Zřejmě to známe všichni. Ten ošklivý okamžik, kdy se rozječí zubařská vrtačka a její hlavice se zaboří do našeho, kazem napadeného, zubu. Máme ale skvělou zprávu! Zubní vrtačky se již brzy stanou historií. Zuby nám vyléčí kouzelná remineralizace.
O tom, že se zubní sklovina dokáže obnovovat, jste už možná slyšeli. Přesvědčují nás o tom hlavně výrobci zubních past. Vápník a fosfáty ze zubních past či jiných zdrojů opravdu mohou v malém měřítku zalepit díry v zubní sklovině.
Jsou to ale spíš jen dírky, a tak je možné vyléčit jen počáteční stadium zubního kazu, kdy je pouze oslabena vrstva zubní skloviny. V žádném případě nelze vyplnit díru v zubu. Až do teď.
Opravdu skvělý vynález
Zkažený zub je dnes nutné odvrtat, vyčistit a vzniklou mezeru vyplnit. Pokud se tahle procedura opakuje u jednoho zubu, mnoho z něj nezůstane a opravy jsou čím dál komplikovanější. Technologie vyvinutá na londýnské univerzitě King’s College jde na to jinak.
Záměrem je zub zacelit a vyléčit pomocí částeček vápníku a fosfátů, které dají zubu zpátky přirozenou výplň. Žádné vrtání a plombování, žádné injekce a bolest.
Místo vrtáku elektřina
Oficiálně se tato technologie nazývá zkratkou EAER (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation), tedy elektricky urychlená a vylepšená remineralizace. Jak to funguje? Zubař si připraví roztok vhodných látek pro opravu zubu.
Ten pak pomocí slabého elektrického proudu, který pacient nepocítí, směruje tak, aby zaplnil novou zubní sklovinou díru vyžranou kazem.
Kdy bude konec vrtačkám?
Další nepopiratelnou výhodou je, že podle odborníků by nová technologie měla být levnější než stávající opravy zubů. Navíc se dá použít i při bělení zubů. „Současná podoba oprav zubů není ideální.
Tohle by ji mohlo zásadním způsobem změnit,“ říká profesor Nigel Pitts z dentálního institutu King’s College. Nyní se hledají peníze pro dokončení výzkumu. Pitts odhaduje, že by se vylepšená remineralizace mohla k pacientům dostat za 3 roky.
Jiří Mareček