Víceúčelová aréna antické éry, tak by se dalo stručně charakterizovat římské Colosseum. Probíhaly zde nejen dosti brutální zápasy gladiátorů a zvířat, ale třeba i divadelní představení.
Byly zde simulovány i námořní bitvy, pro tento účel bývala aréna napuštěná vodou z blízkého aquaduktu. Vešlo se do něj 50 000 sedících lidí, o stadionu s takovou kapacitou si tuzemský fotbalový fanoušek může nechat jen zdát.
Stavba arény začala mezi lety 70 a 72 za římského císaře Vespasiana a byla dokončena v roce 80 za císaře Tita. Za vlády Domitiana (81–96) byly provedeny některé další úpravy.
Aréna měla rozměry 83 x 48 metrů. Její podlaha byla dřevěná a pokrytá pískem. Pod Colosseem byly „šatny“, tedy místa, kde se gladiátoři připravovali na své osudové zápasy.
Byly zde i prostory pro dravá zvířata, letopisy hovoří o tom, že do arény byli vypouštěni nosorožci, hroši, sloni, žirafy, zubři, lvi, panteři, levharti, medvědi, aligátoři, krokodýli či pštrosi. Ti bojovali nejen mezi sebou, ale i proti lidem.
V podzemí se také nacházelo velké množství strojů. Výtahy a kladky zvyšovaly a snižovaly scénu a kulisy a vyvážely na scénu uvězněná zvířata. Správci arény využívali i hydraulickou mechaniku. Když byly hry v 5. století zakázány, Colosseum bylo opuštěno.
V dalších stoletích ho poškodila řada zemětřesení i obyvatelé Říma, kteří z něj těžili kámen.