Domů     Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
14.6.2024

Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení.

Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, což zpochybňuje spravedlnost v jeho případě.

Ta zpráva vzbudila u více než šedesáti žen šok. V červenci letošního roku médii prolétne významná informace. Herec Bill Cosby je propuštěn z vězení kvůli procesním pochybením u soudu. Verdikt o sexuálním zneužívání tak padá pod stůl. Co se vlastně stalo?

Otřesný zážitek se vryje do paměti

Hvězda úspěšného televizního sitcomu The Cosby Show je usvědčena ze sexuálního nátlaku v roce 2018. Soud afroamerickému herci a baviči vyměří celých 10 let za mřížemi!

Odsouzen je za zdrogování a sexuální napadení bývalé zaměstnankyně Temple University Andrey Constandové, ke kterému mělo dojít v roce 2004. K incidentu prý došlo přímo u ní doma v Montgomery v Pensylvánii a trauma způsobené tímto zážitkem ji donutilo se vrátit do rodného městečka v Kanadě.

Ani zde ale žena nenachází klid. Začnou ji pronásledovat noční můry, před očima se jí začnou přehrávat útržky z inkriminovaného večera. Když už své trápení nemůže vydržet, svěří se své matce.

Cosby na sobě v roce 1990 svetr, podobný těm, které nosil v The Cosby Show v roli Cliffa Huxtablea. Foto: Národní vědecká nadace / Veřejná doména
Cosby na sobě v roce 1990 svetr, podobný těm, které nosil v The Cosby Show v roli Cliffa Huxtablea. Foto: Národní vědecká nadace / Veřejná doména

Při prvním pokusu vyvázne

Ta ji přesvědčí, aby s tím šla okamžitě na policii. Andrea už 22. ledna 2005 skutečně vyrazí ke strážcům zákona a věc nahlásí regionální policii Durham poblíž kanadského Toronta.

Případ si bere na starost detektiv John Norris, který se rozhodne Cosbyho okamžitě vyslechnout. „Spolupracoval, působil sympaticky… přišel ve svém typickém svetru. Kladl jsem otázky a on mi přišel jako gentleman.

Nemyslím si, že by byl vyhýbavý. Odpověděl na každou otázku, kterou jsem mu položil. Řekl mi, že šlo o odsouhlasené sexuální setkání. To je celé,“ vypoví později Norris.

Ačkoli se kauza MeToo naplno rozbíhá až kolem roku 2017, nahlášení útoku Constandovou přiměje další ženu, Tamaru Greenovou, k vytasení podobného obvinění, k sexuálnímu násilí mělo dojít ale už v 70. letech.

Státní zástupce v obvodu Montgomery ale už koncem února 2005 dospěje k závěru, že Cosbyho nehodlá stíhat.

Peníze to vyřeší… na čas

Constandová se ale nevzdává. Podá proti Cosbymu civilní žalobu, postavenou na silném kalibru – svědectví dalších třinácti žen, které mají s údajným sexuálním predátorem co do činění.

Cosby stále trvá na tom, že všechna sexuální setkání byla domluvená a že jedinou drogu, kterou jim mohl podat, byl Benadryl, užívaný zpravidla při alergiích. Přibývají ale další nařčení.

Cosbyho běžnou praxí je zdrogování žen a následné vymáhání sexu, všechny tyto aktivity samozřejmě pečlivě skrývá před svou vlastní ženou. Přesto je civilní spor Constandová-Cosby urovnán po zaplacení tří milionů dolarů. Cosby si může oddechnout… aspoň na dobu osmi let.

„Bill Cosby mě znásilnil“

V roce 2014 se kauza opět vyjeví v celé své obludnosti. A to zásluhou komika, který začne na adresu Cosbyho vtipkovat v jeho rodné Filadelfii. Vtípky o černochovi, který bavil diváky v 80. letech, ale zároveň znásilňoval ženy, nenechají média v klidu.

Vlna negativních emocí se kolem stárnoucího Cosbyho zvedá jako tsunami. Uznávaný deník The Washington Post zanedlouho uveřejní článek o jisté paní Bowmanové, která byla jednou z třinácti žen, které měly podobný zážitek jako Andrea Constandová.

Titulek třaskavého článku útočí na emoce: „Bill Cosby mě znásilnil. Proč mi 30 let lidé můj příběh nevěřili?“ Cosby se k titulku nehodlá vyjadřovat a mlčí. Listopadové dny roku 2014 se pro něj stávají zatěžkávací zkouškou.

Cosby byl první Afroameričan, který hrál hlavní roli v americkém televizním seriálu „I Spy“ (1965-1968), za což získal tři ceny Emmy. Cosby v roce 1969. Foto: Agentura William Morris / Veřejná doména
Cosby byl první Afroameričan, který hrál hlavní roli v americkém televizním seriálu „I Spy“ (1965-1968), za což získal tři ceny Emmy. Cosby v roce 1969. Foto: Agentura William Morris / Veřejná doména

Seznam se rozrůstá

Na seznam zneužitých žen přibývají další a další jména. Joana Tarshisová hovoří o zdrogování a znásilnění, servírka Linda Joy Traitzová se svěřuje, jak ji chtěl Cosby v sedmdesátých letech zdrogovat.

Drogy a následné znásilnění musela podstoupit také Janice Dickinsonová. Žen, které měly s Cosbym špatnou zkušenost, je nakonec víc než šedesát.

Vše korunují slova bývalého zaměstnance televizní stanice NBC Franka Scottiho, který pro The New York Daily News vypoví, že z Cosbyho pověření zaplatil osmi ženám tisíce dolarů, jen aby mlčely.

Vše nakonec skončí jinak…

Cosby se nechá veřejně slyšet, že doufá, že „černá média budou ctít standardy excelentní žurnalistiky“, a že jeho žena za ním pevně stojí. „V médiích je prezentován obraz muže, kterého neznám,“ sdělí ona sama. Soudy jsou jiného názoru.

Bill Cosby je nicméně až v roce 2018 uznán vinným za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, vyslouží si trest vězení na tři až 10 let a soudce se nebojí jej označit za „sexuálního a agresivního predátora“.

Vyšetření ostatních případů brání zejména překročení promlčecí lhůty. To už se ale dostáváme do letošního července. Nejvyšší soud Pensylvánie ruší rozsudek.

Podle soudu Cosby neměl být v této věci trestně stíhán kvůli dohodě uzavřené s prokurátorem v souvislosti s civilním řízením ve stejné věci. Nový verdikt dokonce zakazuje opakování procesu s třiaosmdesátiletým hercem.

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Rada pro světové záležitosti Philadelphie / CC BY 2.0
Související články
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Lifestyle
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Lifestyle
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.