Některým živočichům nadělila příroda takovou barevnou pestrost, ze které přechází zrak. U některých druhů to ale může být výstražné znamení, jež značí jejich nebezpečnost.
Pralesničky
Třída: obojživelníci
Řád: žáby
Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Pralesničky patří mezi malé pestré a velmi jedovaté žáby, které přebývají v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Dorůstají délky 1 až 6 cm, přičemž samičky bývají větší než samci. Většina druhů žije na zemi.
Vyznačují se hlavně svým pestrým zbarvením, které upozorňuje případné predátory na jejich jedovatost. Zbarvení a vzory se liší druh od druhu. Dostaly také název šípové žáby, jelikož je lovili místní indiáni a jedem natírali šípy, kterými zabíjeli jiná zvířata.
Nejinteligentnější žába
Jed zabraňuje nervům v přenášení impulzů a zanechávají svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k selhání srdce. Jiní amazonští indiáni používali zase jed pralesničky barvířské k přebarvování peří papoušků.
Po vytrhaných perech pak narostlo ptákovi oranžové nebo žluté peří namísto zeleného. Pralesničky patří také mezi nejinteligentnější žáby. Je prokázáno, že po několika týdnech dokáže rozpoznat své lidské opatrovníky.
Lišaj kyprejový
Třída: hmyz
Řád: motýli
Výskyt: Evropa, Asie
Lišaj kyprejový patří mezi drobnější lišaje, vyskytuje se v celé Evropě včetně České republiky. Nejčastěji se nachází na slunných, ne však suchých místech, kde převládají travnatá společenstva rostlin. Velmi často se pohybuje i v okolí potoků, řek a rybníků.
Na předním křídle má větší žlutohnědě zbarvenou skvrnu, kterou lemuje široký červený pás. Dlouhé chlupaté tělo a zadeček jsou převážně žlutohnědé nebo červené. Křídla má zbarvená do růžové až karmínově červené barvy.
Motýl je aktivní především za soumraku a v noci, kdy poletuje okolo rostlin, ze kterých saje nektar.
Páv korunkatý
Třída: ptáci
Řád: hrabaví
Výskyt: Indie, Srí lanka
Páv korunkatý se někdy nazývá páv modrý. Nejčastěji se tito ptáci zdržují v listnatých lesích, křovinách nebo travnatých porostech Indie a Srí Lanky.
Do Evropy byli převezeni už ve starověku, kdy je chovali na aristokratických dvorech nejen na okrasu, ale také se z něj připravovaly pokrmy na slavnostních hostinách.
Samec je výrazně zbarvený, hlavu, krk a břicho má modře zbarvené, přičemž peří na zádech je zelenohnědé a křídla jsou hnědá a černě pruhovaná. Zbarvení je způsobeno mikrostrukturou, která vytváří výsledný optický jev.
Jejich ocas ve skutečnosti není pravým ocasem, jedná se o prodloužené vrchní krovky ocasní, které tvoří tzv. vlečku, přičemž na konci se nachází paví oko.
Lori mnohobarvý
Třída: ptáci
Řád: papoušci
Výskyt: Austrálie, východní Indonésie, severozápadní Tasmánie.
Papoušek Lori patří mezi výrazně zbarvené ptáky. Do Evropy ho poprvé dovezl botanik Joseph Banks, jež doprovázel v letech 1768 až 1771 slavného mořeplavce Jamese Cooka.
Tento pták se dá velmi snadno rozpoznat díky svému zbarvení, nachází se na něm téměř všechny barvy duhy. Společným znakem všech poddruhů je modrá hlava a břicho, a také výrazně oranžový pruh na hrudi, zelení svrchní strana těla a oranžový či červený zobák.
Tito papoušci obývají většinou tropické deštné pralesy, nepohrdnou ani otevřenou krajinou nebo zahradami ve městech.
Perutýn ohnivý
Třída: paprskoploutví
Řád: ropušnicotvární
Výskyt: Indický, Tichý i Atlantský oceán
Perutýn se řadí mezi jedovaté dravé ryby, žijící především v mělkých vodách a na korálových útesech. Jedná se o samotářskou a velmi teritoriální rybu. Svoje území si brání, a to nejen před cizími, ale i jedinci stejného druhu.
Samečci jsou mnohem agresivnější než samice. Pro člověka není jeho jed obvykle smrtelně jedovatý, bodnutí je ale velice bolestivé. Tato ryba má typicky načervenalé zbarvení, které narušuje bílé pruhování. To slouží jako maskování proti potenciálním predátorům.
Chameleon pardálí
Třída: plazi
Řád: šupinatí
Výskyt: Madagaskar
Tento barevný ještěr patří mezi tzv. endemitní živočichy, žije pouze na Madagaskaru a přilehlých ostrovech. Jednotlivé druhy se liší nejen zbarvením, ale také stavbou těla. Dospělý samec může dorůst až do délky 52 cm.
Vůči jiným příslušníků svého druhu je velmi agresivní. Hmyz i jiné živočichy lapá vystřelování lepkavého jazyka, který může být až 30 cm dlouhý. Jeho barva se mění od zelené, cihlově červené po tyrkysově modrou.
Mandril rýholící
Třída: savci
Řád: primáti
Výskyt: Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon
Tato opice se řadí do čeledi kočkodanovitých, jejichž přirozeným biotopem jsou tropické deštné pralesy. Občas pobývají i na zalesněných okrajích savan nebo plantážích. Mandrilové se pohybují většinou po zemi, po stromech ale přeskakovat dokážou.
Na rozdíl od jiných opic nemají během dne vyčleněný čas na odpočinek a raději jej tráví hledáním potravy. Samci mandrilů mají velmi výrazné zbarvení, a to nejen na obličeji.
Nezvyklé odstíny kryjí i jejich genitálie a řitní otvor, kde mísí červení s růžovou, modrou a fialovou. Barvy jsou podle některých pozorování výraznější, když je samec ve stavu vrcholného rozrušení, což se stává hlavně při soubojích o nadvládu.
Pomec císařský
Třída: paprskoploutví
Řád: ostnoploutví
Výskyt: Indický a Tichý oceán
Pomec žije především na korálových útesech v tropických oblastech v hloubce až 100 metrů. Patří mezi nejkrásnější ryby korálových útesů. Dospělý jedinec měří až 40 cm. Dá se rozpoznat podle žlutého ocasu a černého pruhu přes oči. Po stranách těla se mu střídá žluté a modré pruhování.
Ploskozubec tupohlavý
Třída: paprskoploutví
Řád: ostnoploutví
Výskyt: Indický a Tichý oceán, včetně Rudého moře
Jedná se o tropickou, středně velkou rybu z čeledi ploskozubcovitých, která může měřit až 40 cm. Samci mají mnohem pestřejší zbarvení než samice. Nejčastěji se vyskytují na různých útesech a v lagunách do hloubky až 50 metrů.
Mají pro ně typický ostrý zoban, pomocí kterého loví potravu. Mají v něm takovou sílu, že by dokázali rozdrtit prst neopatrnému potápěči.
Mandelík fialovoprsý
Třída: ptáci
Řád: srostloprstí
Výskyt: Afrika, Asie, Evropa
Čeleď zahrnuje dva rody a dvanáct druhů ptáků, z nichž se v Evropě vyskytuje pouze mandelík hajní. Jedná se o středně velkého ptáka se silným zobákem, krátkým silným ocasem i krátkýma nohama.
Horní část hlavy má nazelenalou barvu, zatímco bradu má bílou s výrazným černým pruhem. Také jeho nohy mají žlutozelenou barvu. Tito ptáci hnízdní hlavně v dutinách stromů, norách a zdech opuštěných stavení. Jsou velmi dobří letci, někteří migrují.
Bažant zlatý
Třída: ptáci
Řád: hrabaví
Výskyt: Čína
Bažant zlatý patří do řádu hrabavých. Vyskytuje se hlavně v lesích a hornatých oblastech západní Číny. Byl vysazen ale i v jiných zemích jako lovný druh. Samice jsou černo-hnědé, zatímco samci se pyšní výrazným zbarvením, převažuje na něm červené zbarvení.
Bažanti jsou samotářská zvířata, většinu dne tráví na zemi hledáním potravy, v noci pak vylétávají vysoko do větví stromů, kde se ukrývají před predátory.
Agama osadní
Třída: plazi
Řád: šupinatí
Výskyt: Afrika
Tato pestře zbarvená agama žije téměř v celé Africe, nejčastěji se vyskytuje v suchých oblastech střední a Jižní Afriky, především kolem lidských obydlí. Zdržuje se hlavně na zemi nebo na stěnách.
Skupinu agam vede jeden dominantní samec, několik samic a jejich mláďata. Více zbarvení jsou samci, jejichž zbarvení se mění v závislosti na teplotě a psychickém rozpoložení jedince. Mají pak modrošedou barvu, s červenooranžovou hlavou.
Kachnička mandarínská
Třída: ptáci
Řád: vrubozubí
Výskyt: Asie
Tato pestrá kachnička pochází původně z Asie, v současné době se vyskytuje v Japonsku, Mandžusku, Číně nebo Severní a Jižní Koreji. Do Evropy se dostala v 18. století, přičemž se využívala jako ozdobný pták.
Samci se vyznačují vysokou chocholkou se zlatými pery a párem jasně žlutých čepelí. Netvoří trvalé svazky, každý rok si hledají nového partnera. Jsou jediným druhem kachen, který se může křížit s ostatními druhy.