Chagasovu chorobu vám vyléčí jen ve chvíli, kdy se jí podaří zachytit v první fázi. Hantavirový plicní syndrom již zřejmě opustil Evropu a drží se v Americe a Marburg nejprve udělal „čistku“ mezi svými objeviteli.
Trypanosomiáza má dvě formy, ta africká se označuje jako spavá nemoc, zatímco americká jako Chagasova choroba. Chagasova choroba se vyskytuje v Jižní a Střední Americe. Způsobují ji ploštice rodu Rhodnius prolixus, které přenášejí prvoka Trypanosoma cruzi.
K přenosu nemoci dojde jen v případě, že během kousnutí vyloučí ploštice i infikované výkaly. Nemoc zasahuje hlavně srdce, mozek a střeva. Léčba účinkuje jen v prvotní fázi. Počet nakažených dnes činí až 12 000 000 osob. Onemocnění poprvé popsal v roce 1900 brazilský lékař Carlos Chagas (1879–1934).
Takzvaný hantavirový plicní syndrom (HPS) se vyskytuje hlavně v Severní Americe. Je možné, že ve středověku stál i za smrtícím a neobjasněným řáděním takzvané potivé horečky v Evropě. Způsobuje ho vir Sin Nombre přenášený hlodavci.
Epidemie této nemoci se ale nikdy nekonala. Mezi lety 1993 až 2009 bylo nahlášeno jen 534 případů. 36 procent nakažených zemřelo.
Virus marburg patří do skupiny filovirů stejně jako ebola. A jako ona způsobuje krvácivé horečky. Průjem, zvracení a silné krvácení z tělních otvorů patří k dalším projevům. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne.
Virus marburg je rozšiřován tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků. Na marburg, podobně jako na ebolu, neexistuje lék ani preventivní očkování. Stejně tak ani zde neznáme původce viru.
Jediné, co víme, je, že se virus vyskytuje u některých druhů netopýrů, kterým ale nezpůsobuje žádné zdravotní potíže.
Marburg byl objeven v roce 1967 v Německu. Tehdy se jím ve městě Marburg nakazilo 25 laboratorních pracovníků. Dalších šest lidí včetně lékařů a patologa se nakazilo od nemocných lidí. Sedm nakažených zemřelo.
Nakazili se od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy. Největší epidemie vypukla v letech 2004 až 2005, kdy se virus prohnal jihem Afriky, Demokratickou republikou Kongo a Angolou. Z 399 nakažených osob jich tehdy zahynulo 355.