Domů     4 české dobroty, které nejsou české!
4 české dobroty, které nejsou české!
8.3.2023

Také byste si dali něco sladkého? A preferujete tradiční české pochoutky? Tím lépe, výběr je bohatý. Pokud ale skutečně stojíte za zdejším původem, pozor na to! Protože téměř nic není tak české, jak to vypadá…

Třeba koláče či koláčky považujeme za české či moravské, ovšem konzumují je už ve starém Římě. A to dokonce i tradičně na svatbách, jako my dnes – aby byl manželský pár spokojený a plodný!

A když tedy sáhneme po něčem s českou značkou nebo chlubícím se „českým“ názvem? I tady je to často s původem úplně jinak!

Podvod ze stánku

STAROČESKÝ TRDELNÍK

Původ: rumunský

Maďaři či Angličané mu říkají komínový dort (kürtőskalác), Rakušané kobliha na klacku (Prügelkrapfen), Švédové dort pečený na jehle (Spettekaka). A Češi staročeský trdelník!

V tom je ale právě ten zádrhel – za počátky oblíbeného moučníku musíme spíš do Sedmihradska (dnes Rumunsko) a první recept najdeme v místní kuchařce z roku 1784.

Tehdy jde jen o obyčejné pečivo, později se začne sladit, zdobit karamelovou polevou a posypávat oříšky.

Ještě v 18. století se dostane na Slovensko a zachutná tu uherskému generálovi Józsefu Gvadányimu (1725-1801), který má ve službách právě sedmihradského kuchaře.

Tečka za masem

A kdy se válcovitá pochoutka ocitne u nás? Podle spisovatelky a odbornice na výživu Marie Úlehlové-Tilschové (1896-1978) někdy v polovině 19. století, díky tradici opékaní masa na rožni.

Poté totiž oheň ještě chvíli dohořívá, a to je ideální právě na opečení rozváleného kynutého těsta navinutého na tyči. Té se říká trdlo a odtud tedy český název trdelník!

První české záznamy pocházejí ze Slovácka a Podřipska, ovšem dlouhou tradici tu trdelník nemá. Když se začne maso připravovat jiným způsobem, trochu upadne v zapomnění.

Do stánků v Praze a postupně i v dalších městech se trdelník coby lákadlo pro turisty dostane až na sklonku 20. století.

Proužky kynutého těsta se navíjejí na tyč zvanou trdlo. Foto: krystianwin / Pixabay.
Proužky kynutého těsta se navíjejí na tyč zvanou trdlo. Foto: krystianwin / Pixabay.

Dvě spolu

LÁZEŇSKÉ OPLATKY

Původ: patrně německý

Jsme uprostřed 18. století, když kuchař v klášteře v Teplé dostane nevšední úkol. Upéct nějaký dobrý zákusek! Klášterní kuchyně však tehdy nejsou nejmodernější, proto kuchař použije zařízení na výrobu hostií.

Tradiční oplatky používané ke svatému přijímání přeci jen trochu vylepší! Přidá do těsta cukr a mléko a navrch je posype vanilkou, skořicí a oříšky. Všichni jsou nadšeni!

Kdo je slepil?

Hezký příběh z Teplé však není jediný. Z Karlových Varů například pochází ten o mlsném ruském carovi Petrovi I. Velikém (1672-1725), který si při svých návštěvách pochutnává na kulatých oplatkách s vyraženými reliéfy.

Stejných, které tu později okouzlí i geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791).

Do Varů se prý recept dostal přes německé obyvatelstvo a oplatky se dlouho dělají jen suché. Dokud nezačne v penzionu Bílý Holub sloužit Němka Barbara Naslerová.

Když se provdá za Michaela Bayera, na svatbě se podávají právě lázeňské oplatky a Barbaře nedají spát! Zkouší různé experimenty, až jí napadne slepit dvě oplatky sladkou náplní!

Roku 1867 vzniká Bayerova firma na Karlovarské oplatky, které se nejprve pečou na kleštích oplatnicích vkládaných do pece.

Později čeká lázeňské oplatky ještě spor s Němci, ovšem Evropská unie je v roce 2011 označí za české.

Od 60. let minulého století se lázeňské oplatky vyrábějí ve velkém. Alice Wiegand/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Od 60. let minulého století se lázeňské oplatky vyrábějí ve velkém. Alice Wiegand/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Dieta pro Napoleona

HOŘICKÉ TRUBIČKY

Původ: francouzský

Tohle jíst nemůžu, bolí mě žaludek,“ stěžuje si Napoleon Bonaparte (1769-1821) během tažení do Ruska svému kuchaři. Ten se mu snaží pomoci a upeče suché dietní oplatky! Jen pšeničná mouka s trochou mléka, oleje, žloutek a minimum cukru. A Napoleonovi to velmi zachutná…

Tento příběh je jen jedním z několika. Pokud je ale pravdivý, jak je to dál?

Zatočit, posypat, naplnit!

Napoleon v Rusku úspěšný není. Zdrcené vojsko se vrací domů a cestou zabloudí i do Rakousko-Uherska. Jeden zraněný muž se zastaví v Hořicích v Podkrkonoší a nemůže dál. Naštěstí mu poskytne péči jedna místní žena – paní Líčková.

Na zaplacení zraněný Francouz nemá. Ale protože jde právě o Napoleonova osobního kuchaře, prozradí ženě recept na císařovy oblíbené placičky!

Paní Líčková je nejprve peče jen pro rodinu, pak je ale její dcera začne prodávat místním. A mezitím někoho napadne svinout tenké těsto do ruličky!

Později výrobu zdokonalí cukrář Karel Kofránek (1854-1916), který na to vynalezne elektrický stroj. Nejprve jsou trubičky jen sypané, až po druhé světové válce je začne výrobce František Fejt plnit kakaovým krémem.

Tyto trubičky už jsou skutečně české, i když francouzský původ nezapře ani druhý příběh. Podle něj si na podobných pochutnává dávno před Napoleonem Ludvík XIV. (1638-1715). A dokonce již stočené je najdeme už na obraze z roku 1630!

Stočené trubičky se objevují už na obraze francouzského malíře Lubina Baugina (1610-1663). Foto: jean louis mazieres / CC BY-NC-SA 2.0.
Stočené trubičky se objevují už na obraze francouzského malíře Lubina Baugina (1610-1663). Foto: jean louis mazieres / CC BY-NC-SA 2.0.

Zázrak z medu

PERNÍK

Původ: egyptský

Mezi cennými nálezy z egyptských pyramid je i kousek zvláštní hmoty s medem. Je to perník! Připravuje se jako placky pečené na železných plátech a pochutnávají si na něm faraonové a bohatí již v době okolo 2000 př. n. l. Tedy rozhodně dávno předtím, než se začne psát jeho historie v českých zemích.

Tady musíme za počátky až do doby Karla IV. (1316-1378), kdy se perníkáři neboli cáletníci soustředí v Celetné (dříve Cáletné) ulici v Praze. Protože jde však o pokrm z medu a med je tehdy velmi drahý, perník není pro každého!

A perníkářství je rozhodně luxusním řemeslem, které bohužel zastaví husitské hnutí. Na další rozvoj si bude muset počkat až po třicetileté válce…

Pardubická kvalita

A co je na tom perníku vůbec tak zvláštního? Med slouží jako konzervant, a proto vydrží opravdu dlouho! Důležitou ingrediencí je ale zpočátku i pepř – přidávají ho tam mniši k klášterech, aby tak pikantní pečivo lépe chutnalo k mešnímu vínu. I proto se nejprve říká „peprník“.

Postupy se samozřejmě upravují, a když se přidá se hřebíček, badyán, kardamom, muškátový oříšek, anýz či levandule, vůni perníku už málokdo odolá.

Zvlášť pokud jde o ten Pardubic, kde dovolí výrobu v roce 1756 Marie Terezie (1718-1780) a dodnes se tu pyšní přísně tajnou recepturou!

A i když pravý Pardubický perník je dnes střežen ochrannou známkou, zdobené vykrajované tvary, nafoukaná srdíčka či kousky slepené marmeládou a polité čokoládovou polevou se vyrábějí napříč celou republikou.

Nejčastějším tvarem perníku je rozhodně srdce, chaloupka mu však šlape na paty! Foto: White77 / Pixabay.
Nejčastějším tvarem perníku je rozhodně srdce, chaloupka mu však šlape na paty! Foto: White77 / Pixabay.
Foto: Úvodní foto: jarmoluk / Pixabay 1, 4: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz