Skip to content

5 manželek diktátorů: Kam zmizela poslední „paní Stalinová“?

Diktátoři fascinují svět odnepaměti. Mnoho lidí doslova hltá jakékoli, i smyšlené, detaily o jejich životě. Co víme kupříkladu o jejich manželkách?

1. Vzdá se všeho – a trpí

Třetí a poslední manželka sovětského diktátora Josifa Visarionoviče Stalina (1878–1953) vyniká pronikavou inteligencí a nadprůměrným vzděláním. Rosa Kaganovičová (1903–?) píše filmové recenze, zároveň ale oslňuje nevšední krásou.

Do Stalina se bezhlavě zamiluje, vzdá se svých intelektuálních zálib a stará se o jeho potomky. „Gruzínský řezník“ se své ženě odvděčí po svém. Neustále ji podvádí a ponižuje. Čím dál častěji mezi nimi dochází k prudkým hádkám.

Když Stalina po nějakém čase Rosa omrzí, následuje osud jeho dalších milenek: Po rozvodu kamsi navždy zmizí. Špitá se, že ji Stalin nechal zavraždit…

Stalinova manželka se neprovdala zrovna nejlépe.

2. Život jako v bavlnce

Samozvaný císař Středoafrické republiky Jean-Bédel Bocassa (1921–1996) se proslaví nejen bohatstvím, ale i tím, že má mnoho – často nedobrovolných – milenek. Lépe se vede jeho manželce Catherine Denguiadéové, kterou si diktátor poměrně hýčká.

I po svém svržení v roce 1979 s ní prchá do Francie. Páreček si tam kupuje zámek nedaleko Paříže.

Pokud se člověk oprostí od toho, že žije s nesnesitelným tyranem, může se, stejně jako Catherine, mít jako v bavlnce.

3. Zkorumpovaná první dáma Tuniska

Leila Ben Aliová (*1956), manželka tuniského prezidenta Zinea Ben Aliho (*1936), se proslaví jako filantropka. Roku 2000 zakládá organizaci Basma hledající zaměstnání lidem se zdravotním postižením, ale angažuje se i v další pomoci.

Diktátorské manýry Zineho způsobí v zimě 2011 pád jeho vlády. Najevo vyjdou rozsáhlé podvody, ve kterých má prý prsty i Leila.

Povedená ženuška Leila se podílela na manželových korupčních zločinech.

4. Z herečky politickým štváčem

Číňanka Ťiang Čchingová (1914–1991) se narodí do chudé rodiny. Odmala chce být slavnou. Uteče k herecké společnosti, pak se vydá napříč Čínou i postelemi mocných mužů. Na konci 30. let hraje v propagandistických filmech politické strany Kuomintang.

Poté obrací a dá se ke komunistickým partyzánům. Zamiluje se do ní jejich vůdce Mao Ce-Tung (1893–1976). Po vítězství komunistů v Říši středu pomáhá Ťiang coby Maova žena vést kampaň proti jeho nepřátelům.

Ta se vyhrotí během krvavé „kulturní revoluce“. Po Maově smrti upadá její vliv. Ťiang nakonec spáchá sebevraždu.

Ťiang nakonec spáchá sebevraždu. Nic jiného jí v tíživé situaci ostatně nejspíš nezbývá.

5. Ve stínu svého chotě? Nikdy!

Afričanka Sarah Francesca Mugabeová (1931–1992) patří mezi ženy, které nežijí ve stínu manžela. V roce 1961 si bere Roberta Mugabeho (*1924) a ztrácí své dívčí příjmení Hayfronová. Ale ještě předtím, než se Mugabe v prosinci 1987 stává druhým prezidentem Zimbabwe, se i Sarah angažuje v politice.

Mezi prostými lidmi oblíbená žena se již od 60. let 20. století zasazuje nejen o propuštění tehdejších politických vězňů v Jižní Rhodesii, ale i o nezávislost Zimbabwe a posílení práv afrických žen a dětí.

Špatně si Franceska nejspíš nežije.
Foto: wikimedia.org, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …