Mysleli jste si, že na tradičním vánočním bramborovém salátu si naši předci pochutnávali v době, kdy se v Betlémě narodil Ježíšek? Omyl, tenhle typický pokrm ještě není starý ani sto let.
Dokonce ani ve slavné kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové byste recept na bramborový salát podobný tomu dnešnímu nenašli. A ta je přitom považována téměř za encyklopedii všech českých jídel. Pojďme ale ještě dál.
Kde se vzaly, tu se vzaly
Když se narodil Ježíšek, brambory na území Evropy ještě vůbec nebyly.
Přivezl je sem totiž až Kryštof Kolumbus po objevení Ameriky v roce 1492. Obyvatelé Evropy ovšem v té době nejevili žádné velké nadšení, protože brambory považovali za pohanskou a nečistou plodinu.
Do českých zemí se brambory začaly pomalu šířit z Braniborska a první zmínku o bramborovém salátu bychom našli v Knize rozpočtů a kuchařských předpisů Marie Janků Sandterové z roku 1924. Chyběla však kořenová zelenina, místo majonézy tu byla zálivka z octa, oleje, hořčice, soli, pepře, cukru a silného hovězího vývaru.
V dnešní podobě se bramborový salát rozšířil a na štědrovečerní stůl dostal až po druhé světové válce, kdy majonéza přestala být jen pochoutkou pro bohaté.
Salát pro letošní svátky
Bramborový salát ovšem ani dnes nemá žádný ustálený recept. Jistě se i ve vašem okolí vedou spory, zda jej dělat s mrkví nebo bez, zda místo majonézy nepřidat zdravější jogurt.
Někdo dělá vegetariánskou verzi bez uzeniny, výjimkou není ani veganská bez vajec a s původní octovou zálivkou.
Co kdybyste tedy letos vymysleli svůj vlastní recept, který se pak bude u vás v rodině předávat po generace? Můžete na to jít opravdu originálně a do bramborového salátu přidat například naloženou červenou řepu nebo červenou papriku.