Domů     Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
12.6.2024

Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou!

Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti a pomalosti, jenže to není tak úplně pravda. EPOCHA se tentokrát podívá na ploutev želvám.

Dvoutunový pořízek

Předci těchto stvoření dovádí na naší planetě už 200 milionů let a částečně se stihnou potkat s dinosaury.

Za tu dobu se rozvětví na několik stovek druhů, podle biologů jich známe na 356! Temným dovětkem však zůstává, že na 129 patří na seznam ohrožených zvířat.

Lidstvo zná želvy už od pravěku, ostatně najdeme je na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, jako první plazi ale popíše německý vědec August Batsch (1761-1802).

Děje se tak v roce 1788. Do nově vytyčené skupiny patří třeba kožatka velká, jejíž délka dosahuje až 2,5 metru. Na souši to sice žádný velký rychlík není, jakmile skočí do vody, rozkmitá své ploutve až na rychlost 30 kilometrů v hodině!

Co se týče váhy, pohybuje se kolem půl tuny. Na opačné misce vah najdeme drobečka jménem želvička trpasličí. Tvor z jižní Afriky váží jen 200 gramů. Paleontologové přispěchají také s tvrzením, že existovala skupina želv druhu archelon.

Ta překoná všechna očekávání, protože její zástupci měřili kolem 5 metrů a vážili dvě tuny.

Želvám jako by nestačilo, že obývají moře a oceány, protože jejich ploutve se pohybují také po souši. (Orchi / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Želvám jako by nestačilo, že obývají moře a oceány, protože jejich ploutve se pohybují také po souši. (Orchi / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Kus kůry jako krytí

Ať jsou želvy obrovské či maličké, všechny charakterizuje asi nejviditelnější znak – krunýř. Primárně slouží jako ochrana a úkryt před nebezpečím.

Na první pohled se může zdát, že jde o celistvou věc, krunýř však tvoří dvě části, ty se dále skládají zhruba z padesátky kostí. Horní část želvího brnění, jež tvoří keratin, je dokonce srostlá s obratli a žebry.

Na základě tvaru lze také poznat, zda se jedná o suchozemskou či mořskou želvu. První skupina disponuje plošším, hladším a aerodynamičtějším „baťůžkem“, zatímco kolegové ze břehu vlastní krunýř s kupolovitějším tvarem.

Na druhou stranu mořské želvy často nedokážou schovat hlavu ani končetiny. Některé druhy – jako třeba matamata třásnitá splývají s prostředím, a tak jejich krunýř připomíná kusy kůry.

Ochrana roste společně se zvířetem, takže se nemůže stát, že by želva z krunýře vylezla.

Mezi největší druhy patří karety, jejichž druhové přízvisko zní – obrovská. (P. Lindgren / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Mezi největší druhy patří karety, jejichž druhové přízvisko zní – obrovská. (P. Lindgren / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Bezzubý plaz

U matamaty ještě chvíli zůstaneme, protože plaz obývající Jižní Ameriku nepohrdne masem. To najdeme v jídelníčku zejména mořských želv, protože si často pochutnávají na rybách. Býložravým zástupcům se zase sbíhají sliny na trávu a ovoce!

Za tímto účelem mají velice dobře vybavenou čelist, želvy totiž nejsou vlastníky zubů, což dohání pořádným stiskem. Některé druhy vyvinou sílu kolem 2000 newtonů (jen pro představu, průměrný člověk zvládne kolem 900 newtonů).

Pozadu nezůstává ani zrak, protože želvy se dobře orientují v šeru. Kromě toho bychom u nich nenašli žábry, jenže kyslík k životu potřebují.

Umí zadržet dech na dlouhou dobu, když se tak stane – výrazně zpomalí tepovou frekvenci, takže důležitý orgán buší jednou za devět minut.

Dobrodruzi s ploutvemi

Důležitou součástí želvího života je cestování, protože jsou schopny urazit slušnou štreku. Výkony jsou však vnímány různě, protože zatímco pro suchozemské jedince je závratným číslem 5 kilometrů denně.

Mořští kolegové uplavou za 24 hodin šestinásobek, vědci dokonce evidují jedince, jenž za 647 dní zvládne 21 tisíc kilometrů (což odpovídá šesti cyklistickým závodům Tour de France)! Změna destinace má svůj důvod, čímž je kladení vajec.

Rodinnou pohodu u těchto plazů nenajdeme, protože želvy nejsou sociálním zvířetem. Samice zanechá vejce na pláž, a pak už se o ně nestará. V tomto případě ale závisí na teplotě půdy. Pokud bude chladná, může želví maminka očekávat spíše samce.

Svou želvu má také Charles Darwin. (Fritz Geller-Grimm / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Svou želvu má také Charles Darwin. (Fritz Geller-Grimm / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Je libo želví polévku?

Kromě toho se želvy pyšní slušnou dlouhověkostí. V té vynikají především suchozemští jedinci. Absolutní rekordman si užívá klidu na ostrově Svatá Helena.

Samec želvy obrovské jménem Jonathan se vylíhnul v roce 1832 na Seychelách a od té doby zkrášluje naši planetu. Například jen o pár let se minul s někdejším francouzským císařem Napoleonem (1769-1821), který na Svaté Heleně dožívá.

Překoná samici želvy sloní, které se říká Harriet. A podle záznamů ji vlastní samotný Charles Darwin (1809-1882). Živočicha ale v roce 2006 zradí srdce.

U ostatních druhů ale nejsou tak vysoká čísla častá, průměrný věk dožití se pohybuje kolem padesátky, menší zástupci sotva oslaví desáté narozeniny. Jejich život ale často zkracuje člověk.

Až milion mořských želv ročně uhyne v důsledku znečištěného životního prostředí. Často se zamotají do odpadků, nebo v jejich útrobách skončí plast. Smutným symbolem je želva s brčkem v nose.

Vedle hrozby řadíme také lov, protože z plazů se připravují některé vybrané pochutiny jako třeba polévka. Tu například miluje 27. prezident Spojených států amerických William Taft (1857-1930). Za tímto účelem si dokonce najme speciálního kuchaře.

Zoology rovněž zajímá paměť, kterou želvy disponují. Jeden z výzkumů přinese zajímavé informace. Sledovaný druh z Floridy si některé úkoly zapamatuje a zvládne je i osm měsíců po naučení! A tak přestože jsou želvy starobylým druhem, nepřestanou dodnes překvapovat.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Brocken Inaglory / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz