Domů     10 věcí, které jste nevěděli o… Praze
10 věcí, které jste nevěděli o… Praze
20.6.2022

1. Praha stověžatá? Přidejte!

Kolik je v Praze věží? Určitě méně, než holubů, kterými jsou často obsypány, to je jisté. Ale platí známý přívlastek „stověžatá,“ kterým domácí metropoli na počátku 19. století očastuje Josef Hormayer? V té době platí! Ba co víc.

Německý spisovatel a historik se při jeho vymýšlení ještě držel hodně při zemi! Jako první se v 19. století pokusí pražské věže spočítat matematik a filozof Bernard Bolzano (1781–1848). Dojde k číslu 103, nebere přitom ovšem v potaz vodárny a soukromé domy.

V první třetině 20. století oznámí parta milovníků Prahy, že napočítala něco kolem 400 věží. Jejich následovníci si na začátku nového milénia dokonce k tomuto účelu půjčí letadlo.

Jen na ploše asi 28 kilometrů čtverečních tehdy najdou na 120 nejvýznamnějších věží. Zatím poslední resumé má na svědomí Pražská informační služba. Ta odhaduje jejich počet na plus mínus 500. V závislosti na kriteriích jich ale může být klidně i zhruba 1000.

2. Rekordní Pražský hrad

Od položení jeho základů v 9. století toho zažije Pražský hrad poměrně dost. Hostí česká knížata, krále, místodržící, prezidenty. Po jeho chodbách korzují demokraté, nacisté i komunisté. Občas je někdo vyhozen z okna, jindy tu vlají červené trenýrky.

Není proto divu, že do tradičního sídla českých panovníků proudí každý den davy zvědavců, což dělá z Pražského hradu nejnavštěvovanější památku nejen v Praze, ale v celé České republice. A to není všechno. Svoje místo má i v Guinessově knize rekordů! A to jako největší hradní komplex na světě.

Technický unikát ukazuje nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.
Technický unikát ukazuje nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

Foto: pxfuel[/caption]

3. Nejvyšší a nejošklivější

Žižkovský televizní vysílač v Mahlerových sadech je všechno možné, jen ne obyčejný. V České republice nenajdete vyšší stavbu (216 metrů je prostě 216 metrů), stejně jako vyšší vyhlídkovou plošinu. A pohled z ní na město? Dechberoucí!

Když bude přát počasí, je možné dohlédnout i 100 kilometrů daleko. Jakmile ovšem člověk překročí hranice státu, musí poslouchat posměšky, že u nás máme jednu z nejošklivějších staveb vůbec.

Tak totiž pražský vysílač vidí svět, který ho neváhá v nejrůznějších žebříčcích odpudivosti pravidelně umisťovat na přední místa.

4. Kašna jako stěhovavý pták

Snad žádná kašna v Praze se nestěhovala tolikrát jako ta Wimmerova. Posuďte sami. Úplně původně stojí na dnešní Národní třídě.

Odtud je posléze přemístěna na nedaleké Betlémské náměstí a po dalším času putuje pro změnu do parku před pražským Hlavním nádražím do Vrchlického sadů. Ani tohle ale nemá být její konečná adresa.

Na ní zakotví až v roce 1951, kdy je novoklasicistní dílo (zatím) naposledy přestěhováno, tentokrát na Uhelný trh.

5. Nenápadný unikát

Až se někdy budete v Praze plavit po proudu Vltavy, zkuste počítat mosty, pod kterými projedete.

Ve chvíli, kdy dojdete k číslu 13, zastavte se na chvíli.

Před sebou, nebo spíš nad sebou totiž budete mít unikát – historicky první pražský železniční most přes Vltavu, druhý nejstarší stojící pražský most (hned po Karlově mostě) a rovněž nejdelší železniční a celkově třetí nejdelší most v Česku.

A aby toho nebylo málo, tak do roku 1910 je dokonce nejdelším mostem v Evropě a stále ještě jde o nejdelší železniční most ve střední Evropě.

Tím vším je nenápadný Negrelliho viadukt, táhnoucí se z Masarykova nádraží, kolem Florence přes Karlín a Štvanický ostrov až do městské čtvrti Bubny. Jeho 1110 délky zkrátka není k zahození, stejně jako celkem 87 kamenných oblouků.

Na jejich výstavbě se v letech 1845–1849 lopotí 3 000 českých, německých i italských dělníků. Celá stavba pak vyjde na jeden a půl milionu zlatých.

A protože je most navržen a postaven vskutku prozíravě, na základě čerstvých zkušeností z povodně v roce 1845, přestojí prakticky bez škrábnutí ničivé povodně, které republiku zasáhnou v roce 2002.

I díky Pražskému hradu jezdí Prahu obdivovat turisté z celého světa. Foto: unsplash
I díky Pražskému hradu jezdí Prahu obdivovat turisté z celého světa. Foto: unsplash

6. Kde se vzalo její jméno?

Jak matička všech měst ke svému jménu přišla? To není dodnes spolehlivě vysvětleno. Jako u každé „záhady“ existuje celá řada verzí. Častým výkladem je odvozenina od slova práh.

Ať už je myšlen ten domovní, nebo říční, tedy brod, který slouží lidem jako přechod přes řeku. Jeden takový je kdysi někde tam, kde se dnes klene Karlův most. A protože rozkvět metropole začne právě nad tímhle říčním prahem, dostane jméno Praha.

Podle jiné verze může za všechno slovo pražiti (opracování ohněm), potažmo prahnouti (vysychat, stávat se vyprahlým).

A jelikož podle zažitých představ začne existence města založením hradu na vysychající břidličné půdě, na návrší nynějších Hradčan, není odtud k takovému pojmenování daleko.

7. Rekordy na Míráku

Na stanici Arsenalna v ukrajinském Kyjevě (rekordních 105,5 metrů pod zemí) je sice stále krátká, i tak je cesta eskalátorem na metro Náměstí Míru slušnou zajížďkou pod zem. S 53 podzemními metry je tahle stanice suverénně nejhlubší v celé v metropoli. Má rovněž nejdelší eskalátory (87,2 m).

8. Nejužší ulička nemá jméno a řídí jí semafory

Stačí mít pár kil navíc a cesta z ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace Čertovka může skončit nepříjemným „zásekem“. Asi 15 metrů dlouhý koridor mezi domy nemá přízvisko „nejužší“ pro nic za nic.

Široký je všehovšudy 70 centimetrů, a proto je nutné, aby na jeho provoz dohlížel semafor. A to na obou stranách. Chodecká zácpa není totiž v bezejmenné pražské uličce nic neobvyklého.

Kromě toho, že je v ní extrémně těsno, je také poslední zachovanou požární cestou na Malé Straně.

Vznikne z iniciativy pražských radních jako reakce na požáry v letech 1503 a 1541 a původně má brzdit šířící se oheň v hustě zastavěném oblasti, dříve osázené dřevěnými domy.

Nejen věží, ale také mostů je Praha doslova plná. Foto: pixabay
Nejen věží, ale také mostů je Praha doslova plná. Foto: pixabay

9. Unikátní orloj

Každou hodinu se u něj srotí dav lidí, složený převážně ze zahraničních turistů, aby sledoval působivé divadlo, které staroměstský orloj pravidelně rozehrává. Těžko říct, kolik ze zvědavců vlastně tuší, na jaký skvost se dívá.

Že jde o nejstarší funkční stroj svého druhu na světě, který jako poslední na planetě stále měří babylonský a staročeský čas.

Že se koukají na technický unikát, ukazující nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

A nebo, že před nimi stojí jeden z mála orlojů, zvlášť těch gotických, které jsou postaveny na veřejné budově.

10. Domek jako do dlaně

Snadno ho přehlédne. Vždyť je široký pouhých 2,25 metru! To dělá z domku v Anežské ulici, ten nejmenší, respektive nejužší, jaký lze v Praze najít. Vznikne v roce 1853 vestavbou do původní uličky, vedoucí do dvora a dlouhou dobu slouží jako nevěstinec.

Dnes sem místo dychtivých mužů míří spíše zvědaví turisté. Bohužel obdivovat už mohou jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a