Domů     10 věcí, které jste nevěděli o… Praze
10 věcí, které jste nevěděli o… Praze
20.6.2022

1. Praha stověžatá? Přidejte!

Kolik je v Praze věží? Určitě méně, než holubů, kterými jsou často obsypány, to je jisté. Ale platí známý přívlastek „stověžatá,“ kterým domácí metropoli na počátku 19. století očastuje Josef Hormayer? V té době platí! Ba co víc.

Německý spisovatel a historik se při jeho vymýšlení ještě držel hodně při zemi! Jako první se v 19. století pokusí pražské věže spočítat matematik a filozof Bernard Bolzano (1781–1848). Dojde k číslu 103, nebere přitom ovšem v potaz vodárny a soukromé domy.

V první třetině 20. století oznámí parta milovníků Prahy, že napočítala něco kolem 400 věží. Jejich následovníci si na začátku nového milénia dokonce k tomuto účelu půjčí letadlo.

Jen na ploše asi 28 kilometrů čtverečních tehdy najdou na 120 nejvýznamnějších věží. Zatím poslední resumé má na svědomí Pražská informační služba. Ta odhaduje jejich počet na plus mínus 500. V závislosti na kriteriích jich ale může být klidně i zhruba 1000.

2. Rekordní Pražský hrad

Od položení jeho základů v 9. století toho zažije Pražský hrad poměrně dost. Hostí česká knížata, krále, místodržící, prezidenty. Po jeho chodbách korzují demokraté, nacisté i komunisté. Občas je někdo vyhozen z okna, jindy tu vlají červené trenýrky.

Není proto divu, že do tradičního sídla českých panovníků proudí každý den davy zvědavců, což dělá z Pražského hradu nejnavštěvovanější památku nejen v Praze, ale v celé České republice. A to není všechno. Svoje místo má i v Guinessově knize rekordů! A to jako největší hradní komplex na světě.

Technický unikát ukazuje nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.
Technický unikát ukazuje nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

Foto: pxfuel[/caption]

3. Nejvyšší a nejošklivější

Žižkovský televizní vysílač v Mahlerových sadech je všechno možné, jen ne obyčejný. V České republice nenajdete vyšší stavbu (216 metrů je prostě 216 metrů), stejně jako vyšší vyhlídkovou plošinu. A pohled z ní na město? Dechberoucí!

Když bude přát počasí, je možné dohlédnout i 100 kilometrů daleko. Jakmile ovšem člověk překročí hranice státu, musí poslouchat posměšky, že u nás máme jednu z nejošklivějších staveb vůbec.

Tak totiž pražský vysílač vidí svět, který ho neváhá v nejrůznějších žebříčcích odpudivosti pravidelně umisťovat na přední místa.

4. Kašna jako stěhovavý pták

Snad žádná kašna v Praze se nestěhovala tolikrát jako ta Wimmerova. Posuďte sami. Úplně původně stojí na dnešní Národní třídě.

Odtud je posléze přemístěna na nedaleké Betlémské náměstí a po dalším času putuje pro změnu do parku před pražským Hlavním nádražím do Vrchlického sadů. Ani tohle ale nemá být její konečná adresa.

Na ní zakotví až v roce 1951, kdy je novoklasicistní dílo (zatím) naposledy přestěhováno, tentokrát na Uhelný trh.

5. Nenápadný unikát

Až se někdy budete v Praze plavit po proudu Vltavy, zkuste počítat mosty, pod kterými projedete.

Ve chvíli, kdy dojdete k číslu 13, zastavte se na chvíli.

Před sebou, nebo spíš nad sebou totiž budete mít unikát – historicky první pražský železniční most přes Vltavu, druhý nejstarší stojící pražský most (hned po Karlově mostě) a rovněž nejdelší železniční a celkově třetí nejdelší most v Česku.

A aby toho nebylo málo, tak do roku 1910 je dokonce nejdelším mostem v Evropě a stále ještě jde o nejdelší železniční most ve střední Evropě.

Tím vším je nenápadný Negrelliho viadukt, táhnoucí se z Masarykova nádraží, kolem Florence přes Karlín a Štvanický ostrov až do městské čtvrti Bubny. Jeho 1110 délky zkrátka není k zahození, stejně jako celkem 87 kamenných oblouků.

Na jejich výstavbě se v letech 1845–1849 lopotí 3 000 českých, německých i italských dělníků. Celá stavba pak vyjde na jeden a půl milionu zlatých.

A protože je most navržen a postaven vskutku prozíravě, na základě čerstvých zkušeností z povodně v roce 1845, přestojí prakticky bez škrábnutí ničivé povodně, které republiku zasáhnou v roce 2002.

I díky Pražskému hradu jezdí Prahu obdivovat turisté z celého světa. Foto: unsplash
I díky Pražskému hradu jezdí Prahu obdivovat turisté z celého světa. Foto: unsplash

6. Kde se vzalo její jméno?

Jak matička všech měst ke svému jménu přišla? To není dodnes spolehlivě vysvětleno. Jako u každé „záhady“ existuje celá řada verzí. Častým výkladem je odvozenina od slova práh.

Ať už je myšlen ten domovní, nebo říční, tedy brod, který slouží lidem jako přechod přes řeku. Jeden takový je kdysi někde tam, kde se dnes klene Karlův most. A protože rozkvět metropole začne právě nad tímhle říčním prahem, dostane jméno Praha.

Podle jiné verze může za všechno slovo pražiti (opracování ohněm), potažmo prahnouti (vysychat, stávat se vyprahlým).

A jelikož podle zažitých představ začne existence města založením hradu na vysychající břidličné půdě, na návrší nynějších Hradčan, není odtud k takovému pojmenování daleko.

7. Rekordy na Míráku

Na stanici Arsenalna v ukrajinském Kyjevě (rekordních 105,5 metrů pod zemí) je sice stále krátká, i tak je cesta eskalátorem na metro Náměstí Míru slušnou zajížďkou pod zem. S 53 podzemními metry je tahle stanice suverénně nejhlubší v celé v metropoli. Má rovněž nejdelší eskalátory (87,2 m).

8. Nejužší ulička nemá jméno a řídí jí semafory

Stačí mít pár kil navíc a cesta z ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace Čertovka může skončit nepříjemným „zásekem“. Asi 15 metrů dlouhý koridor mezi domy nemá přízvisko „nejužší“ pro nic za nic.

Široký je všehovšudy 70 centimetrů, a proto je nutné, aby na jeho provoz dohlížel semafor. A to na obou stranách. Chodecká zácpa není totiž v bezejmenné pražské uličce nic neobvyklého.

Kromě toho, že je v ní extrémně těsno, je také poslední zachovanou požární cestou na Malé Straně.

Vznikne z iniciativy pražských radních jako reakce na požáry v letech 1503 a 1541 a původně má brzdit šířící se oheň v hustě zastavěném oblasti, dříve osázené dřevěnými domy.

Nejen věží, ale také mostů je Praha doslova plná. Foto: pixabay
Nejen věží, ale také mostů je Praha doslova plná. Foto: pixabay

9. Unikátní orloj

Každou hodinu se u něj srotí dav lidí, složený převážně ze zahraničních turistů, aby sledoval působivé divadlo, které staroměstský orloj pravidelně rozehrává. Těžko říct, kolik ze zvědavců vlastně tuší, na jaký skvost se dívá.

Že jde o nejstarší funkční stroj svého druhu na světě, který jako poslední na planetě stále měří babylonský a staročeský čas.

Že se koukají na technický unikát, ukazující nejenom datum a čas, ale rovněž polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

A nebo, že před nimi stojí jeden z mála orlojů, zvlášť těch gotických, které jsou postaveny na veřejné budově.

10. Domek jako do dlaně

Snadno ho přehlédne. Vždyť je široký pouhých 2,25 metru! To dělá z domku v Anežské ulici, ten nejmenší, respektive nejužší, jaký lze v Praze najít. Vznikne v roce 1853 vestavbou do původní uličky, vedoucí do dvora a dlouhou dobu slouží jako nevěstinec.

Dnes sem místo dychtivých mužů míří spíše zvědaví turisté. Bohužel obdivovat už mohou jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou