Domů     3 premiéři na mušce: Oblíbeného státníka zavraždí v centru Stockholmu
3 premiéři na mušce: Oblíbeného státníka zavraždí v centru Stockholmu
27.6.2022

Švédsko patří mezi nejbezpečnější státy světa. Své o tom ví, také předseda vlády Olof Palme, proto trvale odmítá ochranku. Pošetilé počínání ho však stojí život. Během návratu z kina přepadá premiéra a jeho choť neznámý útočník.

Oblíbený státník klesá pod tíhou zákeřného výstřelu k zemi. Severská země se následně probouzí do jednoho z nejsmutnějších dnů v dějinách.

Malinkatý Metternich

Kdo: Engelbert Dollfuss (1892–1934)

Země: Rakousko

Alpská země s obavami sleduje, jak v Německu roste moc Adolfa Hitlera (1889–1945). Je jasné, že Rakousko bude první na ráně, nejdřív to führer zkouší skrze politický nátlak, ten však nezabírá.

Sám Dollfuss ještě zatápí pod kotlem a v roce 1934 zakazuje rakouskou buňku NSDAP.

Chci do armády!

Vyrůstá v chudé rolnické rodině. Už od malička projevuje vysoký intelekt a zájem o křesťanství. Kvůli nedostatku peněz rodičů hradí jeho studia tamní farář.

Dollfuss chvíli navštěvuje teologickou fakultu ve Vídni, později přechází na práva, kde se cítí jako ryba ve vodě. Vzdělávání ale naruší blížící se válka, Dollfuss chce narukovat, jenže… „Jste příliš malý,“ slyší od úředníka.

Jeho výška je ožehavým tématem, protože budoucí kancléř měří pouhých 152 centimetrů! Nakonec se mu podaří do armády proklouznout a stráví 37 měsíců na italské frontě.

Po návratu domů pomáhá dolnorakouským dělníkům, pokračuje také ve studiích – tentokrát však v Berlíně. V německé metropoli přichází ideologické vyhranění, věnuje se zejména křesťanským principům ekonomie.

Vůdce rakouských rolníků

V Rakousku získává místo v politice. Během roku 1930 stane v čele rakouských drah, poté pokračuje dál a po dvou letech přichází nabídka od prezidenta Wilhelma Miklase (1872–1956). „Budeš kancléřem,“ slyší od svého stranického kolegy.

Dollfuss nekývne hned a odjíždí se pomodlit do svého oblíbeného kostela. Následuje nepřehledné období, protože kvůli politickým třenicím rozpouští parlament a vládne prakticky bez omezení.

Odmítá být Hitlerovou loutkou, načež v červnu 1934 zakazuje rakouskou NSDAP. To vyvolá okamžitou reakci a měsíc poté vtrhá do budovy kancléřství deset rakouských nacistů. Dollfuss před nimi utíká, ale kulka ho nemine.

Těžce raněný odmítá jmenovat svého nástupce a po pěti hodinách umírá. Podobně dopadnou i útočníci, ti končí za mřížemi a dostávají trest smrti. Pohřbu kancléře se zúčastní půl milionu obyvatel, svůj zármutek vyjádří také Benito Mussolini (1883–1945).

Na místo Dollfusse nastupuje Kurt Schuschnigg (1897–1977), ten už Hitlerovi vzdorovat nedokáže.

Kvůli vzrůstu Dolfussovi lidé přezdívají Malý Metternich.(Zdroj: Agence de Presse Meurisse / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Kvůli vzrůstu Dolfussovi lidé přezdívají Malý Metternich.(Zdroj: Agence de Presse Meurisse / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Milovaný i nenáviděný

Kdo: Olof Palme (1927–1986)

Země: Švédsko

Málokterý politik v poválečné Evropě má tolik příznivců a odpůrců jako právě Olof Palme. Kritizuje Sovětský svaz a komunistickou ideologii, pozornosti neuchází ani americká válka ve Vietnamu.

Československá stopa

Kvůli častým nemocem ho vzdělávají soukromí učitelé, díky tomu získává kvalitní základy a míří na univerzitu. Stipendium mu vynáší rok ve Spojených státech. „Amerika ze mě udělala socialistu,“ vtipkuje Palme po letech.

A opravdu – rok po návratu do Švédska – tedy v roce 1949 vstupuje k mladým sociálním demokratům. Angažuje se ve studentské politice, umí výtečně řečnit a svá slova často myslí vážně.

Například po komunistickém převratu v Československu uzavírá účelové manželství s Jelenou Rennerovou, ta získává švédské občanství. Mladého muže plného elánu bere pod svá křídla Tage Erlander (1901–1985), jeden z nejúspěšnějších poválečných premiérů.

Palme mu důvěru oplácí, brzo usedá do poslaneckých lavic a začátkem 60. let zastává ministerský post. Postupně projde několik resortů, od dopravy až po školství. Už v té době platí za výřečného muže, který nejde pro kritiku daleko.

Odsuzuje okupaci Československa, hlasité brojí proti válce ve Vietnamu, vymezí se také vůči rasismu.

Vraždil muž z pojišťovny?

Zlomová chvíle usměvavého politika přichází v roce 1969, kdy se stává premiérem. Palme ve funkci vydrží sedm roků, poté si dává šestiletou odmlku a v říjnu 1982 zase neochvějně stojí v čele Švédska.

Své volební období ale nikdy nedokončí, protože se píše 28. únor 1986. Po práci se rozhoduje, že společně s manželkou Lisbeth (1931–2018) zajdou do kina. Palme dává své osobní ochrance volno, je zvyklý chodit bez ní a Švédsko je přece bezpečná země.

Po filmu vyráží pár jednou z hlavních stockholmských ulic, v čase 23:21 se k dvojici přitočí neznámý muž. Ze zbraně vypálí dva výstřely, jeden zasahuje premiéra, druhý kříčící manželku.

Zatímco Lisbeth vyvázne jen s lehčím zraněním, Palme šest minut po půlnoci umírá. Okamžitě startuje rozsáhlé vyšetřování, Švédsko se halí do smutku. Policie prověřuje několik směrů, protože Palme se nikoho nebojí, a tak má hodně odpůrců.

V síti nakonec uvízne i několik kriminálníků, jenže detektivům chybí důkazy. Vyšetřování pokračuje, úřady dokonce zruší promlčecí lhůtu na vraždu. V roce 2020 hlavní prokurátor označuje jako pachatele jistého Stiga Engströma (1934–2000).

Muž totiž pracoval v těsné blízkosti místa činu, k mrtvole premiéra dokonce přibíhá pár minut po incidentu. Mimo jiné ho identifikují někteří svědci. Policie má k dispozici jen nepřímé důkazy, protože chybí vražedná zbraň.

A hlavně Engström koncem roku 2000 umírá. Smrt Olofa Palmeho je i nadále zahalena tajemstvím.

Místo, na kterém přišel o život švédský ministerský předseda Olof Palme.(Zdroj: Tage Olsin / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Místo, na kterém přišel o život švédský ministerský předseda Olof Palme.(Zdroj: Tage Olsin / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Za lepší Srbsko

Kdo: Zoran Djindjič (1952–2003)

Země: Srbsko

Scéna jako z hollywoodského filmu. Otevírají se dveře vozu a vystupuje srbský premiér, do budovy sídla vláda je to jen pár kroků. Polední vzduch však protínají dva výstřely a politikova košile se zbarví rudou krví.

Dva kohouti na jednom smetišti

Kvůli důstojnickému zaměstnání otce se budoucí srbský premiér narodí v Bosně a Hercegovině. Dospívání už ale tráví v Bělehradě, kde studuje na tamní univerzitě.

Po promoci ho komunistické úřady obviňují z organizace protirežimního spolku, a tak Djindjič odjíždí do Západního Německa. Získává pověst intelektuála, který láme dívkám srdce, nicméně v roce 1979 se vrací do vlasti. Učí a také přispívá do novin.

O deset let později zakládá se stejně smýšlejícími lidmi Demokratickou stranu, kterou obyvatelé vnímají jako protiváhu ke Slobodanu Miloševičovi (1941–2006). Jugoslávský prezident se záští v očích sleduje, jak Djindič stoupá na politickém žebříčku.

Zvítězí dokonce ve volbách a získává post starosty Bělehradu. Nevraživost mezi oběma muži ale dosahuje vrcholu, když Miloševič nechává zavraždit opozičního novináře.

Srbský premiér chce nasměrovat zemi správným směrem, nedostane však moc času.(Zdroj: World Economic Forum / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Srbský premiér chce nasměrovat zemi správným směrem, nedostane však moc času.(Zdroj: World Economic Forum / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Balkánská naděje

Jsi další na seznamu,“ dozvídá se demokratický politik a prchá do Černé Hory. Miloševičova éra ale pomalu končí, ten pod tlakem odstupuje z funkce prezidenta.

V lednu následujícího roku se Zoran Djindjič stává premiérem a okamžitě koná – svého soka vydává Mezinárodnímu tribunálu v Haagu.

Srbský předseda vlády zažívá podobné ovace jako kdysi Václav Havel (1936–2011), o setkání s ním stojí snad všichni západní politici. Djindjič chce konsolidovat moc a udělat z balkánského státu moderní demokratickou zemi.

Jeho údajným cílem je vstup Srbska do Evropské unie. Zároveň objevuje kostlivce ve skříni v podobě tajné policie, jejíž někteří členové jsou věrni Miloševičovi. Osudného 12. března 2003 vystupuje Djindjič z vozu, po pár vteřinách jeho tělo provrtá kulka.

Trefa zasahuje srdce, a tak naděje na záchranu je takřka nulová. Srbsko se noří do smutku, vrazi v čele se zosnovatelem Miloradem Ulemkem (*1965) jsou pochytáni. Proces se vleče čtyři roky a umírá při něm nespočet svědků.

Střelec Zvezdan Jovanovič (*1965) odchází se 40ti roky vězení, zosnovatele čeká za mřížemi 137 let.

Foto: (Zdroj: Rodinné album Olofa Palmeho / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
reklama
svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se