Domů     3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
30.11.2023

Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev.

Mona Lisa

Původ: Itálie

Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a Monu Lisu. Ta druhá však, navzdory dlouholetému trvalému pobytu, příliš francouzská není.

100% Made in Italy

Autorem obrazu je Ital, jistý Leonardo di ser Piero (1452–1519) z Vinci, městečka ležícího v samotném srdci Itálie. Namaloval ho v Itálii, přesněji řečeno během svého pobytu ve Florencii, na dřevěnou desku z topolu, který vyrostl v Itálii z italské půdy.

A žena, kterou namaloval je pravděpodobně Lisa del Giocondo (1479–1542), nebo možná Caterina Sforza (1463–1509), ale každopádně Italka jako poleno.

Do Francie se dostává až v roce 1516, kdy jeho autora pozve francouzský král František I. (1494–1547) a francouzským majetkem se stává o rok později, kdy mu ho Leonardo obraz prodá za 4000 zlatých dukátů.

Navíc se o jeho současnou celosvětovou proslulost a pozici nejslavnějšího obrazu světa postará další Ital.

Zaměstnanec Louvru Vincenzo Perugia (1881–1925), který v roce 1911 jeden z řadových obrazů muzea ukradne (protože se mu vejde pod kabát), a mediální hysterie z něj vzápětí udělá francouzský národní poklad.

(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)
(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)

Gilotina

Původ: Anglie

Když se řekne Francouzská revoluce, ozvěna rozsvítí v hlavě obrázek gilotiny, pod kterou postupně končí nepřátelé revoluce i její strůjci.

Navzdory tomu, i jménu, které získá po svém francouzském propagátorovi Josephu-Ignaci Guillotinovi (1738–1814), nejde o původní francouzský vynález.

Ztráta hlavy pro pár drobných

První předek gilotiny, nazývaný gibbet, stojí v anglickém městě Halifax. Jako první se 3,5 kg těžkou sekerovou čepelí upevněnou na spodek masivního dřevěného bloku seznámí v roce 1286 jistý John Dalton.

Čepel sviští v drážkách 4,5 metru vysokých sloupků nepříjemně často, protože k trestu smrti místní zákon odsuzuje každého zloděje přistiženého při krádeži v hodnotě alespoň 13,5 pence.

V provozu je do doby než Oliver Cromwell (1599–1658) trest smrti za drobné krádeže zakáže. Holinshedova kronika dokládá, že v roce 1307 je také v Irsku podobným zařízením popraven jistý Murcod Ballagh.

Používá se i ve Vlámsku, Německu a jedno stojí od roku 1564 také v Edinburghu. „Skotská holka“ jak se mu říká, připraví o hlavu více než 120 lidí.

Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)
Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)

Prosadí ji odpůrce trestu smrti

Francouzskou verzi sestrojí královský lékař Antoine Louis (1723–1792) s německým inženýrem Tobiasem Schmidtem a její použití 10. října 1789 navrhne společně s lékařem Josephem-Ignacem Guillotinem (1738–1814) po němž nakonec dostává jméno.

Ironií je, že ten je odpůrcem trestu smrti a prosazuje ji jen proto, že je humánnější než tehdy používané metody. Gilotina se každopádně stává symbolem francouzského práva a k veřejným popravám slouží až do 17. června 1939, kdy je provedena poslední.

Definitivně se gilotina odebere do muzea 9. října 1981, kdy je ve Francii zrušen trest smrti.

Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Akordeon

Původ: Německo, Rakousko

Zvuk akordeonu k Francii patří stejně neodmyslitelně jako Eiffelovka. zní v pařížských kabaretech, kavárnách, na oslavách i na ulicích. Jenže ani on není původem Francouz.

Německý vynález, italský import

Ty první ještě pod názvem Handäoline vynalezne a začne stavět Friedrich Buschmann (1805–1864) v Berlíně v roce 1822. Definitivní podobu i zvuk dá nástroji o sedm let později vídeňský výrobce hudebních nástrojů Cyrill Demian (1772–1849), který přidá klávesy a dodá tak nástroji klasický zvuk.

Pro jeho pojmenování akordeon si vypůjčí francouzské slovo pro accord. Z Rakouska a Německa se nástroj brzy dostane do Itálie a právě odtud ho nakonec italští imigranti koncem 19. století přivezou do Francie. Francouzi si ho okamžitě zamilují.

Dokonale vyhovuje francouzské mentalitě a je ideální pro pouliční produkce typické nejen pro Paříž. Jako národní symbol ho nakonec posichruje Edith Piaf (1915–1963), kterou akordeon doprovází už od počátků její kariéry při pouličním vystupování.

Foto: commons.wikimedia Titulka: Behzad Ghaffarian, Unsplash
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn