Disponuje neobyčejnými schopnostmi. zvládne vystudovat tři vysoké školy a domluví se pěti jazyky. Zajímá se o magii a všechno tajemné. Brzy mu proto učaruje konspirace.
Už během 1. světové války si Jiřího Arvéda Smíchovského (1897/8–1951) vyhlídne italská zpravodajská služba. Pro Italy špicluje i ve 30. letech 20. století. Informace sbírá po vinárnách a díky výborné paměti si nemusí nic psát.
Stává postupně členem různých politických stran včetně komunistické i fašistické.
Objeví německé kořeny
Rozhodne se přihlásit ke svým německým kořenům a podepisuje se Georg Arwed Smichowski. O jeho styky projeví zájem německá tajná služba. Brzy se ale přesvědčí, že jeho informace jsou k ničemu. Proto skončí třikrát ve vězení.
Nachází se tam i v květnu 1945. Myslí si, že díky tomu unikne potrestání za proněmeckou činnost. Plete se. V roce 1947 je odsouzen na doživotí. Zaujme ale rodící se Státní bezpečnost.
Stane se prominentním vězněm a komunistům poslouží v roli falešného svědka proti lidem, které chtějí odsoudit. Záhy ale i StB pochopí, že se Arvéd vydá do služeb kohokoliv. Proto se ho zřejmě raději zbaví. Informace o jeho smrti jsou nejasné.
Podle první verze spáchá sebevraždu, podle druhé zemře na otravu krve, když si provede obřízku, třetí hovoří o tom, že ho dozorce praštil na příkaz StB do hlavy tak silně, že úder nepřežil.
Propagandistický hlas z éteru
„Nikdy jsem nestřílel na lidi a nikdy jsem také nikoho neudal,“ tvrdí před soudem Alois Kříž (1911–1947). V roce 1941 získal práci v Československém rozhlase a jeho hlas v éteru se velmi brzy stal známým hlavně z propagandistických skečů.
Češi mu kvůli jeho typickému projevu začali přezdívat „ubrečený Lojza.“ V průběhu pražského povstání v květnu 1945 se snaží utéct, ale marně. Zadrží ho a téměř lynčují. Obhajoba mu nepomůže. Soud ho pošle 26. března 1947 na smrt. Popraven je týž den na Pankráci.
Herec tahá putny s uhlím
Svoje herecké umění propůjčí Němcům prvorepubliková hvězda divadelních prken a filmových pláten Čeněk Šlégl (1899–1970). Udělá to kvůli své dceři, která se provdala za Žida. Rozhodne se vstoupit do fašistické organizace Vlajka.
Věnuje se propagandistickým skečům zaměřeným na parodování exilové vlády a svému zeti navzdory se propůjčí dokonce i k antisemitismu. Za kolaboraci skončí na 6 měsíců ve vězení a místo divadelních rolí ho poté čeká práce v Uhelných skladech v Praze na Žižkově.