Skip to content

Vysoké podpatky: Milované i zatracované!

Když francouzská královna Marie Antoinetta vystupuje v roce 1793 ke gilotině, pomstychtivý dav zahlédne její elegantní střevíce s podpatky. Lid je považuje za symbol zkaženého dvora! Od té doby si ve Francii podpatky dlouho nikdo nosit neodváží.

Nejstarší vyobrazení vysokých podpatků pochází ze staroegyptských hrobek a chrámů. V antickém Řecku a Římě nosí herci boty na vysoké dřevěné podrážce, aby je bylo dobře vidět. Vyšší podpatky obouvají v 9.

století i perští jezdci, kterým pomáhají udržet nohy v třmenu. Zvláštní druh podpatku má bota zvaná chopinka, kterou nosí v 15. století ženy v Benátkách. Vysoká dřevěná obuv vyvyšuje benátské krásky až o 50 cm!

Umírněnou formu menších „chůd“ nosí i muži, aby si chránili obuv před pouliční špínou.

Stuart Weitzman
Jedny z nejdražších bot nesou Popelčiny střevíce. Jsou hustě posázené 565 diamanty.

Průkopnice Kateřina Medicejská

Chopinky navazují na orientální botky na vysokých dřevěných širokých podpatcích zvaných kub-kab, které nosí ženy v harémech až do pozdního 19. století. Prostitutky chopinkám zůstanou věrné do konce 18. století.

Jsou vidět zdaleka a poutat pozornost patří k jejich živnosti. Za průkopnici podpatků jako módního doplňku se považuje budoucí francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Měří jen 150 cm, ale chce se vyrovnat dvorním dámám i manželovi Jindřichovi Orleánskému (1519–1559). A tak si ve 14 letech, v roce 1533, nechá na svatbu s budoucím králem ušít botky s pěticentimetrovými podpatky.

2
Ludvík XIV. v roce 1701 s červenými podpatky, vyhrazenými jen šlechtě.

Král Slunce je ješitný

Přednosti klasického vysokého podpatku vylepší francouzský král Ludvík XIV. (1638–1715). Měří jen 160 cm a je hodně ješitný. Jeho podpatky jsou 10 cm vysoké. Ludvík si je nechá všelijak zdobit, třeba drobnými válečnými motivy.

Roku 1673 vydá zvláštní výnos: červené podpatky smí nosit jen šlechta!

Madame de Pompadour (1721–1764), milenka jeho nástupce Ludvíka XV. (1710–1774), nechává podpatky zúžit do kuželovitého tvaru. Tím zlepší vzhled i siluetu ženského těla.

Catherine De Medici wore these shoes to her wedding, which took place in 1533 when Catherine was only 14 years old. Obviously then she wasn't queen of France in 14 years she will be.
Svatební botka Kateřiny Medicejské.

Znak čarodějnic

V amerických koloniích přijmou angličtí puritáni v 17. století přísné zákony proti podpatku. „Otrávený hák“ jen probouzí nevítaný chtíč. Někde dokonce považují podpatek za znak čarodějnic. V průběhu 20.

století se podpatky prosadí jako symbol sexu i stylu. Počátkem čtyřicátých let se francouzská herečka a zpěvačka Mistinguett (1875–1956) objeví v tenkých zužujících se podpatcích od francouzského návrháře Andrého Perugii (1893–1977). Jehlový podpatek je na světě! Žena na jehlách vyvíjí na čtvereční centimetr vyšší tlak než třítunový slon!

4
Herečka a zpěvačka Mistinguett je průkopnice „jehel“.

Foto: archiv, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články