Domů     Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
31.12.2021

Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St.

Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě.

O necelých pět let později se na předních stránkách tisku objeví znovu, tentokrát ale v mnohem tragičtějších souvislostech.

Když dne 1. března 1932 Charles Lindbergh (1902–1974) spolu se svojí manželkou, pilotkou Anne Morrowovou, v jejich domě v Engelwoodu na předměstí Denveru ukládá dvacetiměsíčního synka ke spánku, netuší, že je to naposledy, co ho vidí živého.

Když ho později přijde do pokojíčku zkontrolovat chůva, naskytne se jí hrůzný pohled. Okenice jsou vylomené, na podlaze se nachází několik blátivých stop a postýlka, ve které měl spokojeně odpočívat Charles Jr., je prázdná. Na parapetu leží dopis.

Výkřik chůvy přivolá Charlese do dětského pokojíčku. Zalapá po dechu a vykřikne: „Ukradli nám dítě!“

Dopis plný chyb, zlomený žebřík a prázdná postýlka

Policie je na místě činu do 20 minut. Jejím hlavním vodítkem je dopis plný gramatických chyb a germanismů, v němž únosce požaduje za navrácení chlapečka padesát tisíc dolarů.

Na jeho základě policie usuzuje, že by pachatelem mohl být nějaký německý přistěhovalec. Místo podpisu se na konci žádosti o výkupné skví dva spojené modré kruhy a červený ovál uprostřed.

Na zahradě je pak nalezen podomácku vyrobený žebřík se dvěma prolomenými příčkami. V pokoji i pod žebříkem jsou blátivé stopy, otisk boty se však nepodaří změřit. Nenajdou se ani žádné otisky prstů či krev.

Unesené dítě se nepodařilo najít ani pomocí vyvěšených plakátů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Unesené dítě se nepodařilo najít ani pomocí vyvěšených plakátů. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

„Zločin století“ inspiruje Aghathu Christie

Po únosci i dítěti jako by se slehla zem. Ale protože Lindbergh je známou osobností, strhne se o den později doslova mediální šílenství. Vedle desítek novinářů zaplní letcův dům také politici, a dokonce i několik slavných osobností.

Z vězení se například ozve proslulý mafián Al Capone (1899–1947), který chce prostřednictvím svých konexí přispět ke chlapcově nalezení. O únosu se začíná mluvit jako o „zločinu století“.

Následně se jím inspiruje i mistryně detektivek Agatha Christie (1890–1976) při psaní svého nejslavnějšího díla, Vraždy v Orient Expressu.

Jafsie jedná s únoscem

Kvůli popularitě kauzy se policie velmi činí ve snaze dopadnout pachatele, zevrubnému vyšetřování tak neuniknou ani členové Lindberghovy domácnosti. Služebná Violette Sharpová si kvůli tomu dokonce sáhne na život.

Slavnému letci je všechen ten mediální humbuk nepříjemný, jeho hlavní prioritou je synova bezpečnost. Rozhodne se proto navázat s únoscem osobní kontakt a zaplatit výkupné.

Jako prostředník mu poslouží sedmdesátiletý učitel v důchodu John F. Condon, který pod přezdívkou Jafsie, odvozenou od jeho iniciál JFC, oslovuje únosce.

Charles Lindberg a jeho žena Annie Morowová FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Charles Lindberg a jeho žena Annie Morowová FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nález mrtvého tělíčka

V dubnu pak slavný letec předává prostřednictvím Jafsieho výkupné ve výši 50 000 dolarů neznámému muži výměnou za informaci, kde se jeho syn nachází. Ovšem na udaném místě chlapeček není.

Jeho mrtvé tělíčko najde až 12. května 1932 řidič nákladního vozu v mělké jámě, ledabyle zakryté listím, v Hopewellu v New Jersey, jen sedm kilometrů od místa únosu. Je napůl rozložené a kromě rozbité hlavy chybějí chlapci i některé části těla. Lindbergh ho identifikuje podle oblečení a zvláštního tvaru prstů na noze.

Únoscem je německý truhlář

Charles s manželkou se následně zdrceně stahují do ústraní, policie ale po únosci neúnavně pátrá dál. A o tři roky později konečně slaví úspěch.

Na základě použití registrované bankovky z výkupného zatýká jistého Bruna Richarda Hauptmanna (1899–1936), truhláře a německého přistěhovalce.

V jeho garáži následně muži zákona najdou díky poznačeným číslům bankovek další část výkupného, náčrtek žebříku, nalezeného po únosu na zahradě Lindberghových, i kousek dřeva z něj a rovněž telefonní číslo na učitele Cordona. Proces století tak může začít.

Chlapeček zemřel hned v den únosu

Během soudního jednání vychází najevo zásadní věc. Patolog určuje, že příčinou smrti chlapečka byla proražená lebeční kost. Malý Charles tak zemřel ještě té noci, kdy byl unesen.

S největší pravděpodobností spadl únosci ze žebříku, když ho odnášel z jeho pokoje. Tomu odpovídají i dvě zlomené příčky žebříku. Ačkoli ho pachatel zabil neúmyslně, nezabránilo mu to v tom nechat si zaplatiti nehorázné výkupné.

I kdyby Lindbergh či policie jednali rychleji, malému chlapci by to už život nezachránilo.

Pachatel vinu nikdy nepřizná

Hauptmann po celou dobu procesu, který se koná ve Flemingtonu v New Jersey, trvá na tom, že je nevinný.

Tvrdí, že krabici s penězi si u něj v garáži nechal v roce 1933 jeho dávný přítel Isidor Fisch, jenž se následně vrátil do rodného Německa, kde o rok později zemřel. Soud je ale neúprosný, Hauptmanna odsuzuje za vraždu dítěte k trestu smrti.

Jeho poprava na elektrickém křesle je vykonána 3. dubna 1936. Lindberghovi se poté, unaveni z neustálé pozornosti médií a zdrceni ze ztráty syna, stěhují do Evropy, konkrétně do anglické Bretaně, kde snad naleznou ztracený klid.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi