Domů     Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
18.5.2024

Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství.

Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet a spojovat, a čím jsou větší, tím více svou gravitací přitahují hmotu z okolí.

Rodí se planetesimály, základy budoucích planet. Každá bude jiná. A na každou čeká trochu jiný osud…

MERKUR přišel o kabát

Následek: je nejmenší planetou

Když jsou planety ještě dětmi, roste Merkur podobně jako jeho sourozenci. Možná mohl být jednou tak velký jako Země… , jenže pak se všechno změní a Merkur zůstane prckem! Proč?

Možná doplatí na to, že obíhá příliš blízko Slunce. Tehdy ještě mladá nevybouřená hvězda prudce mění svou teplotu, fouká kolem ní silný vítr a panují tu celkově tak náročné podmínky, že v nich přijde Merkur o velkou část svého povrchu a pláště!

Lehčí prvky se odpaří do okolního prostoru, zatímco ty těžší, dříve koncentrované jen uvnitř, začnou tvořit většinu struktury planety.

Přestože je dnes Merkur jen o něco větší málo než náš Měsíc, jeho superhorké kovové jádro je zhruba stejné velké, jako má Země!

Kvůli dramatické minulosti Merkuru moc krásy nezbylo. Ani pestré barvy bohužel nejsou reálné. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kvůli dramatické minulosti Merkuru moc krásy nezbylo. Ani pestré barvy bohužel nejsou reálné. Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.

VENUŠE zařadila zpátečku

Následek: točí se obráceně

Je krásná a pořádně nažhavená, dokonce vůbec nejžhavější ze všech planet Sluneční soustavy (průměrné teploty tu dosahují 460 °C). Přesto zůstane opuštěná jako kůl v plotě.

Kdokoliv živý by se totiž k Venuši přiblížil, toho by okamžitě zadusila atmosféra přeplněná jedovatým oxidem uhličitým!

Hustá oblaka zdobí Venuši už od dětství a dle jedné teorie jsou jednou z příčin další její výjimečnosti.

Mezi mohutnou atmosférou a jednotlivými vrstvami planety působí tak velké slapové síly, až se jednou celá planeta otřese v základech a změní směr své rotace!

Zatímco ostatní planety rotují kolem své osy od západu k východu, v případě rebelky Venuše je to opačně.

Venuše se točí opačným směrem než všechny ostatní planety. Foto: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Venuše se točí opačným směrem než všechny ostatní planety. Foto: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

ZEMĚ byla boxovacím pytlem

Následek: vznikne tu život

Jako dítě to Země vůbec nemá lehké. Před 4,6 až 3,8 miliardami let, kdy je ještě ošklivým káčátkem hyzděným množstvím sopek, je vystavena čilému bombardování okolními tělesy!

Z rozdrážděných sopek při srážkách uniká mnoho plynů a z nich se postupně formuje atmosféra.

Hlavními složkami jsou oxid uhličitý, vodní páry, metan, oxid siřičitý a amoniak. Tyto plyny vytvářejí tzv. skleníkový efekt – pohlcují sluneční záření o větších vlnových délkách, které pak atmosféru (a tím i planetu) zahřívá.

Když bombardování trochu ustane, povrch začne chladnout, mraky vodních par zkondenzují do dešťů a vytvoří mělký oceán. Voda se díky atmosféře udrží v tekutém stavu, skleníkový efekt zabrání úniku tepla…., rodí se ideální podmínky pro vznik života!

Za život na Zemi vděčíme souhře mnoha „zázraků“! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Za život na Zemi vděčíme souhře mnoha „zázraků“! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

MARS promarnil šanci na život

Následek: bez atmosféry planeta zmrzne

Ke kterému ze sourozenců má Země ve svém dětství nejblíže? Rozhodně je to Mars! Jejich vývoj probíhá dlouhou dobu skoro stejně. I Mars je malebnou planetou zalitou oceány a obklopenou modrou oblohou…, než se to zvrtne!

Atmosféra zmizí, Mars si ji neudrží hlavně kvůli malé hmotnosti (oproti Zemi má jen třetinovou gravitaci) přispěje i mizející magnetické pole a možná i četné nárazy cizích těles.

V každém případě ustane koloběh oxidu uhličitého, který je odpovědný za zahřívání prostředí na Zemi, a zastaví se všechny k životu nutné reakce. Mars se stane ledovou pustinou…

Na Marsu to nejdřív vypadá stejně nadějně jako na Zemi. Než se všechno pokazí… Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Na Marsu to nejdřív vypadá stejně nadějně jako na Zemi. Než se všechno pokazí… Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

JUPITER mohl být hvězdou

Následek: zůstane obří planetou

Kdo by se nechtěl stát hvězdou! Ne každý k tomu má předpoklady, ovšem dobře našlápnuto má rozhodně Jupiter!

Jeho plynové tělo v dětství neuvěřitelně rychle roste, brzy je několikanásobně větší než jeho sourozenci. I jeho vnitřní složení je od počátku hvězdné.73 % jeho hmoty tvoří vodík a 24 % helium, což je v podstatě stejné jako u Slunce.

Stačí jediné – aby se v jeho jádře zažehly termonukleární reakce, díky kterým hvězdy svítí.

To se ale nestane! Tehdy ještě asi dvakrát větší Jupiter bohužel není dostatečně hmotný, proto se začne smršťovat a zůstane jen obří planetou.

My však můžeme mít jen rádi, že Jupiteru hvězdná kariéra nevyšla. Jinak by totiž konkuroval Slunci a teploty na Zemi by vzrostly natolik, že by na ní nikdy nemohl vzniknout život!

Jupiter se mohl stát hvězdou, ale nepovedlo se! Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.
Jupiter se mohl stát hvězdou, ale nepovedlo se! Foto: NASA Goddard Photo and Video / Creative Commons / CC BY 2.0.

SATURN je nejlepší kamarád

Následek: má nejvíce měsíců

Saturn je velmi společenskou planetou. Čím víc kamarádů, tím lépe! Jak je ale získat? Když je ve svých počátcích Sluneční soustava mnohem divočejším prostorem než dnes, poletuje kolem něj mnoho větších i menších těles. Stačí jen natáhnou své gravitační paže… a ukořistit si je pro sebe!

Navazování kontaktů jde Saturnu tak dobře, že nasbírá vůbec nejvíce kamarádů (měsíců) ze všech planet Sluneční soustavy.

Podle posledních údajů NASA je jich nyní známo 146. A mezi nimi i skuteční giganti, třeba Titan, který je i větší než Merkur a jde o jediný známý satelit, u kterého byla objevena atmosféra. A také jeden z nejžhavějších kandidátů na nalezení života.

Kolem Saturnu obíhá nejméně 146 měsíců. Foto: NASA Hubble / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kolem Saturnu obíhá nejméně 146 měsíců. Foto: NASA Hubble / Creative Commons / CC BY 2.0.

Kdo ho povalil URAN?

Následek: po své dráze se kutálí

Všechny planety se na cestě okolo Slunce úhledně otáčejí dokola. Jen Uran je trochu výstřední. Jeho rotační osa je natolik nakloněná (v podstatě rovnoběžná s rovinou oběhu), že po oběžné dráze doslova válí sudy.

Jak se to stalo, že ztratil rovnováhu a už se nenarovnal? S největší pravděpodobností narazil na jiné vesmírné těleso a trochu se poprali. Soupeř navíc možná nebyl jen jeden, postupně se Uran utká s několik tělesy většími než Země a jednoduše to neustojí!

A protože je tehdy ještě obklopen oblakem prahu a plynu, z něj zformované prstence a měsíce se pak také točí „nakřivo“, spolu s ním.

Zatímco všechny planety rotují vzpřímené, Uran válí sudy! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.
Zatímco všechny planety rotují vzpřímené, Uran válí sudy! Foto: Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0.

NEPTUN má popleteného přítele

Následek: opačně rotující měsíc se stane prstencem

Ani Neptun není nudný, od mala má totiž dost nevšedního kamaráda. Jmenuje se Triton a je to opravdu podivín – jako jediný velký měsíc Sluneční soustavy obíhá svou planetu retrográdně, tedy v opačném směru její rotace.

Malá tělesa to tak dělají běžně, Triton je však větší než třeba trpasličí planeta Pluto a svou planetu navíc obíhá docela blízko. Jejich přátelství je rozhodně raritou! Triton nejspíš k Neptunu zabloudil z tzv.

Kuiperova pásu asteroidů (oblasti s koncentrací malých těles za drahou Neptunu) a už u něj zůstal.

A přátelství to nejspíš bude na život a smrt! I kvůli opačné rotaci Triton postupně ztrácí moment hybnosti a stále se přibližuje ke své planetě. Až ho zcela dotrhají slapové síly, k čemuž dojde tak za 3,6 miliardy let, stane se Neptunovým prstencem….

Neptunův měsíc Triton se vymyká všem ostatním měsícům. Foto: Andrea Luck / Creative Commons / CC BY 2.0.
Neptunův měsíc Triton se vymyká všem ostatním měsícům. Foto: Andrea Luck / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: úvodní foto: Image Editor / Creative Commons / CC BY 2.0. 1-8: Creative Commons
Související články
Věda a technika
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Věda a technika
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Věda a technika
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
reklama
svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
věda a technika
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou! Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti […]
Zákoutí neurogastronomie: Sluch je nejlepší kuchař
Že výběr hudby ovlivní náš kulinářský zážitek, asi nikoho nepřekvapí. Zákazníci například v restauraci utratí až o 10 % víc, pokud na pozadí hraje klasika. Hlasitá hudba zase zvyšuje prodej soft-drinků a při poslechu hudby rychlé rychleji jíme. Sluchové vjemy se ale také zcela zásadně podílejí na tom, jak nám samotné jídlo chutná.   Když […]
Sklerosteóza: Mutace nezlomitelných kostí
Na první pohled se tato genetická mutace může zdát jako něco, co by chtěl mít v genomu každý. Její nositel disponuje kostmi s několikrát hustější strukturou, než je obvyklé. Jsou tak prakticky nezlomitelné. Už ale prostý fakt, jak málo je známo podobných případů, naznačuje, že majitelé tohoto haplotypu nemají dobré podmínky pro přenos svých genů na další […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení