Domů     Co jste netušili o výtazích?
Co jste netušili o výtazích?
23.4.2024

Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě…

Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, když potřebují z podzemních prostor pod Koloseem vytáhnout zvířata a gladiátory do ringu. Těžký náklad tahají otroci.

Ve středověku už výtahy spouští horníky do šachet a vytahují je zpět, přičemž pohonem jsou většinou zvířata.

První větší inovace přijde až s francouzským Králem Slunce Ludvíkem XIV. (1638-1715). Ten prý opravdu nerad chodí chodí pěšky a jeho dvorní stavitel Velayer (1607-1691) mu postaví vůbec první výtah s protizávažím!

Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.
Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jízda smrti? Už ne!

Skutečná éra výtahů, které již pohání parní stroj či později elektřina, nastává v 19. století. Jízda je však zatím pořádný hazard – kabely, na kterých výtah visí, se snadno přetrhnou, a končí to pak tragédií!

Lidé se výtahů bojí, dokud nepřijde americký podnikatel a vynálezce Elisha Otis (1811-1861). Když v roce 1954 na světové výstavě v Crystal Palace v New Yorku vyjede vzhůru na výtahové plošině a nařídí přeříznout lano, dav šílí a očekává strmý pád…

Usměvavý Otis ale dál visí ve vzduchu a mává, plošinu zachytilo jeho nové bezpečnostní zařízení! Lidé konečně získají důvěru a výtahy mohou jezdit výš a výš!

Jak změnily svět?

V roce 1857 se v obchodním domě E. V. Haughwout Co. v New Yorku rozjede první výtah pro veřejnost! Pochází z Otisovy dílny a je na parní pohon. Pět podlaží nahoru a dolů překonává rychlostí 0,2 m/s (dnes jezdí výtahy běžně 2,5 m/s) a znamená velkou revoluci!

Bez výtahů by dnes města vypadala úplně jinak – nebyly by v nich žádné mrakodrapy, protože do 50. patra by se po schodech plahočit nikdo nechtěl.

A díky stavbě výškových budov (s výtahy!) zaznamenají světové metropole v době průmyslové revoluce obrovskou populační explozi!

Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Otče náš, svez nás taky!

Když se zavřou dveře, zmáčknete tlačítko patra, ve kterém má výtah zastavit. Některé výtahy ale v žádném nezastaví a dokonce i dveře jim schází! Musíte mít postřeh a naskočit za jízdy!

Pokud vám kabinka ujede žádný strach, je tu mnoho dalších, které neustále jezdí do kruhu. A protože to dříve lidem připomíná středověké modlitební šňůry, v nichž se odříkává Otčenáš (Pater noster), všichni je dnes znají jako páternostery!

První se rozjede v roce 1884 v Londýně a v řadě veřejných budov (i u nás) je najdeme dodnes.

Nejstarší, nejdelší, nejrychlejší

Aby mohli mniši z kláštera svaté Kateřiny na Sinaji v případě potřeby utéct do bezpečí, postaví si v roce 527 jednoduchý kladkový výtah. Zájemce vozí dodnes, a je tak suverénně nejstarším dosud fungujícím výtahem na světě!

A kolik lidí se vejde do jednoho výtahu?

Pokud máme na mysli ten s největší kapacitou na světě, vměstná se jich tam až 235! Vozí návštěvníky mezi pěti patry budovy Jio World Centre v Bombaji, a aby unesl slibovaných 16 tun, je vybaven devíti extra silnými lany.

632 metrů vysoká Shanghai Tower, zatím druhá nejvyšší budova světa, má 128 pater a nahoru vede celkem 97 výtahů. Vyberte si ten, který vás vyveze na vyhlídku ve 121. patře (578,5 metrů). S rychlostí 73,8 km/h jde o nejrychlejší výtah na planetě!

Pokud však budeme měřit na délku, rekordman nevede v nebesům, ale obráceným směrem, do podzemí! Absolutně nejdelší výtah jezdí do hlubinného zlatého dolu Mponeng v Jihoafrické republice. Měří 2283 metrů a cesta trvá 3 minuty.

Máte přeci jen raději pořádný výhled? Pak vás zaujme spíš nejvyšší venkovní výtah na světě. Jmenuje se Bailong neboli Sto draků, najdete ho v čínském národním parku Čang-ťia-ťie a za minutu a půl vás vyveze podél pískovcové skály do výšky 326 metrů.

Absolutně nejdelší a nejvyšší výtah by měl však v budoucnu vést do vesmíru! Jakési lano natažené ze Země až na oběžnou dráhu by velmi usnadnilo celé dobývání kosmu. Přestože ale myšlenka žije již od 60. let minulého století, realizace je zatím ve hvězdách…

A nestane se katastrofa?

O výtazích panuje mnoho mýtů. Například když je přetížený, může spadnout! Žádný strach, pokud nastoupené osoby překročí maximální nosnost, výtah se vůbec nerozjede. A nemůže prasknou tažné lano?

Ani to (většinou) nehrozí, lan je hned několik a každé by samotné uneslo celou kabinu!

A co když se výtah zastaví mezi patry a uvízneme vevnitř? Nemůžeme se udusit? Klid, ve výtahové šachtě dochází díky komínovému efektu k výměně vzduchu.

I tak má bohužel historie výtahů na kontě už dlouhý seznam katastrof. Když se například v září loňského roku přetrhne v hotelu na Bali jediné funkční lano (kvůli porušení předpisů), zemře 5 lidí!

Děsivý je i případ ženy z čínského města Si-an, která je v roce 2016 omylem zavřená ve výtahu určeného na opravu. Po měsíci je nalezeno jen bezvládné tělo.

Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.
Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.

Einstein padá dolů

Jedete ve výtahu nahoru…. a kabina se najednou utrhne! Ať vás taková představa děsí sebevíc, pokud výtah nebude mít okna a neuvidíte ven, pád dolů byste vůbec nepocítili! Budete ve stavu beztíže. Samozřejmě do chvíle, než zavadíte o zem.

Právě na příkladu výtahu vysvětluje Albert Einsten (1879-1955) princip ekvivalence, který je základem jeho teorie relativity. Zrychlení padající kabiny gravitační sílu jednoduše vyruší a pocit zemské přitažlivosti zmizí…

Dej přednost ženě!

Pokud muž doprovází ženu, kdo má vstupovat do výtahu jako první? Dlouho platilo pravidlo, že muž. Vycházelo z doby, kdy se výtahům nevěřilo – muž měl nejprve otestovat bezpečnost prostoru.

Dnes však etiketa praví, že do výtahu první vchází žena! Kdyby se náhodou nastupování zdrželo, tak aby nezůstala přivřená ve dveřích.

Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.

Na nic nesahat!

Zmáčkněte mi trojku, prosím!“ Kolik lidí už se jí ale dotklo před vámi? Řada vědeckých studií dokazuje, že výtahy jsou jedním z nejčastějších zdrojů přenosu infekčních onemocnění!

Stále více se tak dnes prosazuje myšlenka výtahů bezdotykových. Japonský designér Naoto Fukasawa (*1956) například navrhuje takové, které si přivoláte i rozjedete pouhým mávnutím rukou!

Singapurské designérské studio Stuck Design zas přijde v době koronavirové pandemie s konceptem výtahu s bezdotykovými tlačítky, které rozpoznají pohyb prstů.

Nic z toho však neřeší jiný problém, tedy že je několik lidí (a třeba nemocných) uzavřeno v malém prostoru.

Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

A co bude dál?

V čem mají být výtahy v budoucnosti ještě jiné než teď? Zmizí lana a jezdit budou po speciálních kolejnicích. A to nikoliv jen nahoru a dolů, ale i do stran! Směry budeme moct kombinovat, abychom i bez přestupování dojeli tam, kam potřebujeme.

Horizontálně-vertikální výtah s názvem Multi je dle tvůrců z německé společnosti ThyssenKrupp první velkou inovací po více než 160 letech!

Poprvé měl vyjet v nedávno dostavěném berlínském mrakodrapu OVG East Side Tower, nakonec aby byly zvoleny klasické dvoupatrové kabiny.

A výtahová historie tak na svou revoluci teprve čeká…

Foto: úvodní foto: 3093594 / Pixabay 1-5: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla