Skip to content
reklama

Zlodějíček Darcy Dugan: Odborník na úprky z tramvaje!

V australských novinách mu ve zlaté éře jeho zločinecké kariéry často patří titulní stránky. To, co ho proslaví, však nebudou balíky nakradených peněz. Darcy se stane odborníkem na úprky z tramvaje!

Zdá se vám absurdní, že zločinec prchá pravidelně zrovna z tramvaje? Řešení je jednoduché. Zatímco v Česku převáží vězeňská služba trestance obvykle policejním autobusem, australské nápravné zařízení Long Bay se může pochlubit policejní tramvají, jejíž konečná stanice je přímo v base!

A právě tahle tramvajová linka pomůže Darcymu Ezekialovi Duganovi (1920–1991) na svobodu.

darcy dugan
Darcy Dugan loupí ostošest. Do historie se ale zapíše díky tramvajím.

Darcy rozjede sérii ozbrojených přepadení. Loupí všude, kde čichá snadno získatelný balík australských liber. Od 14. února 1966 se sice měna změní australské dolar, na krádežích to však nic neubere. Policie si na něj brzy došlápne a nechá ho zchladit za zdmi věznice Long Bay v Malabaru, což je předměstí jihovýchodního Sydney.

Je 4. března 1946. Eskorta ho právě policejní tramvají přepravuje od soudu do Long Bay. Když tramvaj míjí kriketové hřiště, vytáhne odsouzený ukradený kuchyňský nůž. Rychle vyřeže do stropu tramvaje díru.

Vytáhne se na střechu, skočí a peláší pryč!

What-currency-is-used-in-Australia
Barevné papírky Darcy krade i po změně měny. Vykrade banky, obchody i nemocnici.

Tramvaje jako by byly Duganovi souzeny. Když jej policie polapí, čeká na další vhodnou příležitost. Ta se naskytne 16. prosince 1949. Darcy a další odsouzenec, William Mears, naplánují útěk přímo od soudu.

Během přestávky se jim podaří vylámat železnou tyčí na chodbu. Po schodech vybíhají do ulic Sydney. Strážníci jim jsou v patách. Bude to opět tramvaj, která Darcymu zachrání kůži. S kumpánem skočí do projíždějící soupravy a ztratí se mužům zákona z očí.

Dva státy, Jižní Austrálie a Nový Jižní Wales, o jeho lupičských kouscích ještě uslyší. Alespoň do chvíle, než zase skončí za mřížemi.

long bay
Do věznice Long Bay se jezdí policejní tramvají…

Darcy Ezekial Dugan stráví vězení součtem 35 let, tedy přesně polovinu svého života. Poslední zatčení a odsouzení si má odbýt ve starém známém Long Bay. Tentokrát si na něj ostraha již dává pozor. Do normálního života se může vrátit až v roce 1984, kdy je propuštěn na podmínku.

Až do své smrti v roce 1991 již před soudem nestane. A mimochodem – pokud zamíříte do Sydney, nevynechejte tamní tramvajové muzeum. Můžete si v něm prohlédnout i onu slavnou policejní tramvaj, kterou zloděj poznamenal dírou ve střeše.

Foto: sydneyforeveryone.com.au, compareholidaymoney.com, Crime library
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články