Slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob, podporují imunitu. Pozitivně ovlivňují trávicí soustavu – pomáhají proti žaludečním a střevním potížím, ale také pomáhají otěhotnět nebo zvládnout kocovinu po bujarém večírku. Oregano, rozmarýn a máta.
Řecké oregano (Origanum heracleoticum) je považováno již od starověku za nejléčivější bylinu. V Řecku se traduje, že dokonce tuto bylinu věnoval lidem Zeus, nejvyšší bůh řecké mytologie.
Hippokratés z Kósu, který je označován jako otec medicíny, ho označil za všelék a používal ho jako silné antibiotikum při bakteriálních onemocněních. Dokáže ale účinně bojovat nejenom proti bakteriím. Hravě si poradí s viry, parazity a plísněmi.
Pomáhá při otravě krve, rakovině a zánětům. Celkově detoxikuje celý organismus a posiluje imunitu těla. Bylina bývá doporučována na regulaci krevního tlaku a pro regeneraci jater a ledvin.
Jeho užívání je považováno za prevenci proti nemocem srdce a cév a kožním chorobám. Chtěli byste si ho vypěstovat doma? V našich podmínkách by vypěstované řecké oregano nemělo v sobě ani zdaleka takových léčivých látek, ani tak výraznou typickou vůni a chuť.
Rozmarýna, skvělá v kosmetice i kuchyni
Rozmarýně lékařská (Rosmarinus officinalis) se odedávna připisuje symbolika lásky a smrti. Možná i proto si získala rodové jméno Rosmarinus, je tvořeno ze dvou slov ros a marina, které v překladu znamenají mořská rosa.
Pomáhá při chronických potížích trávicí soustavy, zvyšuje produkci žaludečních šťáv a žluči. Zvyšuje tlak, a proto lidé s vysokým krevním tlakem by se měli rozmarýnu spíše vyhýbat. Dokáže zlepšit prokrvení malé pánve a tím zvýšit i šanci na otěhotnění.
Těhotné ženy a malé děti by ale konzumace také měly vyvarovat. Využití rozmarýnu je opravdu velice široké. Nejenom, že se běžně využívá jako léčivá bylina a koření, ale lze z ní vyrábět i kosmetiku např. šampony mýdla, kondicionéry či ústní vody.
V kuchyni se hodí jako koření k masu. Dají se s ní dochutit i krémové sýry, bylinná másla, zeleninové polévky, bramborové pokrmy a různé saláty.
S mátou se pojí milostný příběh
V encyklopedii De Materia Medica o bylinném lékařství se řecký lékař a botanik Pedanius Dioscorides zmiňuje i o Mátě peprně (Mentha piperita). Dříve bývala označována jako Afroditina koruna, protože se k ní pojí milostný příběh.
Pluto podle pověsti proměnil krásnou nymfu Minthe v aromatickou bylinu, aby ji skryl před žárlivou ženou. Své spojení s láskou máta ani neztratila ani v průběhu času.
V antice se dávaly věnce z máty novomanželům, i ve středověku se jí přisuzovaly afrodiziakální účinky. Každý, Když se řekne máta, každý si vybaví osvěžující peprmintovou chuť a typickou vůni.
Máta se ale dá využít na jakékoliv žaludeční potíže a střevní problémy. Účinně zastavuje zvracení a nevolnost při kocovině. Hodí se na problémy s nadýmáním a nechutenstvím a pomáhá i při bolestech zubů a dásní.