Obezita je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) považována za jednu z nejhorších civilizačních chorob současnosti. Ruku v ruce s ní jdou navíc další závažné choroby jako například infarkt, mrtvice, cukrovka apod.
Odborníci se dlouhá léta přou o to, zda za obezitu může pouze nestřídmé přejídání, nebo jsou na vině také geny. Současná studie zřejmě částečně uleví lidem, kteří si rádi naloží plný talíř, vědci totiž objevili celkem 14 genů, které by měly obezitu způsobovat. Zjištění výzkumníků by mohla oddělit přejídání od škodlivých účinků na zdraví.
Za vším hledej geny
Vědci z University of Virginia identifikovali 14 genů, které mohou způsobit obezitu a 3, které mohou zabránit přibývání na váze. Zjištění dláždí cestu v boji proti zdravotnímu problému, který postihuje čím dál tím více lidí.
„Víme o stovkách genových variant, které se s větší pravděpodobností objeví u jedinců trpících obezitou a jinými nemocemi. Ale to ještě neznamená že ono onemocnění způsobují.
Tato nejistota je hlavní překážkou ve využívání síly genomiky k identifikaci cílů pro léčbu nebo vyléčení obezity.
Abychom překonali tuto bariéru, vyvinuli jsme způsob pro současné testování stovek genů a zjištění jejich kauzální role v obezitě,“ uvedla Eyleen O’Rourke z UVA’s College of Arts & Sciences.
Obezita se stala epidemií, kterou z velké části pohánějí vysoce kalorické diety plné cukru a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Velkou roli hraje také stále více sedavý způsob života.
Vědci však podotýkají, že důležité jsou i geny, které regulují ukládání tuku a ovlivňují, jak dobře naše tělo využije jídlo jako palivo.
Nový výzkum pomáhá vrhnout světlo na složité průsečíky obezity, stravy a lidské DNA. „Pokud dokážeme identifikovat geny, které přeměňují jídlo na tuk, mohli bychom se je pokusit inaktivovat pomocí léků,“ sdělila O’Rourke.
Vědci využili červy
Genetici identifikovali stovky genů spojených s obezitou, dalším úkolem bylo určit, které geny hrají kauzální roli přímou podporou nebo předcházením nárůstu hmotnosti.
O’Rourke a její tým k tomu využil červy C. elegans, kteří podobně jako lidé mají sklony k obezitě, pokud jsou živeni nadměrným množstvím cukru. Červi, kteří vědě pomohli už v mnoha ohledech, výzkumníci rozdělili do skupin.
Některé krmili běžnou stravou, některé stravou s vysokým obsahem cukru. Zajímavostí je, že tito živočichové sdílejí více než 70 % našich genů a již posloužili k dešifrování toho, jak fungují běžné léky, včetně antidepresiv a léku stabilizujícího glukózu.
Ještě působivější je, že za posledních 20 let byly uděleny tři Nobelovy ceny za objev buněčných procesů, které byly poprvé pozorovány u červů, přičemž se následně zjistilo, že jsou kritické pro nemoci, jako je rakovina a neurodegenerace. Byli také zásadní pro vývoj léčiv založených na technologii RNA.
Práce není u konce
Vědci použili červy ke screeningu 293 genů spojených s obezitou s cílem definovat, které z genů ji skutečně způsobují nebo jí brání. Vyvinuli červí model obezity – některé krmili běžnou stravou a některé stravou s vysokým obsahem fruktózy.
Tento model, spojený s automatizací a kontrolovaným testováním pomocí strojového učení, jim nakonec umožnil identifikovat 14 genů, které způsobují obezitu, a tři, které jí pomáhají předcházet.
Podpora účinku tří genů, jež bránily červům stát se obézními, také vedla k tomu, že žili déle a měli lepší životní funkce. Vědci tvrdí, že přestože je třeba udělat ještě mnoho, získané výsledky jsou povzbudivé.