Že antivir nepotřebujete, protože v počítači nemáte žádná důležitá data? Tomuhle mýtu také nepodléhejte – mohla by vás navštívit zásahovka!
Noční můra rodičů
Mýtus: Dětem stačí něco levného, budou na tom jen hrát hry.
Verdikt: nepravda
Pokud chcete koupit počítač dětem na hraní her, počítejte s tím, že za něj zaplatíte několikanásobně víc než za ten, který si koupíte do kanceláře.
Současné počítačové hry patří totiž k těm vůbec nejnáročnějším programům. Budete potřebovat výkonný procesor, hodně paměti a opravdu kvalitní grafickou kartu. Naopak při běžné kancelářské práci se i ty nejméně vybavené nové stroje nudí.
Ten výkonný počítač půjde dětem do pokojíčku a my si koupíme něco levného „na internet“.
Jak se nestát bankovním lupičem
Mýtus: Antivirus nepotřebuji, na můj počítač by nikdo neútočil.
Verdikt: nepravda
Byly doby, kdy jediné nebezpečí pro váš počítač představovaly viry, které zase tolik škody nenadělaly. Počítačová kriminalita současnosti se ale profesionalizuje, za útoky už většinou stojí celé skupiny.
Vyhledávání zranitelných počítačů na internetu mají na starosti automaty. Jen v prvním pololetí roku 2014 se podle respektované studie Cisco Security Report objevilo 2528 nových bezpečnostních hrozeb!
Cílem útočníků jsou data, ale nikoli data na vašem počítači. Přesto útočníky váš počítač zajímá. Nemalá část současných útoků směřuje k jeho vzdálenému ovládnutí. Pokud se to útočníkům podaří, mohou prostřednictvím vašeho počítače napadat další.
Dost dobře se pak může stát, že prostřednictvím právě vaší adresy v internetu bude napadeno zabezpečení nějaké banky nebo důležitého úřadu. Vyšetřování takového útoku by mohlo teoreticky přivést policii až k vám domů.
Nebojte se cloudu
Mýtus: Data na svém počítači ochráním nejlépe.
Verdikt: nepravda
V souvislosti s internetem se dnes často mluví o cloudu. Oč jde? Kromě běžných počítačů jsou dnes k internetu připojeny i servery, které umožní nahrát soukromá data uživatele. Příkladem mohou být služby jako OneDrive nebo Dropbox.
To, že jsou data umístěna někde v internetu, znamená větší pohodlí. Nikoli ale automaticky větší nebezpečí. Datová centra jsou chráněna jak fyzicky, tak proti počítačovým útokům. A zkuste si sami odpovědět. Kdo má větší šanci odolat případnému útoku hackerů? Zabezpečení vašeho osobního počítače, nebo profesionální datové centrum?
Výdrž baterie příliš neprodloužíte
Mýtus: Baterii notebooku je potřeba vždy zcela vybít – jinak ji zničíme.
Verdikt: nepravda
Každá baterie časem ztrácí svou kapacitu. Je to důsledek prosté fyziky a chemických procesů. Ne náhodou platí na baterie kratší záruka než na jiné spotřební zboží.
Její život můžete správnou péčí o něco prodloužit, ale mnoho toho nenaděláte. Rozšířený mýtus o vybíjené baterii se týkal především Ni-Cd akumulátorů. Ty už ale dnes v notebooku pravděpodobně nenajdete.
V současných noteboocích najdeme akumulátory Li-Ion nebo Li-Pol. Pokud chcete, aby vám déle vydržely, nevystavujte je extrémním teplotám a používejte vhodnou nabíječku.