Skip to content

Bikiny: Atomovka ve světě módy

Nejprve se Adam a Eva v rajské zahradě opalují a plavou nazí. Poté, co se Eva nechá hadem ukecat ke konzumaci ovoce ze stromu poznání, dostane nápad, utrhne fíkový list a vymyslí první bikiny v historii.

„Plavky nás neudrží v suchu, nezahřejí, nepomohou s plaváním. Jsou jen společenským oděvem, stejně jako třeba smoking.“ konstatuje kulturní teoretik Bernard Rudovský (1905-1988). Počátkem 19. století zahaluje koupací oděv ženy od hlavy k patám, bývá z vlny nebo flanelu, má několik vrstev, a přestože mravy neohrožuje, plavat se v něm nedá.

Jak léta běží a z koupání se stává plavání, mění se plavky. Ubývá vrstev, krátí se rukávy, přesto to není snadný proces, protože tlak bigotní společnosti je silný. Kupříkladu slavná australská plavkyně Annette Kellermanová (1886-1975) je v roce 1907 zatčena za obscénnost, když se na pláži v americkém Revere objeví v jednodílných plavkách, které sice jsou od hlavy po paty, ale těsně obepínají tělo.

July-5-Marks-70th-Anniversary-of-First-Bikini-Design-by-Louis-Réard-Debut-in-Paris
Louis Reard

Plavková atomovka

Skutečná plavková revoluce čeká svět v květnu 1946, kdy dva Francouzi nezávisle na sobě přichází s novým typem plavek. Jako první se s nimi vytasí návrhář Jacques Heim (1899–1967). V květnu 1946 představí v Cannes „Atome, nejmenší plavky na světě“.

Jsou dvoudílné, ale spodní díl stále cudně zakrývá pupík. To Louis Réard (1897–1984) jde mnohem dál a 5. července představí v pařížských lázních Piscine Molitor plavky „menší než nejmenší plavky na světě.

“ Model s nevyztuženými trojúhelníkovými díly podprsenky a šňůrkovými kalhotkami dostává jméno po atolu Bikini, kde o čtyři dny dříve proběhl test jaderné bomby. Trefný název, protože plavky jsou atomovkou ve světě dámské plážové módy.

63733
Micheline Bernardiniová poprvé světu ukazuje bikini

Odváží se jen striptérka

Tak velkou, že Réard nenajde modelku, která by je měla odvahu předvádět a musí najmout devatenáctiletou striptérku Micheline Bernardiniovou (*1927). Prezentace způsobí očekávaný poprask a Micheline dostane přes 50 000 dopisů.

Francouzský deník Le Figaro sice píše: „Pro ženy jsou osvobozením. Není v tom nic sexuálního, jen oslava svobody a návrat k radosti ze života,“ ženy však kupují buď Heimovy „atomky“ nebo se drží tradičních jednodílných plavek.

Může za to vlna kritiky a zákazy jejich nošení na plážích třeba ve Španělsku, Itálii nebo Portugalsku. A samozřejmě v USA, kde je na stráži nejen Legie slušnosti, ale také Haysův kodex, který hlídá Hollywood a dbá, aby se v žádném filmu neobjevil ani ženský pupík.

BB_bikini
Opravdu je proslaví až mladičká herečka Brigite Bardotová

Bitva o Bikiny trvá léta

V roce 1951 se volí Miss World, kterou je v bikinách korunována Švédka Kiki Håkanssonová. Jenže papež ji odsoudí a některé země vyhrožují, že budou soutěž bojkotovat, takže jsou v dalších ročnících zakázány.

Ještě v roce 1957 píše časopisu Modern Girl: „Je nemyslitelné, že by si některá slušná dívka někdy oblékla takovou věc.“ Je to však předem prohraná válka. Už v roce 1953 se totiž v bikinách objeví ve filmu Manina, la fille sans voile sedmnáctiletá Brigitte Bardotová (*1934). Když se pak ve stejném úboru fotí na pláži v Cannes během filmového festivalu, budí takovou pozornost, že si podobné fotky začnou pořizovat nejen všechny mladé herečky, které na sebe chtějí upozornit, ale i hvězdy jako Sophia Lorenová, Rita Hayworthová či Elizabeth Taylorová.

25680450
Legendární scéna ze Star Wars. V hlavní roli princezna Leia a bikiny.

Inovace na centimetrech látky

Definitivním vítězství bikin v roce 1962 završí další filmová událost. Bondovka Dr. No, kde se z mořských vln vynoří Ursula Andressová v bílých bikinách. Od té chvíle už je nic nezastaví.

Šíří jako stepní požár po celém světě a přestože se zdá, že na miniaturním kousku látky nelze už nic změnit, objeví se řada modifikací.

V roce 1964 přijde Američan Rudi Gernreich s monokinami (bez horního dílu) a od 70. let se neustále objevují další a další inovace střihů i použitých materiálů včetně tkanin propouštějících UV záření.

Foto: fox8.com, pinterest.com, twitter.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Móda a gadgety
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pražský dům U černé matky Boží: Souvisí s temnou madonou tajemné pověsti?
epochanacestach.cz

Pražský dům U černé matky...

Strohé geometrické linky...
Covid-19: Uzdravením to končit nemusí
nasehvezdy.cz

Covid-19: Uzdravením to...

Po prodělané infekci koronavirem mohou pacienty i přes...
Prezident Johnson: Zval si drsňák z Texasu návštěvy na toaletu?
epochalnisvet.cz

Prezident Johnson: Zval si...

Poradce pro národní bezpečnost se cítí nepříjemně....
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
epochanacestach.cz

Turistický průvodce Prahou roku...

Anglický turista...
nasehvezdy.cz

Bolí vás často hlava a obyčejné prášky...
Nedopadený Jack Rozparovač: Podle některých teorií ho ochránil královský dvůr
enigmaplus.cz

Nedopadený Jack Rozparovač: Podle...

Legendárního sériového vraha, který v roce 1888 děsí...
Obezita jako rizikový faktor
21stoleti.cz

Obezita jako rizikový faktor

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO)...
Podvodní sonar na jezeře Loch Ness zachytil něco zvláštního. Dokonce dvakrát!
enigmaplus.cz

Podvodní sonar na jezeře Loch...

Jedním z těch, kdo po jezerním monstru...
ISS bude pokračovat
21stoleti.cz

ISS bude pokračovat

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla na...
Poslední chronograf Sinn 158 v nabídce
iluxus.cz

Poslední chronograf Sinn 158...

Pěti sty kusy limitovaná edice chronografů s číselným...
Sprchování nejen pro dokonalou hygienu
rezidenceonline.cz

Sprchování nejen pro...

Z pohledu spotřeby vody patří k nejúspornějším způsobům...
Sitovský nápis v Bulharsku: Šifra, která zabila nevinného muže
enigmaplus.cz

Sitovský nápis v Bulharsku:...

EVA SOUKUPOVÁ U vesnice Sitovo v dnešním...