Blíží se rok 1000 a řadu lidí v Evropě zachvacuje panika. Přijde konec světa? Na starém kontinentu se množí násilnosti, poutníci se vydávají na cestu do Jeruzaléma.
Sám papež Silvestr II. hlásá, že s přelomem tisíciletí nastane Tisícileté království Kristovo, které ukončí světové dějiny…
Představy o konci světa jsou stejně staré jako lidstvo samo. Když v roce 2012 probíhal ve 20 zemích světa průzkum, celých 14 procent respondentů se domnívalo, že se ještě za svého života stanou svědky apokalypsy.
1. Přijde Antikrist?
Původce vize: italský teolog Jáchym z Fiore (1130/1135–1202)
Doba: 80. léta 12. století
Zajímavost: Roku 1263 je jeho učení odsouzeno jako kacířské.
Práce notáře na dvoře sicilského krále Viléma I. (1120/1121–1166) Jáchyma nebaví. Propadne studiu Bible, především novozákonního Zjevení svatého Jana, které se zabývá Apokalypsou.
„Chci kázat o víře, o budoucnosti světa,“ sdělí svému otci, také notáři. „Vyženu ti ty nesmysly z hlavy,“ rozčílí se on. Jáchym neuposlechne. Opouští své zaměstnání, putuje po Itálii a káže lidem, než dosáhne kněžského svěcení.
V 80. letech 12. století zamíří do kláštera v Casamari nedaleko Říma, kde mu papež Klement III. (1130–1191) dovolí zabývat se apokalypsou. Jáchym zde popíše svoji představu o vývoji světa, o trojím věku:
„Po čase Otce (starozákonní doba), přijde čas Syna (Nový zákon) a nakonec nastane doba Ducha svatého, jenž bude vrcholem dějin a rájem na Zemi.
Před jeho příchodem se ale lidstvo bude muset vypořádat s Antikristem…“ Na otázku, kdo bude Antikristem, ale Jáchym neodpoví a roku 1263 církev odsoudí jeho učení jako kacířské.
2. Nebezpečná hvězda
Původce vize: italský mnich Tommaso Campanella (1568–1639)
Doba: 1603
Zajímavost: Unikne trestu smrti tím, že předstírá šílenství.
„Stanete se mesiášem,“ předpoví údajně jistý Žid dominikánskému mnichovi Tommasu Campanellovi. A řeholník mu uvěří. Inspiruje se učením Jáchyma z Fiore, pozoruje hvězdy, věří v existenci démonů. Kvůli svým názorům se záhy dostává do konfliktu s církví.
Už jeho první dílo Philosophia sensibus demonstrata zkoumá církevní Svatý úřad. Výsledek? Za svoje „pythagorejské názory“ si roku 1594 Campanella vykoleduje vězení.
Na svobodě se ocitá o tři roky později a žalář ho očividně neodradil od dalších astrologických pozorování. „Země se srazí se Sluncem,“ líčí svoji vizi konce světa, který má nastat v roce 1603. Po ní prý přijde zlatý věk a nové království.
I tentokrát ovšem Campanella narazí. Navíc se v roce 1599 zúčastní rolnického povstání v rodné Kalábrii. To už je pro katolickou církev příliš. U inkvizičního soudu mu všechny předchozí hříchy spočítají.
Trestu smrti unikne jen díky tomu, že předstírá šílenství. Ve vězení stráví 27 let.
3. Ničivé pudy
Původce vize: anglický ekonom Thomas Robert Malthus (1766–1834)
Doba: 1798
Zajímavost: Už tehdy upozorňuje na vyčerpání zdrojů potravin.
Anglikánského pastora Thomase Malthuse láká ekonomie víc než náboženství. Tvrdí, že „příčinou bídy v Anglii jsou lidské pudy“, touha po potravě a rozmnožování. V roce 1798 sepisuje Esej o principu populace, v níž upozorňuje na příliš rychlý růst počtu lidí.
Ve svých teoriích zřejmě vychází z amerických dat. Ve Státech přibývá lidí kvůli imigrantům z Evropy.
Malthus si myslí, že je třeba přijmout opatření, která „v sobě zahrnou účinnou a trvalou kontrolu množství populace v souladu s obtížemi, které vznikají při získávání potravy“. Jak tohle opatření uvést do praxe?
Ekonom předpokládá války o potravinové zdroje, při kterých dojde k vyvraždění části populace.