Domů     3 premiéři na mušce: Oblíbeného státníka zavraždí v centru Stockholmu
3 premiéři na mušce: Oblíbeného státníka zavraždí v centru Stockholmu
27.6.2022

Švédsko patří mezi nejbezpečnější státy světa. Své o tom ví, také předseda vlády Olof Palme, proto trvale odmítá ochranku. Pošetilé počínání ho však stojí život. Během návratu z kina přepadá premiéra a jeho choť neznámý útočník.

Oblíbený státník klesá pod tíhou zákeřného výstřelu k zemi. Severská země se následně probouzí do jednoho z nejsmutnějších dnů v dějinách.

Malinkatý Metternich

Kdo: Engelbert Dollfuss (1892–1934)

Země: Rakousko

Alpská země s obavami sleduje, jak v Německu roste moc Adolfa Hitlera (1889–1945). Je jasné, že Rakousko bude první na ráně, nejdřív to führer zkouší skrze politický nátlak, ten však nezabírá.

Sám Dollfuss ještě zatápí pod kotlem a v roce 1934 zakazuje rakouskou buňku NSDAP.

Chci do armády!

Vyrůstá v chudé rolnické rodině. Už od malička projevuje vysoký intelekt a zájem o křesťanství. Kvůli nedostatku peněz rodičů hradí jeho studia tamní farář.

Dollfuss chvíli navštěvuje teologickou fakultu ve Vídni, později přechází na práva, kde se cítí jako ryba ve vodě. Vzdělávání ale naruší blížící se válka, Dollfuss chce narukovat, jenže… „Jste příliš malý,“ slyší od úředníka.

Jeho výška je ožehavým tématem, protože budoucí kancléř měří pouhých 152 centimetrů! Nakonec se mu podaří do armády proklouznout a stráví 37 měsíců na italské frontě.

Po návratu domů pomáhá dolnorakouským dělníkům, pokračuje také ve studiích – tentokrát však v Berlíně. V německé metropoli přichází ideologické vyhranění, věnuje se zejména křesťanským principům ekonomie.

Vůdce rakouských rolníků

V Rakousku získává místo v politice. Během roku 1930 stane v čele rakouských drah, poté pokračuje dál a po dvou letech přichází nabídka od prezidenta Wilhelma Miklase (1872–1956). „Budeš kancléřem,“ slyší od svého stranického kolegy.

Dollfuss nekývne hned a odjíždí se pomodlit do svého oblíbeného kostela. Následuje nepřehledné období, protože kvůli politickým třenicím rozpouští parlament a vládne prakticky bez omezení.

Odmítá být Hitlerovou loutkou, načež v červnu 1934 zakazuje rakouskou NSDAP. To vyvolá okamžitou reakci a měsíc poté vtrhá do budovy kancléřství deset rakouských nacistů. Dollfuss před nimi utíká, ale kulka ho nemine.

Těžce raněný odmítá jmenovat svého nástupce a po pěti hodinách umírá. Podobně dopadnou i útočníci, ti končí za mřížemi a dostávají trest smrti. Pohřbu kancléře se zúčastní půl milionu obyvatel, svůj zármutek vyjádří také Benito Mussolini (1883–1945).

Na místo Dollfusse nastupuje Kurt Schuschnigg (1897–1977), ten už Hitlerovi vzdorovat nedokáže.

Kvůli vzrůstu Dolfussovi lidé přezdívají Malý Metternich.(Zdroj: Agence de Presse Meurisse / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Kvůli vzrůstu Dolfussovi lidé přezdívají Malý Metternich.(Zdroj: Agence de Presse Meurisse / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Milovaný i nenáviděný

Kdo: Olof Palme (1927–1986)

Země: Švédsko

Málokterý politik v poválečné Evropě má tolik příznivců a odpůrců jako právě Olof Palme. Kritizuje Sovětský svaz a komunistickou ideologii, pozornosti neuchází ani americká válka ve Vietnamu.

Československá stopa

Kvůli častým nemocem ho vzdělávají soukromí učitelé, díky tomu získává kvalitní základy a míří na univerzitu. Stipendium mu vynáší rok ve Spojených státech. „Amerika ze mě udělala socialistu,“ vtipkuje Palme po letech.

A opravdu – rok po návratu do Švédska – tedy v roce 1949 vstupuje k mladým sociálním demokratům. Angažuje se ve studentské politice, umí výtečně řečnit a svá slova často myslí vážně.

Například po komunistickém převratu v Československu uzavírá účelové manželství s Jelenou Rennerovou, ta získává švédské občanství. Mladého muže plného elánu bere pod svá křídla Tage Erlander (1901–1985), jeden z nejúspěšnějších poválečných premiérů.

Palme mu důvěru oplácí, brzo usedá do poslaneckých lavic a začátkem 60. let zastává ministerský post. Postupně projde několik resortů, od dopravy až po školství. Už v té době platí za výřečného muže, který nejde pro kritiku daleko.

Odsuzuje okupaci Československa, hlasité brojí proti válce ve Vietnamu, vymezí se také vůči rasismu.

Vraždil muž z pojišťovny?

Zlomová chvíle usměvavého politika přichází v roce 1969, kdy se stává premiérem. Palme ve funkci vydrží sedm roků, poté si dává šestiletou odmlku a v říjnu 1982 zase neochvějně stojí v čele Švédska.

Své volební období ale nikdy nedokončí, protože se píše 28. únor 1986. Po práci se rozhoduje, že společně s manželkou Lisbeth (1931–2018) zajdou do kina. Palme dává své osobní ochrance volno, je zvyklý chodit bez ní a Švédsko je přece bezpečná země.

Po filmu vyráží pár jednou z hlavních stockholmských ulic, v čase 23:21 se k dvojici přitočí neznámý muž. Ze zbraně vypálí dva výstřely, jeden zasahuje premiéra, druhý kříčící manželku.

Zatímco Lisbeth vyvázne jen s lehčím zraněním, Palme šest minut po půlnoci umírá. Okamžitě startuje rozsáhlé vyšetřování, Švédsko se halí do smutku. Policie prověřuje několik směrů, protože Palme se nikoho nebojí, a tak má hodně odpůrců.

V síti nakonec uvízne i několik kriminálníků, jenže detektivům chybí důkazy. Vyšetřování pokračuje, úřady dokonce zruší promlčecí lhůtu na vraždu. V roce 2020 hlavní prokurátor označuje jako pachatele jistého Stiga Engströma (1934–2000).

Muž totiž pracoval v těsné blízkosti místa činu, k mrtvole premiéra dokonce přibíhá pár minut po incidentu. Mimo jiné ho identifikují někteří svědci. Policie má k dispozici jen nepřímé důkazy, protože chybí vražedná zbraň.

A hlavně Engström koncem roku 2000 umírá. Smrt Olofa Palmeho je i nadále zahalena tajemstvím.

Místo, na kterém přišel o život švédský ministerský předseda Olof Palme.(Zdroj: Tage Olsin / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Místo, na kterém přišel o život švédský ministerský předseda Olof Palme.(Zdroj: Tage Olsin / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Za lepší Srbsko

Kdo: Zoran Djindjič (1952–2003)

Země: Srbsko

Scéna jako z hollywoodského filmu. Otevírají se dveře vozu a vystupuje srbský premiér, do budovy sídla vláda je to jen pár kroků. Polední vzduch však protínají dva výstřely a politikova košile se zbarví rudou krví.

Dva kohouti na jednom smetišti

Kvůli důstojnickému zaměstnání otce se budoucí srbský premiér narodí v Bosně a Hercegovině. Dospívání už ale tráví v Bělehradě, kde studuje na tamní univerzitě.

Po promoci ho komunistické úřady obviňují z organizace protirežimního spolku, a tak Djindjič odjíždí do Západního Německa. Získává pověst intelektuála, který láme dívkám srdce, nicméně v roce 1979 se vrací do vlasti. Učí a také přispívá do novin.

O deset let později zakládá se stejně smýšlejícími lidmi Demokratickou stranu, kterou obyvatelé vnímají jako protiváhu ke Slobodanu Miloševičovi (1941–2006). Jugoslávský prezident se záští v očích sleduje, jak Djindič stoupá na politickém žebříčku.

Zvítězí dokonce ve volbách a získává post starosty Bělehradu. Nevraživost mezi oběma muži ale dosahuje vrcholu, když Miloševič nechává zavraždit opozičního novináře.

Srbský premiér chce nasměrovat zemi správným směrem, nedostane však moc času.(Zdroj: World Economic Forum / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Srbský premiér chce nasměrovat zemi správným směrem, nedostane však moc času.(Zdroj: World Economic Forum / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Balkánská naděje

Jsi další na seznamu,“ dozvídá se demokratický politik a prchá do Černé Hory. Miloševičova éra ale pomalu končí, ten pod tlakem odstupuje z funkce prezidenta.

V lednu následujícího roku se Zoran Djindjič stává premiérem a okamžitě koná – svého soka vydává Mezinárodnímu tribunálu v Haagu.

Srbský předseda vlády zažívá podobné ovace jako kdysi Václav Havel (1936–2011), o setkání s ním stojí snad všichni západní politici. Djindjič chce konsolidovat moc a udělat z balkánského státu moderní demokratickou zemi.

Jeho údajným cílem je vstup Srbska do Evropské unie. Zároveň objevuje kostlivce ve skříni v podobě tajné policie, jejíž někteří členové jsou věrni Miloševičovi. Osudného 12. března 2003 vystupuje Djindjič z vozu, po pár vteřinách jeho tělo provrtá kulka.

Trefa zasahuje srdce, a tak naděje na záchranu je takřka nulová. Srbsko se noří do smutku, vrazi v čele se zosnovatelem Miloradem Ulemkem (*1965) jsou pochytáni. Proces se vleče čtyři roky a umírá při něm nespočet svědků.

Střelec Zvezdan Jovanovič (*1965) odchází se 40ti roky vězení, zosnovatele čeká za mřížemi 137 let.

Foto: (Zdroj: Rodinné album Olofa Palmeho / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Svět zločinu
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Svět zločinu
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Svět zločinu
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
reklama
záhady a tajemství
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
„My jsme lepší,“ tvrdí konspirátoři
Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi. Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní […]
Falešné přistání Apolla 11: Američané dobyli Měsíc! Nebo snad ne?
Dne 20. července 1969 poprvé stanula lidská noha na povrchu Měsíce. Kroky astronauta Neila Armstronga tehdy sledoval prakticky celý svět. Už v 70. letech se však objevily konspirační teorie, podle kterých k přistání vůbec nedošlo. Záznam byl údajně pořízen ve filmovém studiu. Na základě jakých „neprůstřelných“ argumentů to popírači přistání Apolla 11 na Měsíci tvrdí? […]
Tajemství Bible: Mohli být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své […]
reklama
historie
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz