Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
3.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, Epocha však z jiného úhlu pohledu nabízí věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)

Konečně možnost svobodně se napít

Co: Zrušení prohibice

Ač se v roce 1933 USA zmítá na vrcholu těžké ekonomické krize, všichni slaví. To proto, že po třinácti letech je zrušen 18. dodatek ústavy, zakazující od ledna 1920 výrobu, prodej a konzumaci alkoholu.

Končí prohibice, nezdařený experiment, který měl zachránit mravy i rodiny a ještě snížit kriminalitu. Což se moc nepovedlo, protože pít se nepřestalo a zločin se přizpůsobil.

Nakonec tedy vláda pochopí, že lidé pít nepřestanou a za krize je dobrý každý dolar z daní za alkohol, který do té doby místo státu inkasují mafiáni.

„Je nejvyšší čas dát si sklenici piva,“ prohlásí prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) a podepíše jediný dodatek ústavy, který ruší jí jiný dodatek.

Lidé si mohou konečně přiťuknout beze strachu před zákonem a státu v následujících letech vynesou daně z alkoholu přes půl miliardy dolarů. Navíc se rozjede řada pivovarů, lihovarů a dalších podniků, kde najdou práci tisíce nezaměstnaných.

Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)
Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)

Kam nechodí vitamín D

Co: Křivice

Více než polovina dětí, které vyrůstají během Velké hospodářské krize, trpí dostatkem jídla, nemá střechu nad hlavou ani dostupnou lékařskou péči. To, mimo jiné, vede k prudkému nárůstu případů křivice, nemoci známé také jako rachitida.

Tu totiž spouští nedostatek vitaminu D, který tělu pomáhá vstřebávat vápník. Dnes už je křivice mimo nejchudší země světa vidět jen vzácně, i když podle lékařů jich znovu přibývá i v USA. Na vině jsou tentokrát společenské trendy.

„Ohrožuje děti, které nechodí ven a poté, co je matky ukončí kojení, přestanou pít mléko,“ říká ortopedka Laura Tosiová.

Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Do Hooverville na Hooverovu baštu

Co: Neoblíbený prezident

Během předvolební kampaně v roce 1929 slibuje Herbert Hoover (1874-1964): „Chudoba se brzy stane neznámým pojmem.“ Místo toho přichází hospodářská krize, kterou jako prezident příliš nezvládne.

Odmítá návrhy kongresu na poskytnutí federální pomoci nezaměstnaným a v březnu 1930 tvrdí: „To nejhorší je za námi.“ Jenže to nejhorší má teprve přijít. Mnohým nakonec nezbude nic jiného než hořký smysl pro humor, jehož terčem se stává právě prezident.

A tak shlukům chatrčí na periferií měst, ve kterých jsou nuceni přebývat ti bez domova, říkají Hooverville, v noci se přikrývají szatými novinami, kterým říkají Hooverovy deky, a kručení v žaludku zahání Hooverovou baštou, což je polévka s dušeným masem vydávaná ve vývařovnách pro nezaměstnané. A prázdným kapsám obráceným naruby se říká Hooverovy vlajky.

Bohatství v obálce

Co: Řetězové dopisy

Někteří přijdou o úspory, jiní o všechno i střechu nad hlavou. Všichni hledají způsob jak to znovu získat, zbohatnout nebo se alespoň odrazit od dna. Chytají se každého stébla a jedním z nich se stávají řetězové dopisy, které místo štěstí slibují peníze.

Opiš šestkrát, první jméno v seznamu vynech, dolů připiš svoje, rozešli a čekej. Nechybí samozřejmě výčet těch co zbohatli, ani odstrašující případy těch, kteří řetěz přerušili.

Nejznámější dopis, známý jako Send-a-Dime, který zaplaví Ameriku v roce 1935, slibuje za opsání a poslání 1 dolaru odměnu 1000 dolarů. Někteří lidé dostanou během týdne i 3000 kopií dopisu. Pošta se hroutí, úřady zuří a dopisy chodí dál.

Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)
Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)

Mafián samaritán

Co: Al Capone

Zatímco prezident Hoover odmítá federální pomoc postiženým, do role milosrdného samaritána se pasuje gangster Al Capone (1899–1947). Pro nezaměstnané a bezdomovce otvírá jídelnu Big Al’s Kitchen for the Needy“, kde denně nakrmí až 3500 lidí.

Podávají se tři jídla. Masový vývar s kousky masa, chleba a káva s koblihami. Ale se zapojí také do boje proti křivici, v jehož rámci od něj děti ve školách denně dostávají mléko.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz