Domů     3 egyptské objevy: Stavitele pyramid denně nasytilo 21 býků a 23 ovcí
3 egyptské objevy: Stavitele pyramid denně nasytilo 21 býků a 23 ovcí

Povolání archeologa v Egyptě nepatří k nejlehčím zaměstnáním – člověk bojuje s horkem, zatímco se celý den hrabe v písku a po tváři mu stékají krůpěje potu.

Pak však přichází očekávaná odměna, když archeolog objeví ztracenou hrobku a stane se prvním člověkem, který sem po několika tisících letech vstoupí.

Možná by se mohlo zdát, že vše, co mohlo být v Egyptě na severním pobřeží Afriky objeveno, už objeveno bylo. Opak je ale pravdou. Žádný nález už možná nevyvolá takový poprask jako vykopání hrobky faraona Tutanchamona (vládl asi 1333 př. n. l. – 1323 př. n.

l.) v roce 1925, archeologové však vědí, že rozžhavené egyptské písky ještě nevydaly své poslední tajemství.

V blízkosti pyramid v Gíze se nacházejí i hrobky dělníků, kteří zde pracovali.
V blízkosti pyramid v Gíze se nacházejí i hrobky dělníků, kteří zde pracovali.

1.Nález boří staré mýty

Objev: hrobky dělníků

Kde: Gíza

Stáří nálezu: cca 4500 let

Zajímavost: rodiny v okolí museli nakrmit hladové stavitele

Už v lednu roku 2010 učinili archeologové významný objev, který zcela vyvrátil dosud platné teorie, že pyramidy stavěli jen otroci: v blízkosti pyramid v Gíze našli řadu hrobek dělníků, kteří stavěli např. Cheopsovu pyramidu (nejvyšší pyramida v Egyptě).

„Tyto hrobky byly postaveny vedle královy pyramidy, což naznačuje, že jejich majitelé nemohli v žádném případě být otroci.

Kdyby byli otroky, nikdy by si nemohli postavit hrobky vedle místa posledního odpočinku svého krále,“ vysvětluje objev generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahi Hawass.

Cheopsova pyramida. Při její stavbě dělníkům řádně vyhládlo.
Cheopsova pyramida. Při její stavbě dělníkům řádně vyhládlo.

Nemuseli platit daně

Nálezy navíc svědčí o tom, že rodiny, žijící v okolí řeky Nil posílali denně na stavbu 21 býků a 23 ovcí, aby nakrmili hladové krky těžce pracujících dělníků – podle Hawasse pak za odměnu nemusely platit daně.

Hrobky z nepálených cihel, postavené před 4500 lety, navíc podle něj dokazují, že pyramidy nestavělo 100 tisíc dělníků, jak se až doteď myslelo, ale „pouhých“ 10 tisíc mužů z významných egyptských rodin, kteří se na stavbě střídali po třech měsících.

V hrobkách vedle pyramid jsou však uloženi jen ti, kdo zemřeli přímo na staveništi.

Nic než nekonečný písek. Přesto archeologové kolem Tell el-Maskhúta pátrali.
Nic než nekonečný písek. Přesto archeologové kolem Tell el-Maskhúta pátrali.

2.I písař si zaslouží hrobku

Objev: hrobka písaře

Kde: Tell el-Maskhúta

Stáří nálezu: cca 3200 let

Zajímavost: nápisy v hrobce vypovídají i o jeho manželce

Náhodný cestující, jedoucí ve vlaku napříč oblastí Ismailíje, si může ve vesnici Tell el-Maskhuta hned u kolejí všimnout desítek hlubokých děr, obklopených archeology. Jde o hrobky, objevené v dubnu tohoto roku.

Ta nejdůležitější z nich se však nachází hned vedle kolejí – je to místo posledního odpočinku jistého Kenamona, královského písaře z období 19. dynastie (1315 př. n. l. – 1201 př. n. l.).

Jde o první hrobku z té doby, nalezenou v Dolním Egyptě (nachází se v deltě řeky Nil).

Naleziště Tell el-Maskhúta. Zde ukrytá hrobka písaře se pyšní bohatou vnitřní výzdobou.
Naleziště Tell el-Maskhúta. Zde ukrytá hrobka písaře se pyšní bohatou vnitřní výzdobou.

Popsaný sarkofág

Uvnitř hrobky, postavené z nepálených cihel, na archeology čekalo překvapení v podobě nádherné bohaté výzdoby – i samotný vápencový sarkofág byl popsán na vnější i vnitřní straně. Největší pozornost však vyvolaly scény ze 125 kapitoly egyptské Knihy mrtvých.

„Tyto výjevy a nápisy v hrobce ukazují, že Kenamon, který měl na starost královské písemnosti, byl velmi důležitý muž,“ prohlásil vedoucí úřadu pro památky Mohamed Abdel Maksúd.

Z nápisů v hrobce se archeologové dokonce dozvěděli i o Kenamonově manželce – jmenovala se Isis a byla hudebnicí a zpěvačkou v chrámu boha Atuma.

Archeologové si od nálezu hrobky hlavně slibují, že jim pomůže zjistit informace o historii okolí delty řeky Nil a také něco o vztazích s krajinami na východě země.

Písek Libyjské pouště ukrývá spoustu nálezů včetně například řecko-řínských hrobek.
Písek Libyjské pouště ukrývá spoustu nálezů včetně například řecko-řínských hrobek.

3. Pohřebiště v oáze

Objev: 14 hrobek

Kde: oáza Bahríja, Libyjská poušť

Stáří nálezu: cca 2300 let

Zajímavost: jedna z ženských mumií měřila pouhých 97 cm

Když začátkem dubna roku 2010 dělníci kopli do země, aby ve vesnici el-Hara, nacházející se na území oázy Bahríja (na severu Libyjské pouště), začali se stavbou centra pro místní mládež.

Netušili, že v zemi najdou hned 14 řecko-římských hrobek vzniklých už ve 3. století př. n. l. Stavební práce se hned zastavily a dělníky vystřídali archeologové. V jedné z hrobek objevili mumii ženy, která měřila jen 97 cm.

Víko její rakve zachycuje její podobu v římském oděvu, včetně několika kusů šperků.

Oáza Bahríja vydává stopy zanikých civilizací.
Oáza Bahríja vydává stopy zanikých civilizací.

Starověké krematorium

Do hrobek, vytesaných přímo do skály, vede dlouhé schodiště a chodba, na jejímž konci se nacházela místnost, kde se konaly kremace zemřelých.

Uvnitř hrobek archeologové zatím objevili čtyři antropoidní masky, mince, keramické a skleněné nádoby a zlatý úlomek se zobrazením čtyř synů boha Hora (staroegyptský bůh světla).

Není to přitom poprvé, co archeologové na území oázy Bahríja narazili na památky dávno zaniklých civilizací –

např. v roce 1994 tu objevili hned 254 mumií, uložených v 17 hrobkách.

Foto: wikipedia,.org, Český egyptologický ústav
Související články
Historie
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Historie
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz