská armáda…

Bez oficiálního vyhlášení války. Navzdory celosvětovým protestům. I přes členství obou zemí v mezinárodní organizaci Společnost národů (1920–1945).

Je 3. října 1935, 5 hodin ráno, když 100tisícová italská armáda překročí hranice mezi Etiopií a Italy ovládanou Eritreou a Somálskem.

Italský diktátor Benito Mussolini (1883–1945) nechce nic jiného než rozšířit pro 42milionový národ italskou africkou kolonii. Podaří se to po sedmi měsících a na pouhých pět let.

Spolu s čínskou „záchranou“ Tibetu v roce 1950 jde o nejabsurdnější a nejzbabělejší konflikt 20. století, protože Italové na domorodce s oštěpy shazují bomby a nasazují bojové plyny.

3000letá dynastie padne

Itálie se chystá dobýt Etiopii už v roce 1925. Zpočátku se počítá jenom s „pokojnou“ anexí na základě smlouvy o přátelství z roku 1928. To ale nevyjde a Mussolini, nejmenší ze všech evropských diktátorů 20. století, chce stůj co stůj vrátit Itálii mezi velmoci.

Tenhle neurotik s depresivními stavy si buduje kult osobnosti a taky buduje obrovskou armádu v okolních italských koloniích Eritreji, Somálsku a Libyi. V regionu se nakupí ozbrojené síly – kolem 1,3 milionu mužů.

A pak Italové 3. října 1935 vtrhnou do země pod hesly „civilizačního poslání“ a „nastolení pořádku v Habeši“. Válečný buben v hlavním městě Addis Abebě svolává lidi k paláci císaře Haile Selassieho (1893–1975).

Podle etiopského spisu Kebra Nagast je to potomek 225. generace spojení krále Šalamouna a královny ze Sáby z prastaré šalamounské dynastie, která s několika přestávkami vládne téměř 3 000 let. Jenže hvězdu východní Afriky rozcupuje italský fašistický orel.

Prodaný národ

Císař Haile Selassie I. po napadení své země okamžitě protestuje u Společnosti národů, žádá a prosí o pomoc. Jenže – navzdory platným smlouvám o kolektivní bezpečnosti – africkému národu nepomůže ani samotná mezinárodní organizace, ani žádný jiný stát.

Zůstane osamocený. Plénum pouze prohlásí Itálii za agresora a uvalí na ni liknavé ekonomické sankce a embargo na prodej zbraní. Ve hře je politika a neochota velkých hráčů cokoli řešit.

Britové chtějí Itálii zabránit ve sblížení s Německem a Francouzi s ní mají koloniální dohodu z ledna 1935. Ačkoli vojska habešského císaře mají pár moderních zbraní, většina bojeschopných mužů válčí jen se zastaralými puškami a oštěpy.

Zato Italové mají všechno a mají absolutní převahu na zemi, na vodě i ve vzduchu. K tomu shazují bomby a jedovatý yperit. Jenže i tak Etiopané agresora v pár bitvách porazí.

Pochod železné vůle

Válka už běží sedm měsíců, ale prodlužuje se spíš tím, že Italové neumějí bojovat než odporem Etiopanů. Třebaže do konce prosince 1935 dostanou etiopská vojska pouze 4 000 pušek a 36 děl, italské velení všechno podcení.

Takže do poloviny února 1936 vyšle 14 500 důstojníků, 350 000 vojáků, asi 60 000 příslušníků pomocného personálu (až 100 000 z řad místního obyvatelstva), 510 letounů, 300 tanků, 800 děl, 11 500 kulometů, 450 000 pušek, 15 000 automobilů a dalšího válečného materiálu.

A pak si maršál Pietro Badoglio (1871–1956), první vévoda z Addis Abeby, usmyslí, že provede „riskantní“ útok na hlavní město Addis Abebu.

Badogliovi se během 21.–25. dubna podaří nashromáždit motorizovanou kolonu 1 785 aut, kamionů a tahačů plus oddíl tančíků, 11 dělostřeleckých baterií a také speciální vozidla pro 193 koní určených na přehlídku. Celá kolona převáží 12 500 vojáků.

Badoglio se přesto tak bojí neúspěchu, že posílá pěšky i dva oddíly 4 000 Eritrejců, aby vyčistili předsunutou frontu. Zbytečně. Místo Etiopanů válčí spíš s blátem.

Když císaři Selassiemu nezůstane už ani osobní garda, 2. května 1936 ve zvláštním vlaku opouští zemi. Dva dny po něm dorazí do Addis Abeby první italské jednotky. Badoglio je nadšený, vezme koně a uspořádá triumfální vjezd po vzoru starých Římanů.

Tohle má Mussolini rád. Později fašistická propaganda bude oslavovat Badogliův výpad na Addis Abebu jako „Pochod železné vůle“.

Nikdo neví, že Italy nebrzdil skoro žádný odpor, a protože během osmi dní italské síly urazí vzdálenost 320 km, jeden novinář o několik let později prohlásí, že tento výkon „spíše než na stránky událostí vojenských patří na stránku událostí sportovních“.

Dnes my, zítra vy

Zatímco Italové obsazují Addis Abebu, Haile Selassie I. dorazí do Jeruzaléma, odkud posílá telegram Společnosti národů:

„Rozhodli jsme se ukončit tuto nejvíce nevyrovnanou, nejvíce nespravedlivou a nejbarbarštější válku naší doby…“ Když etiopský císař vystoupí 30. června 1936 před plénem Společnosti národů, pronese velmi emotivní projev, který zakončí slovy:

„Dnes jsme to my, zítra to budete vy.“ Okupace Etiopie trvá přitom jen pět let, protože v roce 1941 dobudou Italskou východní Afriku Britové a císař Haile Selassie I. se vrátí do země.

Podle zprávy, kterou v roce 1946 předloží etiopská vláda, zahyne ve válce a v době okupace do roku 1941 přes 760 000 vojáků a civilních obyvatel…

Foto: Shutterstock, bldgblog.com, history.com
Související články
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Historie
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
reklama
zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává