Skip to content

Co by říkala světová náboženství na objev mimozemšťanů?

Byl by to asi největší objev v dějinách lidstva. Ale i když vesmír sledují stovky teleskopů, zatím existenci mimozemského života potvrdit nelze. Avšak takový objev by poté pořádně zamával s celou civilizací.

Bible s mimozemským životem nepočítá, byť někteří autoři v ní najdou i létající talíře. Například Ezechiel, který se na scéně objevil v postprorocké době, zde popisuje, kterak se mu před očima zjevila Hospodinova sláva: „Hle – spatřil jsem, jak se od severu žene větrná bouře: obrovitý mrak šlehající blesky, obklopený jasnou září a zprostřed toho žáru jakoby třpyt žhnoucího vzácného kovu.

Zprostřed vystupovaly jakoby čtyři bytosti. Napohled se podobaly člověku, ale každá z nich měla čtyři tváře a čtyři křídla.“ Tyto bytosti měly mít kromě lidské tváře i tvář lva, býka a orla.

1
Ezechielovo zjevení

Při tomto setkání byl Ezechiel Hospodinem vybrán za proroka. Avšak spíš než o popis mimozemšťanů se v Eizechelově případu jedná o metaforické a alegorické vyjádření Boha. Sám Eizechel byl velmi nespokojen se stavem izraelské společnosti.

Její vztah k Bohu připodobňoval k manželství, ve kterém jsou Židé symbolizováni nevěrnou ženou. Vůči Izraelcům se tedy Eizechel dosti výrazně vymezoval. A tak zatímco Židé popisovali Boha sedícího v klidu, pro něj byl Bůh v pohybu.

Proto se v jeho vyprávění objevují kola: „Díval jsem se na ně a hle – při každé z těch bytostí se čtyřmi tvářemi stálo na zemi jedno kolo.“

2
V roce 2014 vědci Seth Shostak a Dan Werthimer předložili výboru kongresu USA pro vědu, vesmír a technologie prohlášení, že mimozemský život je možné objevit do 20 let, pokud k tomu bude dostatek finančních prostředků.

Židovský lid byl Bohem doprovázen již v době, kdy se vymanil z egyptského otroctví, později se však na tento princip zapomnělo a Hospodin získal statickou podobu. Proto Ezechiel kladl důraz na dynamičnost božské přítomnosti.

Barvitý popis jeho setkání s Bohem však zakládá spoustu možností, jak si tento moment vyložit. A mezi záhadology je právě tato biblická pasáž jednou z nejoblíbenějších.

3
Podle katolíků by mimozemšťané byli stvoření k obrazu věčného Slova.

Každopádně, pokrok ve vědě přinutil církevní představitele se otázkou mimozemského života alespoň teoreticky zabývat. Však také jedna z nejznámějších astronomických observatoří patří Vatikánu. Její vedoucí José Gabriel Funes tvrdí, že existence mimozemšťanů z teologického hlediska není problém: „Polidštění Božího syna je ojedinělou událostí v dějinách lidstva a vesmíru.

“ Německý křesťanský filozof Christian Weidemannof se pro změnu ptá: „Proč si z milionů obydlených planet Bůh vybral zrovna tu naši, vyslal na ni svého syna a nechal všechna ostatní boží stvoření bez pomoci?“

Podle něj buď mimozemšťané neexistují, nebo nejsou hříšní, nebo Bůh vyslal spasitele na každou planetu. Ostatně současný papež František prohlásil, že by klidně pokřtil i mimozemšťana. Avšak ne, že by se k něčemu takovému chystal, chtěl jen naznačit, že církev pod jeho vedením je otevřená každému.

4
Většina vědců předpokládá, že mimozemský život na jiné planetě by byl potenciálně rozdílný od toho pozemského, jelikož by se vyvíjel vlastní cestou evoluce a za rozdílných podmínek, které by na organismy působily.

A jak by se s případným objevem mimozemského života vyrovnávala jiná náboženství? Konzervativní a fundamentalistická křídla všech vyznání by se ještě více radikalizovala. Židé, kteří vycházejí z předání Božích přikázání na hoře Sinaj, by museli vyřešit, zda Hospodin oběhal se svým desaterem všechny planety.

Pro muslimy by se zas tolik nezměnilo, prorok Mohammed nebyl božím vtělením, tudíž Bůh mohl své proroky vyslat i do vzdálených koutů vesmíru. A buddhisté s hinduisty? Ti existenci mimozemského života nevylučují v podstatě od prvopočátku.

Foto: Pinterest, Flickr, Wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Místa spojená s čarodějnickými procesy v českých zemích
epochanacestach.cz

Místa spojená s čarodějnickými...

Během 17. století je...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...