Skip to content

Co by říkala světová náboženství na objev mimozemšťanů?

Byl by to asi největší objev v dějinách lidstva. Ale i když vesmír sledují stovky teleskopů, zatím existenci mimozemského života potvrdit nelze. Avšak takový objev by poté pořádně zamával s celou civilizací.

Bible s mimozemským životem nepočítá, byť někteří autoři v ní najdou i létající talíře. Například Ezechiel, který se na scéně objevil v postprorocké době, zde popisuje, kterak se mu před očima zjevila Hospodinova sláva: „Hle – spatřil jsem, jak se od severu žene větrná bouře: obrovitý mrak šlehající blesky, obklopený jasnou září a zprostřed toho žáru jakoby třpyt žhnoucího vzácného kovu.

Zprostřed vystupovaly jakoby čtyři bytosti. Napohled se podobaly člověku, ale každá z nich měla čtyři tváře a čtyři křídla.“ Tyto bytosti měly mít kromě lidské tváře i tvář lva, býka a orla.

1
Ezechielovo zjevení

Při tomto setkání byl Ezechiel Hospodinem vybrán za proroka. Avšak spíš než o popis mimozemšťanů se v Eizechelově případu jedná o metaforické a alegorické vyjádření Boha. Sám Eizechel byl velmi nespokojen se stavem izraelské společnosti.

Její vztah k Bohu připodobňoval k manželství, ve kterém jsou Židé symbolizováni nevěrnou ženou. Vůči Izraelcům se tedy Eizechel dosti výrazně vymezoval. A tak zatímco Židé popisovali Boha sedícího v klidu, pro něj byl Bůh v pohybu.

Proto se v jeho vyprávění objevují kola: „Díval jsem se na ně a hle – při každé z těch bytostí se čtyřmi tvářemi stálo na zemi jedno kolo.“

2
V roce 2014 vědci Seth Shostak a Dan Werthimer předložili výboru kongresu USA pro vědu, vesmír a technologie prohlášení, že mimozemský život je možné objevit do 20 let, pokud k tomu bude dostatek finančních prostředků.

Židovský lid byl Bohem doprovázen již v době, kdy se vymanil z egyptského otroctví, později se však na tento princip zapomnělo a Hospodin získal statickou podobu. Proto Ezechiel kladl důraz na dynamičnost božské přítomnosti.

Barvitý popis jeho setkání s Bohem však zakládá spoustu možností, jak si tento moment vyložit. A mezi záhadology je právě tato biblická pasáž jednou z nejoblíbenějších.

3
Podle katolíků by mimozemšťané byli stvoření k obrazu věčného Slova.

Každopádně, pokrok ve vědě přinutil církevní představitele se otázkou mimozemského života alespoň teoreticky zabývat. Však také jedna z nejznámějších astronomických observatoří patří Vatikánu. Její vedoucí José Gabriel Funes tvrdí, že existence mimozemšťanů z teologického hlediska není problém: „Polidštění Božího syna je ojedinělou událostí v dějinách lidstva a vesmíru.

“ Německý křesťanský filozof Christian Weidemannof se pro změnu ptá: „Proč si z milionů obydlených planet Bůh vybral zrovna tu naši, vyslal na ni svého syna a nechal všechna ostatní boží stvoření bez pomoci?“

Podle něj buď mimozemšťané neexistují, nebo nejsou hříšní, nebo Bůh vyslal spasitele na každou planetu. Ostatně současný papež František prohlásil, že by klidně pokřtil i mimozemšťana. Avšak ne, že by se k něčemu takovému chystal, chtěl jen naznačit, že církev pod jeho vedením je otevřená každému.

4
Většina vědců předpokládá, že mimozemský život na jiné planetě by byl potenciálně rozdílný od toho pozemského, jelikož by se vyvíjel vlastní cestou evoluce a za rozdílných podmínek, které by na organismy působily.

A jak by se s případným objevem mimozemského života vyrovnávala jiná náboženství? Konzervativní a fundamentalistická křídla všech vyznání by se ještě více radikalizovala. Židé, kteří vycházejí z předání Božích přikázání na hoře Sinaj, by museli vyřešit, zda Hospodin oběhal se svým desaterem všechny planety.

Pro muslimy by se zas tolik nezměnilo, prorok Mohammed nebyl božím vtělením, tudíž Bůh mohl své proroky vyslat i do vzdálených koutů vesmíru. A buddhisté s hinduisty? Ti existenci mimozemského života nevylučují v podstatě od prvopočátku.

Foto: Pinterest, Flickr, Wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
Městu daroval totem, který později proklel. Dar prý místním dodnes nosí smůlu
enigmaplus.cz

Městu daroval totem, který...

Uprostřed města Livermore v americké Kalifornii...
Bukit Timah: Singapurský Bigfoot, kterého se prý podařilo vyfotit
enigmaplus.cz

Bukit Timah: Singapurský...

Zdá se, že každá část planety má svého...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Spánek je všemocný lék
nasehvezdy.cz

Spánek je všemocný lék

Každý den bychom měli naspat alespoň sedm až osm...
Tajuplné věštění z kávové sedliny
nasehvezdy.cz

Tajuplné věštění z kávové...

Zdá se, že věštění nebylo nikdy příjemnější. Pokud právě...
Archeologové popsali záhadnou mumii ženy, kterou po smrti obalili bahnem
enigmaplus.cz

Archeologové popsali...

Novou proceduru při přípravě mumií...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...