Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat.
Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!
V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. A ne nadarmo. Zvládá totiž chloroplastovou symbiózu, která si vlastní jméno získá relativně nedávno, v roce 1990: Kleptoplastie.
Pokud vám název až nápadně připomíná kleptomanii, trefujete hřebík na hlavičku. Název pochází z kleptes, řeckého slova označujícího zloděje.
A zatímco lidé chroupají zelené listy kvůli vitaminům a lepšímu trávení, plž Elysia chlorotica si krade zelený pigment z řas kvůli skvělému maskování a hlavně: Dokáže díky němu zachytit energii přímo ze světla. Co to v praxi znamená? Plž se nemusí 9 až 10 měsíců obtěžovat sháněním potravy!
Neobyčejný list na dně tůně
Učíme se to už odmalička, ale najednou mohou nastat zmatky. Kde je tlustá čára mezi světem rostlin a živočichů?
Pokud se podíváme na tohoto podivuhodného plže žijícího hlavně v pobřežích vodách kolem východu USA, ale také u Kanady a kanadské provincie Nové Skotsko, zdá se, že se tahle pomyslná hranice bortí.
Plž si hoví v až půlmetrové hloubce slaných bahnisek, tůní a potoků. Mladí plži jsou hnědí s červenými fleky. Speciální dieta ale jejich zjev razantně promění.
Může dorůst až do 6centimetrové délky a na první pohled si ho snadno splete s čerstvě utrženým zeleným listem. Protože nemá žádný ochranný pancíř, představuje splynutí s okolím nejlepší způsob pasivní obrany.
Jsme pozřeny. Ale pracujeme dál!
Žlutozelená mořská řasa druhu Vaucheria litorea se rozrůstá po vláknech. Na rozdíl od většiny souputnic nemusí řešit větší či menší slanost vody. Zato je oblíbeným cílem Elysia chlorotica.
Podobně, jako my vysosáme koktejl brčkem se sklenice, si na ní pochutná tento prazvláštní plž. Ale ne úplně. Chloroplasty totiž nestráví, ale začlení je ke svým buňkám.
Ukládá je k široce rozvětvenému trávicímu traktu a to s takovou intenzitou, až celý zezelená. Chloroplasty zatím dál pokračují ve fotosyntéze – a plž z nich získává energii.
Vlastní si ale sám nevyrobí. Zatím…
Zelený plž ale jedno nesvede: Vyrábět si sám nové chloroplasty. I tak je dokáže udržet funkční neuvěřitelnou dobu. Většinu roku tak bez problémů funguje jen na chloroplasty syntetizovaných cukrech.
Ostatně, jeho výdrž je pověstná – vědci ho zkusí nechat bez slunečního záření i potravy 55 dní a přežije. Může se však stát, že si Elysia chlorotica časem najde vlastní způsob, jak přejít na plně solární pohon bez nutnosti chloroplasty doplňovat.
Dispozici by k tomu podle výzkumů, které prokážou v jeho těle vlastní přítomnost proteinu shodného s těmi, co mají řasy, měl…