Domů     3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
30.11.2023

Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev.

Mona Lisa

Původ: Itálie

Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a Monu Lisu. Ta druhá však, navzdory dlouholetému trvalému pobytu, příliš francouzská není.

100% Made in Italy

Autorem obrazu je Ital, jistý Leonardo di ser Piero (1452–1519) z Vinci, městečka ležícího v samotném srdci Itálie. Namaloval ho v Itálii, přesněji řečeno během svého pobytu ve Florencii, na dřevěnou desku z topolu, který vyrostl v Itálii z italské půdy.

A žena, kterou namaloval je pravděpodobně Lisa del Giocondo (1479–1542), nebo možná Caterina Sforza (1463–1509), ale každopádně Italka jako poleno.

Do Francie se dostává až v roce 1516, kdy jeho autora pozve francouzský král František I. (1494–1547) a francouzským majetkem se stává o rok později, kdy mu ho Leonardo obraz prodá za 4000 zlatých dukátů.

Navíc se o jeho současnou celosvětovou proslulost a pozici nejslavnějšího obrazu světa postará další Ital.

Zaměstnanec Louvru Vincenzo Perugia (1881–1925), který v roce 1911 jeden z řadových obrazů muzea ukradne (protože se mu vejde pod kabát), a mediální hysterie z něj vzápětí udělá francouzský národní poklad.

(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)
(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)

Gilotina

Původ: Anglie

Když se řekne Francouzská revoluce, ozvěna rozsvítí v hlavě obrázek gilotiny, pod kterou postupně končí nepřátelé revoluce i její strůjci.

Navzdory tomu, i jménu, které získá po svém francouzském propagátorovi Josephu-Ignaci Guillotinovi (1738–1814), nejde o původní francouzský vynález.

Ztráta hlavy pro pár drobných

První předek gilotiny, nazývaný gibbet, stojí v anglickém městě Halifax. Jako první se 3,5 kg těžkou sekerovou čepelí upevněnou na spodek masivního dřevěného bloku seznámí v roce 1286 jistý John Dalton.

Čepel sviští v drážkách 4,5 metru vysokých sloupků nepříjemně často, protože k trestu smrti místní zákon odsuzuje každého zloděje přistiženého při krádeži v hodnotě alespoň 13,5 pence.

V provozu je do doby než Oliver Cromwell (1599–1658) trest smrti za drobné krádeže zakáže. Holinshedova kronika dokládá, že v roce 1307 je také v Irsku podobným zařízením popraven jistý Murcod Ballagh.

Používá se i ve Vlámsku, Německu a jedno stojí od roku 1564 také v Edinburghu. „Skotská holka“ jak se mu říká, připraví o hlavu více než 120 lidí.

Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)
Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)

Prosadí ji odpůrce trestu smrti

Francouzskou verzi sestrojí královský lékař Antoine Louis (1723–1792) s německým inženýrem Tobiasem Schmidtem a její použití 10. října 1789 navrhne společně s lékařem Josephem-Ignacem Guillotinem (1738–1814) po němž nakonec dostává jméno.

Ironií je, že ten je odpůrcem trestu smrti a prosazuje ji jen proto, že je humánnější než tehdy používané metody. Gilotina se každopádně stává symbolem francouzského práva a k veřejným popravám slouží až do 17. června 1939, kdy je provedena poslední.

Definitivně se gilotina odebere do muzea 9. října 1981, kdy je ve Francii zrušen trest smrti.

Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Akordeon

Původ: Německo, Rakousko

Zvuk akordeonu k Francii patří stejně neodmyslitelně jako Eiffelovka. zní v pařížských kabaretech, kavárnách, na oslavách i na ulicích. Jenže ani on není původem Francouz.

Německý vynález, italský import

Ty první ještě pod názvem Handäoline vynalezne a začne stavět Friedrich Buschmann (1805–1864) v Berlíně v roce 1822. Definitivní podobu i zvuk dá nástroji o sedm let později vídeňský výrobce hudebních nástrojů Cyrill Demian (1772–1849), který přidá klávesy a dodá tak nástroji klasický zvuk.

Pro jeho pojmenování akordeon si vypůjčí francouzské slovo pro accord. Z Rakouska a Německa se nástroj brzy dostane do Itálie a právě odtud ho nakonec italští imigranti koncem 19. století přivezou do Francie. Francouzi si ho okamžitě zamilují.

Dokonale vyhovuje francouzské mentalitě a je ideální pro pouliční produkce typické nejen pro Paříž. Jako národní symbol ho nakonec posichruje Edith Piaf (1915–1963), kterou akordeon doprovází už od počátků její kariéry při pouličním vystupování.

Foto: commons.wikimedia Titulka: Behzad Ghaffarian, Unsplash
reklama
Související články
Lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
Papež Alexandr VI.: Kvůli zvolení vraždí
Je krátce před půlnocí z 10. na 11. srpna 1492. Po dlouhé volbě mají kardinálové konečně jasno – novým papežem se stává Alexandr VI. ( 1431–1503), vlastním jménem Rodrigo Borgia. Z konkláve odcházejí mnozí s příslibem pohádkového bohatství. Jeden z největších intrikánů totiž využívá veškerých svých kontaktů a peněz, aby se stal dalším papežem. Kličkuje a ničeho se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec