Domů     Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru
Zrození knihtisku: Vydání první tištěné knihy na světě má soudní dohru

Píše se datum 30. září 1452, když se lidem dostane do rukou první tištěná kniha v Evropěš. Jde o bohatě zdobenou latinskou Bibli. Ta později získá název „Gutenbergova Bible“ podle muže, který vymyslel, jak vyrábět knihy mnohem efektivněji. Nová éra ve vydávání tiskovin právě začíná.

Je to velká událost. Evropa do té doby totiž zná jenom deskový tisk, který sem dorazil z Asie a touto technologií jsou pak vytvářeny první evropské tiskoviny.

Není to jednoduchý proces, protože do dřevěné desky je třeba vyrýt či vyřezat text nebo obrázek a pak se toto dílo rozmnožuje. Je to pracné a hlavně to zabere spoustu času.

Jak si zjednodušit práci

Zhruba v polovině 15. století ale přichází Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg

(?1400-1468) se zlepšovákem. Tento německý zlatník začíná experimentovat s novou tiskařskou technologií. Jeho předchozí zkušenosti mu vnuknou myšlenku, že by bylo dobré odlévat jednotlivé litery z kovu.

Okolo roku 1445 doplní tiskařský lis, který koncepčně vychází z lisu vinařského, o rozebiratelnou matrici. Na mřížku vedle sebe sází kovová písmenka.

Na konci 40. let 15. století Gutenberg tiskne hlavně náboženské texty, jednoduché latinské učebnice, kalendáře i odpustkové listy. Jeho nejstarší dochované dílo je jednolistový kalendář Almanach auf das Jahr 1448.

Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johannes Gutenberg(Foto: www.sru.edu / commons.wikimedia.org / volné dílo)

První kniha na světě

Ale má mnohem ambicióznější plány, schází mu však peníze. Vypůjčí si proto finanční prostředky od mohučského lichváře Johanna Fusta (?1400-1466), ale tento muž požaduje za půjčku pořádnou záruku.

A tak se tiskařský průkopník musí zaručit nejenom tiskárnou s veškerým zařízením, ale i knihami, které tady vzniknou. Pak zažije životní úspěch, když představí světu „svou“ Bibli. Má celkem 1286 stran a je bohatě zdobena ilustracemi.

V následujících 3 letech je vyrobeno asi 180 exemplářů, většinou na papíře, avšak zhruba tři nebo čtyři desítky jsou vytištěny na pergamenu.

Prodají se všechny, přestože cena jednoho výtisku představuje mzdu průměrného úředníka za 3 roky, a dílo pochválí dokonce budoucí papež Pius II. (1405-1464), který ocení čitelnost a souměrnost písmen i Gutenbergovy schopnosti řemeslné a obchodní.

Do současnosti se zachovala zhruba padesátka exemplářů této Bible, většina se nachází v prestižních institucích, jako je třeba Britská knihovna nebo knihovna amerického Kongresu.

Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto to vypadalo v prvních tiskárnách počátkem 15. století.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Cesta k bankrotu

Ale sláva přináší Johannu Gutenbergovi spoustu starostí. Obchodník Fust ho obviní z toho, že se zapůjčenými prostředky špatně hospodařil a ke všemu je využil za jiným účelem, než jak bylo dohodnuto.

Tiskař spor prohraje a přijde nejenom o dílnu, ale i o většinu knih. Johann Fust si do tiskárny dosadí své lidi a vydává velké množství knih. Zatímco dobře vydělává, muž, který se zasloužil o rozvoj kultury, de facto zkrachuje.

Jeho učni a spolupracovníci se rozejdou do světa a díky nim se tajemství knihtisku šíří do dalších zemí. Okolo roku 1500 už existuje okolo 1100 dílen ve více než 250 městech Evropy, v dalších staletích se šíří i na jiné kontinenty. A co se děje v Mohuči?

V roce 1457 vydává Fust jako první v Evropě knihu se jménem tiskárny a datem vydání. Jde o žaltář (kniha, obsahující žalmy) a přestože se hrdě chválí technickým postupem, kterým byl vyroben, o Gutenbergovi se ani slovem nezmíní.

Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Johann Fust(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Krušný život průkopníka

A kdo vlastně byl Johannes Gensfleisch (Gutenberg)? Pochází z bohaté rodiny z německé Mohuče a své známější příjmení přebere z názvu rodového sídla.

V mládí zřejmě studuje na univerzitě v Erfurtu, po roce 1428 opouští rodné město, kde vypuknou sociální nepokoje. Od roku 1434 pobývá ve Štrasburku. Stane se posléze zlatníkem a brusičem drahokamů a zrcadel a v roce 1438 je zpět v Mohuči.

Když vydá slavnou Bibli a následně prohraje soud s Johannem Fustem, přichází o svou tiskárnu a podstatnou část vydaných knih. Vrací se do rodného domu a podle všeho pokračuje v tiskařském díle.

V roce 1465 ho mohučský arcibiskup Adolf II. Nasavský (?1423-1475) přijme ke svému dvoru s platem a bohatými naturáliemi a 3 roky poté Gutenberg umírá. Jeho hrob se „ztratí“, protože kostel, kde byl pohřben, je v roce 1833 zbořen.

Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Detail bohaté výzdoby jednotlivých stran Gutenbergovy bible(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Raul654 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,