Skip to content

4 slavné oběti nacismu: Ani známé tváře neunikly peklu koncentračních táborů!

Ne všechny tváře obětí nacismu zůstávají anonymní. Mezi ty, jejichž kroky nadobro skončily v koncentračním táboře, patří i slavní lidé své doby…

Podívejte se spolu s námi na osud některých českých osobností, které svým životem doplatily na nacistické řádění.

1. Zabili mu dceru

Svou dceru Irenu přežil Vojtěch Preissig jen o dva roky.
Svou dceru Irenu přežil Vojtěch Preissig jen o dva roky.

Vojtěch Preissig (1873–1944), jeden z nejznámějších českých grafiků, malířů a ilustrátorů, se angažoval jak v protirakouském, tak protinacistickém odboji. Spolu se svou dcerou, novinářkou Irenou Bernáškovou (1904–1942), se zasadil o vydávání ilegálního časopisu V boj, avšak v roce 1940 ho Gestapo odhalilo a poslalo do koncentračního tábora Dachau. Jeho dceru nacisté popravili v roce 1942, on sám zahynul dva roky poté. 

2. Nakazil se skvrnitým tyfem

Spisovatel Josef Čapek zemřel jen pár dní před osvobozením tábora.
Spisovatel Josef Čapek zemřel jen pár dní před osvobozením tábora.

Krušné okamžiky v koncentračním táboře Buchenwald si prožil i český malíř, spisovatel a grafik Josef Čapek (1887–1945). V nacistickém vězení strávil téměř dva a půl roku, načež byl převezen do Sachsenhausenu a poté do Bergen-Belsenu. Zde se nakazil skvrnitým tyfem, kterému záhy podlehl. Přestože zemřel jen krátce před osvobozením, přesné datum ani jeho skutečný hrob neznáme. Ten symbolický se nachází na Vyšehradském hřbitově v Praze. 

3. Zemřel při pochodu smrti

Karla Poláčka odvlekli nacisté nejprve do Terezína. Odtud pak putoval do Osvětimi.
Karla Poláčka odvlekli nacisté nejprve do Terezína. Odtud pak putoval do Osvětimi.

Karel Poláček (1892–1945), spisovatel s židovskými kořeny, se stal podobně jako miliony jiných nevinných Židů terčem největší německé nenávisti. Už v roce 1943 byl proto odvlečen do Terezína, odkud byl transportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Dlouho se předpokládalo, že slavný umělec zemřel tady v plynové komoře, teprve v 90. letech 20. století se však objevila svědkyně, která potvrdila, že Poláčkovi se stal osudným až pochod smrti do tábora v Gleiwitz.

4. Udal ho kolega?

Písničkáře Karla Hašlera v táboře brutálně mučili.
Písničkáře Karla Hašlera v táboře brutálně mučili.

Svými protinacistickými názory se český písničkář a dramatik Karel Hašler (1879–1941) nikdy netajil. Do rukou gestapa padl poprvé začátkem roku 1941, záhy byl ale propuštěn. Půl roku nato ho však kdosi z jeho hereckých kolegů udal a nadějný umělec skončil ve vězení. Němci ho poslali do tábora Mauthausen-Gusen, kde Hašler na následky brutálního mučení, neléčené flegmóny a úplavice 22. prosince 1941 zemřel.

Foto: wikipedia.org, lidovky.cz, tyden.cz, muzeum-bratri-capku.g6.cz, amfetamiiniyhdistys.eu
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …