Šumění lesa, jarní déšť, vrnění kotěte, Mozartova symfonie. To všechno jsou zvuky, které zpravidla v člověku vyvolávají příjemné pocity. Občas je však sluch vystaven něčemu, z čehož má tendenci šílet…
1. Nehty na tabuli
2. Hlučné žvýkání
Misofonie je zvláštní porucha sluchu, kvůli které člověka napadají i vražedné myšlenky. Zvuk, kterému je vystaven, mu natolik leze na nervy, že ztrácí sebekontrolu. Obvykle se jedná o žvýkání či srkání, ale třeba i stříhání nehtů.
V léčbě se zpravidla uplatňují generátory zvuků (příjemně vnímané zvuky ve spojení se zvukem rizikovým by měly zamezit nežádoucí reakci), dále různé psychoterapeutické metody (například záměrné opakované vystavování se danému zvuku s cílem zvýšení tolerance k němu) či psychofarmaka.
3. Hudba v hlavě
Zná to každý z nás. Do hlavy se mu nastěhuje nějaký jednoduchý popěvek, který z ní ne a ne odejít. Sice se nejedná přímo o klasický zvuk, ale tito ušní červi, jak zní odborný název, útočí právě na sluchový systém.
Devadesát procent lidí s ušním červem bojuje aspoň jednou týdně, čtvrtina populace pak dokonce několikrát denně.
4. Pláč malých dětí
Brekot malého dítěte také nepatří mezi nejlibější zvuky, i když zde se trochu liší vnímání u žen a u mužů. Výzkumníci z Oxfordské univerzity zjistili, že takový zvuk vyvolá v mozku dospělých intenzivní reakci, zejména v oblastech zodpovědných za emoce.
Zároveň se zvýší fyzická výkonnost a nastartují se reflexy zodpovědné za péči o potomstvo. Pokud je tak člověk kupříkladu v letadle s cizím plačícím dítětem, jeho organismus je excitován a zároveň frustrován, protože péči o dítě má na starosti někdo jiný.
5. Vuvuzely
Od mistrovství světa ve fotbale, které v roce 2010 proběhlo v Jihoafrické republice, uplynulo již sedm let. Víc než vítězství španělské reprezentace v hlavách utkvěl příšerný rachot, který doprovázel každé utkání.
Onen randál měly na svědomí tisíce hudebních nástrojů zvaných vuvuzely, které vydávaly zvuk z dálky připomínající rojení včel, zblízka pak vchod do pekla.
Někteří lidé na stadionech poté trpěli dočasnou ztrátou sluchu, fotbalová federace FIFA posléze jejich další používání zakázala.
6. Zvracení
Dávicí reflexy přicházejí ke slovu ve chvílích, kdy se v trávicím traktu objeví něco, co tam nemá co pohledávat. Doprovázejí je přitom ne příliš lahodné zvuky, což má ovšem svůj důvod.
V okamžicích, kdy naši předci žijící v tlupě snědli něco podezřelého, některý z nich vrhnul. Neurony v mozcích ostatních v tu chvíli zbystřily, zrcadlily situaci a vyslaly signál k preventivnímu zbavení se zkonzumované potravy.
7. Hádka
Někdo se možná vyžívá ve sledování hádek mezi lidmi, jak o tom svědčí některé televizní pořady. Ale málokdo se hlasitých hádek sám rád účastní. Na hádky mezi rodiči jsou citlivé zejména malé děti a řada lidí si tento odpor přenáší i do dospělosti.
8. Telefonování
Člověk sedí třeba v tramvaji, město je ucpané a kousek od něj už půl hodiny někdo telefonuje. Nebohý cestující si tak proti své vůli vyslechne drby z bulvárních novin, stížnosti na děti či důkladný rozbor současné situace ve Spartě Praha.
Po chvíli se taková situace stává nesnesitelnou. Pak je tu ještě jeden faktor, který se nedá ovlivnit. Lidské mozky mají tendenci některé věci předvídat.
Neurony neabsorbují obsah telefonního hovoru, ale snaží se predikovat, co v něm bude následovat, zvláště, když slyší jen jednu stranu rozhovoru. A ve chvílích, kdy se jim to nedaří, přicházejí na řadu nepříjemné pocity.
9. Kašel a další tělesné zvuky
V některých kulturách je doslova ostudou neříhnout si po jídle, ale to jsou spíše výjimky. Většina tělesných zvuků je vnímána nepříjemně, což je dáno evolučně.
Jevy, které tyto zvuky provázejí, mohou totiž souviset s patogeny, které posléze šíří nejrůznější choroby.
10. Hnědá nota
Hnědá nota je bájným metalovým tónem, při kterém se posluchačům uvolní svěrače. Má se pohybovat pod hranicí slyšitelnosti na frekvenci mezi 5 a 9 hZ. Pokud je však zvuk dostatečně hlasitý, tělem projedou vibrace, které způsobí jistou nehodu.
Po hnědé notě pátrala řada vědeckých pracovišť včetně NASA, která se bála, aby se ona nepříjemnost nepřihodila jejím astronautům. Avšak onen tón zatím a asi naštěstí zůstává utajen…