Bankovní lupiči mají obvykle jednoduchý cíl. Vniknout do banky, co nejrychleji sebrat co nejvíce peněz a zmizet. Přinášíme několik případů, ve kterých jde o víc. Tito loupeživí kriminálníci mají v plánu pozabíjet co nejvíc lidí.
První díl zde.
POZOR: Článek nedoporučujeme osobám mladším 18 let!
East Allen
KDY A KDE: V malém zemědělském městečku East Allen v americké Pensylvánii stojí pouze několik domů. Je mezi nimi i velmi malá pobočka First National Bank of Bath. V pátek 6. června 1986 je uvnitř pouze šest lidí.
KDO: Vtom do banky vstoupí dva muži. Obličej jim zakrývají stíny kšiltovek, které mají na hlavách. Jedním z nich je místní rodák 29letý Stanley Hertzog, společníka mu dělá bývalý voják, 28letý Martin Appel.
OBĚTI: Tommy Marchetto, jediný zákazník, se zadívá směrem na Appela. „Všiml jsem si, že drží něco blýskavého,“ vypráví později. Hned nato Appel začne pálit jako zběsilý. Marchetto je trefen do nohy.
Přežije tak, že předstírá mrtvého. Ostatní takové štěstí nemají.
PENÍZE: Na místě zůstanou tři mrtví. Hertzog sebere všechny peníze, co v bance jsou. Dělá to dohromady 2 286 dolarů (dnes by to bylo asi 120 000 korun). Oba lupiči okamžitě z místa činu ujedou.
Dvěma zaměstnancům se ale podaří utéct a zalarmovat policii. Hertzog s Appelem jsou následujícího dne dopadeni. U soudu vyfasují doživotí.
Geronimo
KDY A KDE: Podobný šok zažije malé městečko Geronimo v americkém státě Oklahoma v roce 1984. Do malé banky sebevědomě nakráčí 14. prosince vysoký mladík. A rozhodně si sem nepřišel založit vkladní knížku.
KDO: Je to 19letý Jay Neill. Dva dny předtím si koupil revolver a vyzbrojil se několika noži. „Tohle je přepadení. Všichni dozadu,“ popohání Neill revolverem překvapené zaměstnance banky. Nechce si je ale vzít jako rukojmí.
OBĚTI: „Lehněte si na zem!“ poručí Neill. Lupič zaměstnance sváže a vytáhne jeden ze svých nožů. Začne do rukojmích brutálně bodat. Celkem jim uštědří na 75 ran.
Zakrvácený Neill odchází, když do banky vstoupí zákazníci Ralph Zeller a Reuben Robels s manželkou Bellen a 14měsíční dcerkou.
PENÍZE: Neill neváhá a začne střílet. Zeller je na místě mrtev. Reuben a Bellen jsou postřeleni. Vrah chce zastřelit i kojence, ale dojde mu munice. Policie dopadne Neilla o tři dny později v San Francisku. Je odsouzen k trestu smrti a v roce 2002 popraven.
Big Springs
KDY A KDE: Farmers State Bank se stane místem krvavého přepadení 4. června 1965. Vesnice Big Springs nečítá víc než 400 obyvatel. Práh banky překročí podivný mladý muž. Pod bundou ukrývá ocelový plát na ochranu.
KDO: Duane Earl Pope počítá s ozbrojeným odporem jediného strážného v bance. Když však vytáhne svou poloautomatickou pistoli, nikdo ani nehlesne. Pope otevře tašku a nechá si do ní nasypat všechny peníze. „Na zem,“ řekne pak.
OBĚTI: Všichni čtyři zaměstnanci banky si poslušně lehnou. Pak Pope začne střílet. Glenn Hendrickson (59), Lois Hothanová (35) a ředitel Andreas Kjeldgaard (75) zemřou okamžitě.
Jeho vnuk, 25letý Franklin Kjeldgaard, přežije, ale zůstane doživotně ochrnutý.
PENÍZE: Pope si z banky odnese něco přes 1 600 dolarů (dnes by to bylo 300 000 korun). Během několika dní se stane jedním z nejhledanějších mužů v Americe. Nakonec se sám vzdá policii o pár měsíců později.
Nejprve je odsouzen k trestu smrti, ale v roce 1972 je mu trest zmírněn na doživotí.