Domů     4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
16.10.2024

Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím.

Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, o kterých byste nikdy neřekli, že mohou být nebezpečné.

Anton Yelchin
Anton Yelchin

Anton Yelchin: Nedostanou ho Klingoni, ale Jeep

Americký herec ruského původu Anton Yelchin (1989-2016) je považován za nejslibnější z vycházejících hollywoodských hvězd. Jde z role do role. Ještě mu není ani 27 a na kontě už má přes 50 rolí.

Jsou mezi nimi i velké role v hitech jako je sci-fi Star Trek, kde vytváří slavnou postavu poručíka Chekova. Stihne ještě dokončit třetí kosmické dobrodružství kosmické lodi Enterpise, ale na to čtvrté už se nevypraví.

Umírá přimáčknutý k plotu

V neděli ráno 19. června 2016 ho přátelé najdou u vrat jeho domu v losangeleské čtvrti Studio City. Vmáčknutého mezi cihlový sloupek plotu u brány a jeho téměř nový dvoutunový Jeep Grand Cheerokee. Motor běží, řazení je na neutrál, a mladý herec je mrtvý.

Podle původní verze vyšetřovatelů při vyjíždění z garáže zapomněl auto zabrzdit, to se rozjelo, sjelo po prudké příjezdové cestě a přimáčklo ho ke sloupku tak nešťastně, že nemohl dýchat ani uniknout.

Později se ukazuje, že by mohlo jít o technickou závadu voliče automatické převodovky, kvůli níž byl výrobce, koncern FCA, v roce 2015 nucen svolat k opravě více než milion vozů. Ať tak či tak, na koronerově zprávě to bohužel nic nemění: „Vůz rozdrtil plíce. Smrt nastala vinou asfyxie během jedné minuty po nárazu.“

Tennessee Williams
Tennessee Williams

Tennessee Williams: Smrtící kapky do očí

Tennessee Williams (1911–1983) je jedním z největších dramatiků 20. století.

Jeho hry Kočka na rozpálené plechové střeše a Tramvaj do stanice touha, za které získal v letech 1948 a 1955 Pulitzerovu cenu, předefinují moderní drama a zásadním způsobem ovlivní budoucnost celého literárního žánru.

Přestože žije značně divoce, a věrným parťákem je mu nejen herec Frank Merlo (1922-1963), ale (zejména od Frankovy smrti) také alkohol a cigarety, dožije se i jako těžký alkoholik 71 let.

V učebnicích se sice můžete dočíst, že zemřel na následky otravy alkoholem, jenže to není tak úplně přesné.

Pitva končí překvapením

Když ho v pátek 25. února 1983 najde jeho sekretář John Uecker mrtvého na podlaze hotelového pokoje v New Yorku, vypadá to na přirozenou smrt. Pitva však odhalí nečekané překvapení.

„Příčinou úmrtí je asfyxie způsobená obstrukcí glottisu plastovým krytem používaným u dávkovače oftalmického roztoku,“ oznamuje hlavní patolog Dr. Elliot Gross. Zkrátka a dobře, spisovatelův hrtan ucpal uzávěr lahvičky od kapek do očí.

Zdá se, že opilý Williams se po návratu z divokého tahu rozhodl pomoci rozostřenému zraku kapkami. Jenže prsty odmítají na odšroubování víčka spolupracovat, takže použije zuby.

Bizarní náhodou se mu však podaří víčko vdechnout, nebo spolknout tak nešťastně, že uvízne v krku. U střízlivého člověka by zafungoval dávicí reflex, který by pomohl předmět uvolnit, jenže jak potvrdí Gross:

„U lidí pod vlivem alkoholu nebo drog tato obranná reakce občas selže.“ Williams je pověstný nejen coby vrcholový alkoholik, ale také jako učebnicový hypochondr.

„Měl jsem každou lidem známou nemoc,“ tvrdí a žije v obavách, že ho nakonec některá z nich dostane, nebo že jeho srdce náhle přestane bít. Že by se měl bát lahvičky očních kapek, ho určitě nenapadne.

Kurt Gödel
Kurt Gödel

Kurt Gödel: Nevěřící matematik

Brněnský rodák Kurt Gödel (1906–1978) patří k významným matematikům a je považován, za jednoho z největších logiků v lidské historii. Svým dílem významně ovlivní také filosofii matematiky a pod vlivem blízkého přítele Alberta Einsteina (1879–1955) i fyziku.

Jenže nic není zadarmo. Ani genialita.

Bez manželky ani sousto

Gödel je uzavřený, plachý a samotářský puntičkář, kterého z Evropy vyžene nastupující nacismus, a v americkém Princetonu se jen těžko vyrovnává s pozorností, které se jako vědec s pověstí génia nemůže vyhnout.

Žije v ústraní, v malém domku, kde se o něj i všechno ostatní stará věrná manželka Adele (1899-1981). „S léty se na ní stával stále více závislý,“ píše v jeho biografii John Dawson.

Navíc si genialita vyžádá daň ve formě prohlubujících se psychických potíží, které se projeví například patologickým strachem z úmyslné či neúmyslné otravy jídlem. Důvěřuje pouze Adele a jí pouze jídlo, které ona připraví, nebo alespoň ochutná a schválí.

Když žena v roce 1977 onemocní a musí být hospitalizována, Kurt odmítá cokoli jíst. Jenže manželka je v nemocnici téměř půl roku. A Kurt nakonec 14. ledna 1978 zemře na podvýživu. V podstatě zemře hlady. V době smrti váží pouhých 35 kg.

Isadora Duncanová
Isadora Duncanová

 Isadora Duncanová: Rozevlátý život, rozevlátá smrt

Američanka Isadora Duncanová (1877–1927) odhodí klasický baletní kostýmek, piškoty i konvence, a stane se jednou z nejslavnějších tanečnic v dějinách.

Tančí si po svém, bez pravidel, oděná jen do volné tuniky, nebo naopak jen do upnutého trikotu, bosá a ještě k tomu s rozpuštěnými vlasy, což je pro tehdejší publikum šok. Zatímco prudérní Amerika ji pohoršeně odmítne, Evropa jí padá k nohám.

Stejně jako tancem šokuje také milostným životem, politickými názory a bohužel také způsobem, kterým opustí tento svět.

Oběsí se při koupi nového auta

Zdá se, že jediné, co ji na tomto světě nemá rádo, jsou auta. V roce 1913 jedou její malé děti, dcera Diedre a syn Patrick, s chůvou do města. Cestou má však auto poruchu a šofér vystoupí, aby ji opravil. Zapomene však zatáhnout brzdu.

Když motor znovu naskočí, auto se rozjede, sjede do Seiny a obě děti i chůva se utopí. Sama tanečnice je téhož roku také vážně zraněna při autonehodě.

A znovu v roce 1924. „Osudným se jí stal nový sportovní kabriolet, který si právě kupovala,“ píše autor jejího životopisu Peter Kurth.

Když se rozhodne 14. dubna 1927 ve francouzském Nice vyrazit na zkušební projížďku, hodí si kolem krku oblíbený dlouhý, ručně barvený hedvábný šál. Se svou bohémskou přítelkyní Mary Estelle Dempseyovou (1871-1931) se usadí dozadu a užívají si ukázkovou jízdu.

Jde o závodní model ve tvaru torpéda a tak chce řidič ukázat i rychlost. Jenže když prudce zrychlí, volného konce dlouhého šátku se zmocní vzduchový vír a vzápětí ho zachytí levé zadní kolo.

Než si vůbec řidič všimne, že se něco děje, šál se utáhne takovou rychlostí, že Isadoru nejen uškrtí, ale doslova vytáhne přes bok vozu ven a zlomí jí vaz. Mary sice vykřikne, ale to už je pozdě.

Tanečnice dopadne na silnici s hlavou vklíněnou mezi blatník a vozovku. Řidič se ji s pomocí amerického turisty Edgara Joseze pokusí pomoci, zvednou zadní část auta a uvolní hlavu, v tu chvíli však Isador umírá. Je sice okamžitě dopravena do nemocnice, ale tam už mohu jen konstatovat smrt.

George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu
George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu

George Herbert,: Faraonova kletba

Britský gentleman George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu (1866—1923) se proslaví jako egyptolog a především sponzor vykopávek Howarda Cartera (1874–1939) v Údolí králů.

Jeho peníze se totiž postarají o to, že spolu v roce 1922 objeví neporušený vstup do hrobky faraona Tutanchamona. A vstoupí dovnitř nejen bez klepání, ale také bez ohledu na kletbu, která praví, že každý, kdo poruší faraonův klid, špatně skončí. Kdo by tomu věřil, že?

Komár mstitel

Jenže 5. dubna 1923 je Herbert skutečně mrtev. Nalezen ve svém pokoji v káhirském hotelu Continental-Savoy. Kletba faraonů jako pachatel se samozřejmě sama nabízí, i když Howard Carter se navzdory ní těší dobrému zdraví ještě 17 let.

I když faraon v Herbertově smrti prsty nemá, není tím jeho skon o nic méně bizarní. Anglický hrabě se totiž 19. března řízne při holení. Banalita. Jenže téhož dne se v té bezvýznamné rance zastaví na svačinu infikovaný komár a zanechá dýško v podobě infekce.

Její rychlý postup lze sledovat na erysipelu, zánětu kůže známém jako růže. „Dnes se podobné záněty léčí antibiotiky, jenže ty jsou v roce 1923 ještě hudbou budoucnosti,“ říká doktor Tomáš Veselý.

Infekce se navíc během několika dnů zvrhne v tehdy poměrně častou sepsi, otravu krve, která dílo zkázy v egyptologově těle dokoná.

Zdroje informací: BUDIANSKY, Stephen. Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela Host, 2023. ISBN 978-80-275-1541-7, www.nytimes.com, www.dailymail.co.uk, wikipedia.org, Zoehfeld, Kathleen Weidner; Nelson, James (2007). "3". The Curse of King Tut's Mummy. Random House Books for Young Readers. ISBN 978-0-375-83862-0,
Foto: 1) Philippe Berdalle, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia 2) Orlando Fernandez, Volné dílo, commons.wikimedia 3) Autor: Neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia 4) Dover Street Studios, Volné dílo, commons.wikimedia 5) Harry Burton, Volné dílo, commons.wikimedia T) pxfuel
Související články
Zajímavosti
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Zajímavosti
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Zajímavosti
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
Zajímavosti
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
reklama
záhady a tajemství
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
Pátrání po zázračných zbraních třetí říše
O zázračných zbraních třetí říše se špitá, že jsou vděčnou konspirační teorií i bezmála mytickým nesmyslem. A v mnoha případech je to pravda. Ale pak je tu skutečný první nasazený letoun s proudovým motorem Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Nacisté se mohou pochlubit i prvním proudovým bombardérem na světě: Arado Ar 234 Blitz. Ten je navíc […]
Hádanka ze starověku: Jak vypadala Sfinga, když byla nová?
Jak asi mohla vypadat Sfinga v době, kdy ji šlo označit za dokončenou? Nejspodnější část jejího těla –včetně nohou – tvoří pevnější skála.   Zvířecí tělo až po krk je ovšem z měkčího vápence, který dostane se staletími řádně zabrat. To vrstva, ze které je vytesána hlava, je zase o dost tvrdší. Pokud jde tedy […]
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
reklama
záhady a tajemství
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz