Slouží v nich muži zákona, kteří stáli tváří v tvář těm nejhorším zločincům. Někteří za svou neohroženost zaplatili i životem. Na kterých služebnách sloužili a pro koho umírali?
EpochaPlus.cz představuje nejvýznamnější policejní stanice světa.
Název stanice: New York City Police Department (Newyorské policejní oddělení), USA
Vizitka: New York City Police Department (NYPD), založené v roce 1845, je v současné době největší policejní oddělení na území Spojených států amerických.
Sídlí na Dolním Manhattanu, ale jeho působiště zahrnuje všech pět správních obvodů New York City – Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island.
Počet policistů: 37 000 policejních strážníků zaměstnaných v NYPD se stará o bezpečnost přibližně 8 milionů obyvatel New York City.
Zajímavost: 26. prezident Spojených států amerických Theodore Roosevelt (1858-1919) se před svým zvolením stává vrchním komisařem NYPD. Funkci získá v roce 1895 a udrží se v ní dva roky.
Pod jeho vedením dojde v policii k zásadním reformám, jako je např. zavedení telefonů na policejní služebny.
Nejvýznamnější případ: Mafiánovi Vincentovi Papovi se v letech 1969-1972 podaří postupně ukrást ze sídla NYPD asi 180 kilogramů zabaveného kokainu a heroinu v hodnotě okolo 70 000 000 dolarů (v přepočtu asi 1 miliarda korun).
Tuto krádež se policii nikdy nepodaří objasnit.
Název stanice: Préfecture de Police (Policejní ředitelství), Paříž, Francie
Vizitka: Préfecture de Police je státní instituce, která zabezpečuje policejní dohled nad Paříží a třemi přilehlými obvody – Hauts-de-Saine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne.
Založena byla již roku 1667 králem Ludvíkem XIV jako Generální policejní místodržitelství (Lieutenance générale de police). V současné době sídlí v centru Paříže na náměstí Place Louis Lépine.
Počet policistů:34 000 policistů z Préfecture de Police operuje v 15 obvodech na 87 policejních služebnách.
Zajímavost: Původní Generální policejní místodržitelství bylo za Velké francouzské revoluce roku 1789 rozpuštěno.
Jeho činnost obnovuje až Napoleon Bonaparte roku 1800. Ten jej zároveň přejmenuje na současnou Préfecture de Police.
Nejvýznamnější případ: Préfecture de Police se pyšní dopadením Henriho Désiré Landrua – jednoho z nejznámějších sériových vrahů francouzských dějin. Ten v letech 1914-1918 v Paříži okrade a zavraždí celkem deset žen.
Název stanice: New Scotland Yard (Nový Scotland Yard), Velká Británie
Vizitka: New Scotland Yard je název metropolitní policie, která působí na území Londýna (s výjimkou vnitřního centra Londýna). Zakládá jej 29. září 1829 tehdejší ministr vnitra sir Robert Peel.
V současné době sídlí ve dvacetipatrové budově v ulici Broadway asi 450 metrů od Westminsterského paláce.
Počet policistů: New Scotland Yard zaměstnává úctyhodný počet 33 367 policejních strážníků, což je nejvíce ze všech policejních oddělení ve Velké Británii.
Zajímavost: Mnoho romanopisců zařazuje do svých knih fiktivní detektivy Scotland Yardu.
Patří mezi ně i Arthur Conan Doyle, jehož inspektor G. Lestrade se objevuje v několika příbězích o Sherlocku Holmesovi.
Nejvýznamnější případ: Detektivové Scotland Yardu se zabývali vyšetřováním případu slavného Jacka Rozparovače, který v roce 1888 zavraždí v londýnských uličkách pět prostitutek.
Nikdy se jim však nepodaří jej dopadnout.
Název stanice: New South Wales Police Department (Policejní oddělení Nového jižního Walesu), Austrálie
Vizitka: New South Wales Police Department je policejní stanice s ředitelstvím v Sydney. Její policejní revír zahrnuje celý spolkový stát Nový jižní Wales včetně hlavního města Austrálie Canberry.
Jedná se o vůbec o první australskou policejní sílu. Založena byla v roce 1789 guvernérem Arthurem Phillipem na ochranu metropole Sydney.
Počet policistů: Přibližně 16 000 policejních strážníků New South Wales Police Force (Policejní síly Nového jižního Walesu) denně dohlíží na bezpečnost asi 7 milionů obyvatel Nového jižního Walesu.
Zajímavost: Když se v australské metropoli Sydney konaly v roce 2000 letní olympijské hry, bylo New South Wales Police Force uděleno čestné uznání a pochvala za zajištění nejbezpečnějších olympijských her na světě.
Nejvýznamnější případ: New South Wales Police Force má na svém kontě úspěšné dopadení sériového vraha Ivana Milata. Ten na začátku 90. let 20. stol. brutálně zavraždil sedm mladých turistů ve věku od 19 do 22 let. Za mřížemi si tak odpykává sedm doživotních trestů a 18 let navíc.
Název stanice: Los Angeles Police Department (Losangeleské policejní oddělení), USA
Vizitka: Los Angeles Police Department (LAPD) je losangeleské policejní oddělení založené roku 1869. Jedná se o první oddělení v USA, jehož součástí se staly speciální jednotky SWAT – Special Weapons and Tactics (Speciální zbraně a taktiky).
V současné době sídlí v centru metropole v ulici West 1st Street a jeho působnost zahrnuje celé město Los Angeles.
Počet policistů: 10 000 policistů z Los Angeles Police Department se stará o bezpečnost přibližně čtyř milionů obyvatel Los Angeles.
Zajímavost: LAPD a její fiktivní policejní vyšetřovatelé se objevují v mnoha filmech, románech a televizních seriálech.
V ČR se značné oblibě těší kriminální seriál Právo a pořádek, jehož poslední série se odehrává právě v prostředí losangeleské policie.
Nejvýznamnější případ: Policistům se podařilo dopadnout sériového vraha Charlese Mansona. Ten se na sklonku 60. let 20. stol.
stává hlavou skupiny známé jako „Rodina“ (The Family), která má posléze na svědomí několik brutálních vražd. Také vraždu Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství.