Tihle lidé nemají mnoho úcty k zákonu. Opakovaně to prokážou svými zločiny. Když ale mají pocit, že jsou ohrožena jejich práva, jsou okamžitě připraveni se soudit. A to klidně i s příbuznými lidí, které poslali na onen svět.
ZLOČIN: loupež
POZADÍ: Letos 26letý lupič Nigel Sykes z amerického státu Delaware se 30. listopadu 2010 pokusí získat peníze od pizzerie Seasons Pizza ve městě Newport. Učiní tak se zbraní v ruce. Personál restaurace se na něj vrhne jako jeden muž.
POŽADAVEK: Z pistole vyjde výstřel. Zázrakem nikoho nezasáhne. Vytrhnou mu zbraň. „Všichni zaměstnanci mě bili a kopali. Polili mě horkou polévkou.
Byl jsem bezbranný a skončil jsem v bezvědomí,“ stěžuje si v roce 2014 Sykes a požaduje odškodnění ve výši 260 000 dolarů, tj. přes 6 000 000 korun.
JEDNÁNÍ: Sykes je v té době již odsouzen na 15 let za dvojnásobné loupežné přepadení. Prsty má ale celkem v 8 loupežích. Jeho případ projedná soud 17. dubna 2014. Všichni zaměstnanci restaurace a dva policisté musí svědčit u soudu.
„Je to plýtvání veřejnými prostředky, ten proces je špatný vtip,“ zhodnotí to šéf místní policie Michael Capriglione.
VÝSLEDEK: Soudní jednání nadále pokračuje, odborníci ovšem nepředpokládají, že by Sykes dosáhl svého. „Překvapivé je už to, že to soudkyně pustila dál. Většinou takovéto požadavky shodí se stolu. Ostatně tohle je Sykesova sedmá žaloba. Ví, že nemá co ztratit,“ prohlásí Capriglione.
ZLOČIN: vražda
POZADÍ: Píše se rok 1995 a Kanaďan Larry Shandola se rozhodne definitivně vyřešit spory, které vede se svým obchodním partnerem Robertem Henrym. Použije k tomu brokovnici. Za to je odsouzen na 31 let za katrem.
POŽADAVEK: Od zločinu uplyne 18 let. V roce 2013 požádá Shandola o přeložení. Namísto toho, aby si trest odpykával ve státě Washington jako dosud, rád by do kanadské věznice s mírnějším režimem.
Vdova Paula Henryová pošle komisi dopis, v němž ji prosí o to, aby žádosti nevyhověli.
JEDNÁNÍ: Shandola ji na oplátku zažaluje o 100 000 dolarů (zhruba 2 400 000 korun) za narušení soukromí a emocionální újmu.
„Nemyslela jsem si, že budu ještě někdy prožívat takový stres,“ prohlašuje Henryová, kterou se Shandola ještě z vězení 5 let snažil pronásledovat a zastrašovat.
VÝSLEDEK: Soudce Garold Johnson v rozsudku smete Shandolovy požadavky se stolu. Potom mu nařídí, aby vdově zaplatil soudní výlohy ve výši přesahující 20 000 dolarů. Je to sice jen gesto, ale i to vžene Henryové do očí slzy.
Od nemajetného, nepracujícího vraha nedostane ani dolar, ale možná se jí konečně podaří nechat tuhle část minulosti za sebou.
ZLOČIN: přepadení
POZADÍ: Tehdy teprve 19letý narkoman Samuel Cutrufelli z Kalifornie se v lednu 2012 vloupe do domácnosti 90letého Jaye Leoneho. Vůbec se nezajímá o to, že se v domě v té době nachází majitel. Namíří na něj svou zbraň.
„Nehýbej se a nepřekážej!“ prohlásí. Pak pokračuje v prohledávání zásuvek.
POŽADAVEK: „Potřebuju na záchod,“ opakovaně po něm požaduje Leone. Lupič mu vyhoví. Leone se ze záchodu vrátí s revolverem ráže .357 Magnum. Zloděj ho zasáhne do čelisti, ale i tak ho penzionovaný šerif a válečný veterán srazí k zemi třemi výstřely.
Zloději se z posledních sil podaří vykroutit starci zbraň. Pak uprchne a zavolá si sanitku.
JEDNÁNÍ: Cutrufelli v roce 2012 zažaluje Leoneho za škody způsobené nepřiměřenou obranou. Ta mu prý způsobila tělesné zranění vedoucí k ušlému zisku, ke ztrátě domova a k rozpadu jeho manželství. Za to lupič po penzistovi požaduje odpovídající odškodnění.
„On se mě pokusil zabít. A teď mluví o nepřiměřené obraně?“ diví se penzista.
VÝSLEDEK: Soudce Andrew Sweet projednává případ na podzim roku 2012. Je si vědom toho, že zloděj je recidivista, už dříve odsouzený za těžké ublížení na těle a za další delikty. Když vynáší verdikt, Cutrufelli se pousměje.
V duchu ví, že to má spočítané. Rozsudek zní doživotí s možností podmínečného propuštění za 86 let. Penzista žádné odškodnění platit nemusí.
ZLOČIN: únos
POZADÍ:
Když v roce 2009 tehdy 23letý Jesse Dimmick z Topeky z amerického Kansasu prchá před zákonem jakožto podezřelý z vraždy, zdá se mu rozumné ukrýt se v domácnosti mladých novomanželů Jareda a Lindsey Rowleyových. Ohrožuje je se zbraní v ruce a donutí je, aby ho ukryli.
POŽADAVEK: Mladý pár se o vraha postará. Nakrmí ho, pustí mu seriál a dají mu vše, co potřebuje. „Nic vám neudělám. Jen mi slibte, že nezavoláte policii,“ požaduje po nich Dimmick.
Rowleyovi mu naoko vyhoví, ale sotva lupič na gauči usne, uprchnou a vyťukají tísňovou linku.
JEDNÁNÍ: Policisté v zápětí Dimmicka dopadnou. Bez střelby se to neobejde a muž skončí v nemocnici. Zatímco detektivové připravují obžalobu, vrah je předběhne. Zažaluje své rukojmí kvůli tomu, že podle jeho mínění nedodrželi ústně uzavřenou smlouvu. Za to po nich chce 235 000 dolarů (přes 5 000 000 korun).
VÝSLEDEK: Soudní jednání se v tomto případu uskuteční v lednu 2012. Muž v taláru před sebou už dlouho neměl jednoznačnější případ. Uzavření smlouvy pod nátlakem nelze považovat za platné. Z toho důvodu Dimmick nevysoudí nic. Tedy kromě 11letého pobytu ve vězení na státní útraty, který získá za únos.
ZLOČIN: zabití
POZADÍ: Recidivista David Weaving se 26. dubna 2007 řítí po silnici rychlostí, přesahující 130 kilometrů v hodině, bez ohledu na to, že je v obci.
Když mu do cesty vjede 14letý Matthew Kenney na svém kole, nemá šanci ani přibrzdit. Chlapec srážku nepřežije. Weaving vyfasuje 10 let za katrem.
POŽADAVEK: Během následného procesu o odškodnění zažaluje Weaving rodiče mrtvého hocha s tím, že svou nedbalostí a nedostatečným dozorem nad synem zavinili tuto tragickou autonehodu. Matthew prý neměl ani helmu.
To mělo Weavinga poškodit, a proto si zaslouží odškodné ve výši 15 000 liber (480 000 korun).
JEDNÁNÍ: Soudce tehdy 48letého řidiče pečlivě vyslechne v lednu 2010. „Mám za to, že kvůli nim trpím značnou duševní bolestí. Byl jsem protiprávně uvězněn a ztratil jsem možnost pokračovat ve svých životních aktivitách,“ vysvětluje Weaving soudu.
„Protahuje to naše utrpení. To už je příliš. Nemůže nám dát pokoj a prostě si to odsedět?“ zeptá se u soudu Joanne Kenneyová, matka mrtvého chlapce.
VÝSLEDEK: „Byl jste to vy, kdo svým bezohledným řízením způsobil smrt mladého člověka,“ vrací Weavinga zpátky na zem soudce. „V první řadě jste vůbec neměl usednout za volant,“ dodá, než s konečnou platností smete jeho žalobu se stolu.
Weaving obratem podá další. „Zneužívá toho, že je formálně nemajetný, takže nemusí platit soudní výlohy,“ vysvětluje Kenneyová.