Domů     4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
17.10.2024

Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní gotika,“ tvrdí průvodce a má pravdu.

Ve znamení čísla pět

Neobyčejná hra světla a stínu, kterou uvnitř rozehrávají sluneční paprsky, hvězdicový ambit i celkové pojetí stavby dává nevelkému kostelu zcela ojedinělou podobu.

Legenda praví, že místo, kde uvízlo do Vltavy tajně hozené tělo umučeného Jana Nepomuckého (1345-1393), označila na hladině pětice jasných hvězd. Proto stavitel Jan Blažej Santini (1677-1723) do stavby zakomponoval pětkovou symboliku na každém kroku.

Je tu pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Navíc má celá stavba půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy vytvořené průniky šesti kružnic.

Zcela unikátní je i tvar stavby, připomínající fraktály, složité geometrický obrazce vytvářené opakováním jednoduchých prvků a pravidel. Ty jsou však pojmenovány a zkoumány až ve druhé polovině 20. století.

Stavba je vůbec tak promyšlená a plná záhadných symbolů, že podle některých ukrývá bránu do jiných vesmírů, podle jiných zase poklad Templářů. Přitom chybí málo a unikátní stavba se vůbec nedochová.

Požár totiž 16. července 1784 zničí střechu kostela i ambitu a tehdejší opat místo žádosti o grant na novou střechu požádá o zrušení kláštera. A císař Josef II. (1741–1790) mu vyhoví.

Naštěstí se místní obyvatelé rozhodnou svůj kostel zachránit a uspořádají sbírku k financování jeho opravy.

Sloup nejsvětější trojice v Olomouci
Sloup nejsvětější trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V srdci hanácké metropole stojí nejvyšší sousoší České republiky. Sloup vysoký 35 metrů, který se rodí jako oslava víry a církve, a také jako poděkování bohu za ukončení moru, který na Moravě řádí v letech 1714 až 1716.

Staví ho 38 let

Morové sloupy jsou módní vlnou typickou právě pro baroko.

Původně mají v Olomouci jeden menší na Dolním náměstí, ale jeho stavitel Václav Render (1669-1733) usoudí, že by to chtělo něco bytelnějšího a začne na Horním náměstí stavět sloup, do jehož základny se vejde dokonce i malá kaple.

Se stavbou si však olomoučtí dávají na čas, takže než je hotov, stihne zemřít nejen Render, ale také jeho následovníci František Thoneck (1701-1738), Jan Václav Rokycký (1692-1738) a Augustin Schulz (1718-?).

Výsledek však stojí za to a jeho vysvěcení se 9. září 1754 účastní i císařovna Marie Terezie (1717–1780) s manželem.

Sochařské výzdobě dominují na vrcholu pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Michaelem, a na dříku pod nimi Nanebevzetí Panny Marie. Dále tu najdete 18 pískovcových soch svatých, Josefem počínaje, Janem Nepomuckým konče.

Mezi sochami jsou vytesány reliéfy dvanácti apoštolů, na spodním je pak 12 figur světlonošů a nechybí ani reliéfy alegorií Víry, Lásky a Naděje.

Arcibiskupský palác v Kroměříži.
Arcibiskupský palác v Kroměříži.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

V roce 1261 povyšuje olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu (1245-1281) Kroměříž na město a převádí sem celou administrativní správu biskupství.

Staví gotický hrad, který se stává reprezentačním sídlem olomouckých biskupů a za episkopátu Stanislava I. Thurzo (1496–1554) je přestavěn na renesanční zámek.

Ničí ho Švédi i Němci

Po zničení Kroměříže švédskými vojsky za Třicetileté války je z iniciativy biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna (1624–1695) zámek přestavěn do dnešní raně barokní podoby.

Tu mu dávají dvorní architekti Filiberto Lucchese (1606–1666) a Giovanni Tencalla (1629–1702). Během požáru, který v roce 1752 zničí desítky kroměřížských domů, je poškozeno 2. patro zámku. Oheň několikrát poškodí také dominantu zámku, 84 metrů vysokou věž.

Hoří v letech 1643, 1752 a také 1945, kdy ji zapálí ustupující němečtí vojáci. V bohatě zdobených interiérech dnes najdete například obrazárnu s díly předních evropských malířů 15.-18. století, včetně Tiziana či Lucase Cranacha st.

Za pozornost stojí i přilehlá Podzámecká zahrada, přebudovaná nejprve v 17. století na barokní zahradu, a o 200 let později ve stylový park o rozloze 64 hektarů.

Holašovice
Holašovice

Vesnická památková rezervace Holašovice

Že baroko nejsou jen zámky a sochy svatých, dokazuje jihočeská vesnice Holašovice (okres České Budějovice), kterou UNESCO zapíše na svůj seznam jako unikátní ukázku tzv. Selského baroka.

Chvíli česká, chvíli německá

Od 13. století, z něhož pochází nejstarší zmínky o její existenci, zažijí Holašovice řadu dramatických momentů. Během morových epidemií v 16. století vymře téměř celé české osazenstvo a vesnice je zabrána německými osadníky.

Jejich potomci si za 2. světové války vymohou připojení obce k Německu a česká menšina je vyhnána. V roce 1946 jsou naopak téměř všichni její obyvatelé vystěhování v rámci odsunu a do prázdných stavení se vrací Češi.

Bydlet tu však není žádné terno, a tak se moc nestaví. Spíš jen udržuje to, co stojí. Jenže právě díky tomu se obec může stát architektonickým unikátem a památkovou rezervaci.

Ta zahrnuje téměř zcela dochovaný středověký systém domů, propojený ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi.

Tvoří ho statky (ten nejstarší z roku 1530) se stodolami, sýpkami, maštalemi i dochovaným štukovým dekorem na většině průčelí, ale také hostinec, dřevěná pístová pumpa či kaplička. Celkem jde o 23 chráněných usedlostí se 120 budovami.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, www.zelena-hora.cz, PERŮTKA, Marek, a kol. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Olomouc: Statutární město Olomouc, 2001. ISBN 80-238-7403-9. www.zamek-kromeriz.cz,
Foto: 1) Jan Beránek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org 2) Ondraness, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org 3) Marzper, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org 4) Andy Hawkins, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org T) Gampe, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
Historie
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Historie
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Historie
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
reklama
lifestyle
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
reklama
věda a technika
Která planeta je nejkulatější?
I když se říká, že Země je kulatá, ve skutečnosti to pravda není. Je malinko placatá – obvod kolem rovníku je větší než obvod okolo pólů. Platí to stejně pro všechny planety? A jaké další zajímavosti jste o nich možná netušili? Pokud se točí něco velkého, části na vnějším okraji se musí pohybovat rychleji než […]
Vesmírná alergie: Budeme na Měsíci v jednom kuse kýchat?
Jeho jméno je Harrison Schmitt (*1935). Stane se prvním a zatím také posledním geologem, který se kdy projde po povrchu Měsíce. A co víc, bude se na něm pěkných pár hodin lopotit. Schmitt se však do historie zapíše ještě jednou bizarní věcí: Je prvním člověkem, u kterého propukne alergie na měsíční prach!   Země, 7. […]
Pozemní křižník Ratte: Otesánek na třech pásech
Adolf Hitler (1889–1945) se probírá štosem nákresů. Největší z evropských firem, německá Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp, pečlivě prozkoumala ukořistěné těžké sovětské tanky. A vůdce chce stroj ještě lepší, větší, jaký ještě po zemi nejezdil. Megatank. Do oka mu padne Landkreuzer P. 1000 Ratte neboli Krysa. Megalomanie prvního muže říše plesá. Tento bitevní křižník opatřený třemi […]
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz