Domů     Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
12.6.2024

Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou!

Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti a pomalosti, jenže to není tak úplně pravda. EPOCHA se tentokrát podívá na ploutev želvám.

Dvoutunový pořízek

Předci těchto stvoření dovádí na naší planetě už 200 milionů let a částečně se stihnou potkat s dinosaury.

Za tu dobu se rozvětví na několik stovek druhů, podle biologů jich známe na 356! Temným dovětkem však zůstává, že na 129 patří na seznam ohrožených zvířat.

Lidstvo zná želvy už od pravěku, ostatně najdeme je na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, jako první plazi ale popíše německý vědec August Batsch (1761-1802).

Děje se tak v roce 1788. Do nově vytyčené skupiny patří třeba kožatka velká, jejíž délka dosahuje až 2,5 metru. Na souši to sice žádný velký rychlík není, jakmile skočí do vody, rozkmitá své ploutve až na rychlost 30 kilometrů v hodině!

Co se týče váhy, pohybuje se kolem půl tuny. Na opačné misce vah najdeme drobečka jménem želvička trpasličí. Tvor z jižní Afriky váží jen 200 gramů. Paleontologové přispěchají také s tvrzením, že existovala skupina želv druhu archelon.

Ta překoná všechna očekávání, protože její zástupci měřili kolem 5 metrů a vážili dvě tuny.

Želvám jako by nestačilo, že obývají moře a oceány, protože jejich ploutve se pohybují také po souši. (Orchi / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Želvám jako by nestačilo, že obývají moře a oceány, protože jejich ploutve se pohybují také po souši. (Orchi / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Kus kůry jako krytí

Ať jsou želvy obrovské či maličké, všechny charakterizuje asi nejviditelnější znak – krunýř. Primárně slouží jako ochrana a úkryt před nebezpečím.

Na první pohled se může zdát, že jde o celistvou věc, krunýř však tvoří dvě části, ty se dále skládají zhruba z padesátky kostí. Horní část želvího brnění, jež tvoří keratin, je dokonce srostlá s obratli a žebry.

Na základě tvaru lze také poznat, zda se jedná o suchozemskou či mořskou želvu. První skupina disponuje plošším, hladším a aerodynamičtějším „baťůžkem“, zatímco kolegové ze břehu vlastní krunýř s kupolovitějším tvarem.

Na druhou stranu mořské želvy často nedokážou schovat hlavu ani končetiny. Některé druhy – jako třeba matamata třásnitá splývají s prostředím, a tak jejich krunýř připomíná kusy kůry.

Ochrana roste společně se zvířetem, takže se nemůže stát, že by želva z krunýře vylezla.

Mezi největší druhy patří karety, jejichž druhové přízvisko zní – obrovská. (P. Lindgren / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Mezi největší druhy patří karety, jejichž druhové přízvisko zní – obrovská. (P. Lindgren / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Bezzubý plaz

U matamaty ještě chvíli zůstaneme, protože plaz obývající Jižní Ameriku nepohrdne masem. To najdeme v jídelníčku zejména mořských želv, protože si často pochutnávají na rybách. Býložravým zástupcům se zase sbíhají sliny na trávu a ovoce!

Za tímto účelem mají velice dobře vybavenou čelist, želvy totiž nejsou vlastníky zubů, což dohání pořádným stiskem. Některé druhy vyvinou sílu kolem 2000 newtonů (jen pro představu, průměrný člověk zvládne kolem 900 newtonů).

Pozadu nezůstává ani zrak, protože želvy se dobře orientují v šeru. Kromě toho bychom u nich nenašli žábry, jenže kyslík k životu potřebují.

Umí zadržet dech na dlouhou dobu, když se tak stane – výrazně zpomalí tepovou frekvenci, takže důležitý orgán buší jednou za devět minut.

Dobrodruzi s ploutvemi

Důležitou součástí želvího života je cestování, protože jsou schopny urazit slušnou štreku. Výkony jsou však vnímány různě, protože zatímco pro suchozemské jedince je závratným číslem 5 kilometrů denně.

Mořští kolegové uplavou za 24 hodin šestinásobek, vědci dokonce evidují jedince, jenž za 647 dní zvládne 21 tisíc kilometrů (což odpovídá šesti cyklistickým závodům Tour de France)! Změna destinace má svůj důvod, čímž je kladení vajec.

Rodinnou pohodu u těchto plazů nenajdeme, protože želvy nejsou sociálním zvířetem. Samice zanechá vejce na pláž, a pak už se o ně nestará. V tomto případě ale závisí na teplotě půdy. Pokud bude chladná, může želví maminka očekávat spíše samce.

Svou želvu má také Charles Darwin. (Fritz Geller-Grimm / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Svou želvu má také Charles Darwin. (Fritz Geller-Grimm / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Je libo želví polévku?

Kromě toho se želvy pyšní slušnou dlouhověkostí. V té vynikají především suchozemští jedinci. Absolutní rekordman si užívá klidu na ostrově Svatá Helena.

Samec želvy obrovské jménem Jonathan se vylíhnul v roce 1832 na Seychelách a od té doby zkrášluje naši planetu. Například jen o pár let se minul s někdejším francouzským císařem Napoleonem (1769-1821), který na Svaté Heleně dožívá.

Překoná samici želvy sloní, které se říká Harriet. A podle záznamů ji vlastní samotný Charles Darwin (1809-1882). Živočicha ale v roce 2006 zradí srdce.

U ostatních druhů ale nejsou tak vysoká čísla častá, průměrný věk dožití se pohybuje kolem padesátky, menší zástupci sotva oslaví desáté narozeniny. Jejich život ale často zkracuje člověk.

Až milion mořských želv ročně uhyne v důsledku znečištěného životního prostředí. Často se zamotají do odpadků, nebo v jejich útrobách skončí plast. Smutným symbolem je želva s brčkem v nose.

Vedle hrozby řadíme také lov, protože z plazů se připravují některé vybrané pochutiny jako třeba polévka. Tu například miluje 27. prezident Spojených států amerických William Taft (1857-1930). Za tímto účelem si dokonce najme speciálního kuchaře.

Zoology rovněž zajímá paměť, kterou želvy disponují. Jeden z výzkumů přinese zajímavé informace. Sledovaný druh z Floridy si některé úkoly zapamatuje a zvládne je i osm měsíců po naučení! A tak přestože jsou želvy starobylým druhem, nepřestanou dodnes překvapovat.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Brocken Inaglory / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.