Skip to content

Zpackané přepadení WTC: Roku 1998 šlo „jen“ o peníze!

Píše se rok 1998. Gangster Ralph Guarino a jeho bratři se živí drobnými loupežemi, přepadají náklaďáky a často končí ve vězení. Proto se rozhodne vykrást Americkou banku (Bank of America) sídlící ve Světovém obchodním centru.

Obrátí se na Salvatora Calciana, který má kontakty a zkušenosti. Zaměstnanci nosí průkazky, které nikdy neodkládají. Výmluvný Guarino přesvědčí Calciana, aby mu jednu sehnal na zapůjčení. Salvatore mu pro změnu sdělí, kdy přijíždí dodávka s penězi.

„V 8:30 ráno zaparkuje v garážích a strážní naloží pytle na ocelové vozíčky,“ vyzradí.

3 banka
Z banky ve WTC ukradnou 1 800 000 dolarů.

Guarino rozhodne, že jen dva ze tří lupičů budou mít pistole, protože zaměstnanci na 11. patře ozbrojeni nejsou. Všichni tři potřebují falešné průkazky, vaky a lyžařské masky. Počkají, až přijede výtah, nastoupí, nacpou peníze do vaků, spoutají personál, vystoupí a odejdou.

Pohledům do kamer se budou vyhýbat. Vybere tři zkušené kriminálníky. 14. ledna 1998 je akce spuštěna.

hqdefault
Fotografie vystřižená ze záznamů bezpečnostní kamery. Najít viníky není příliš těžké…

Avšak jen jeden z lupičů má vršek s kapucí. Druzí dva jsou později snadno identifikováni. V 8:45 opouštějí WTC i s lupem. Guarino vše pozoruje ze zaparkovaného vozu. Krátce nato uveřejní média popis pachatelů.

Guarino má problém. Jeden jej zná osobně. Navíc se dva klidně vrátí do svého bydliště. FBI je zatkne. Třetí se prozradí při cestě vlakem do Nového Mexika.

dolary
Calciano neumí šetřit. I to vede k vyzrazení…

Kromě toho začne Guarinův přítel Calciano utrácet: 50 000 dolarů za rekonstrukci bytu. Mafiánské rodině Gambino dluží 40 000. Pokusí se nechat peníze „vyprat“, ale prostředník požaduje 50 procent. A jako by ani tohle nestačilo, synovec jednoho z lupičů chce další peníze po samotném Guarinovi.

Netrvá dlouho a zatčen je i strůjce loupeže. Akce sama se vydaří, její dohra už méně. Guarino si přesto poradí: Stane se informátorem FBI.

Foto: The Bank of America, wikipedia.org, shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články