Domů     Znáte nejpodivnější stromy naší planety?
Znáte nejpodivnější stromy naší planety?
22.3.2018

Vynikají svou velikostí, tvarem nebo barvou. Oplývají ale i užitečnými vlastnostmi, které lidé od pradávna používali. EpochaPlus.cz vám představí ty nejzvláštnější stromy naší planety.

Baobab Grandidiérův (Adansonia grandidieri)

Výskyt: Madagaskar

Výška: 5 – 30 metrů

Využití: V syrové podobě se plody baobabu využívají k jídlu, nebo se z nich mačká šťáva s vysokým obsahem vitamínu C. Z jejich semen se dá lisovat olej.

Zajímavost: Baobaby se dožívají 1000 – 2000 let. Podle jedné z legend byl baobab jedním z prvních stromů, který se na Zemi objevil.

Tento madagaskarský baobab je nejkrásnější ze všech 8 druhů. Svůj název získal po francouzském botanikovi Alfredu Grandidierovi (1836 – 1921). Kmen dorůstá do výšky až 30 metrů a v průměru měří 3 metry.

Válcovitý kmen pokrývá hladká hnědočervená kůra a na vrcholové partii vytváří plochou korunu. Mezi nejúspěšnější opylovače patří noční zvířata, avšak nejúspěšnější jsou lemuři, kteří ho přenášejí na srsti čenichu, když se snaží dostat co nejhlouběji do květů.

Žlutokap jižní (Xanthorrhoea australis)

Výskyt: Jihovýchod a jih Austrálie

Výška: až 7 metrů

Využití: V minulosti poskytoval žlutokap domorodým obyvatelům nemalé služby. Usušené květenství se používalo k výrobě oštěpů a k rozdělávání ohně třením. Pryskyřice z listů zase sloužila k lepení kamenných hrotů na oštěpy.

Dřeň kmene sloužila jako potrava, kterou si domorodci připravovali syrovou nebo praženou. Obsahovala totiž přes 40 % sacharidů.

Zajímavost: Rostlina se dožívá až 300 let a roste velmi pomalu. Jedná se o 1 metr za 30 let.

Žlutokap má holý kmen, přičemž na vrcholu z něj roste trs trávovitých listů. Kvůli tomu má také přezdívku „trávový strom“. Vyskytuje se na mořském pobřeží, ale i ve vyšší nadmořské výšce jako podrost neopadavých lesů.

Postačují mu chudé písčité půdy nebo skalnaté svahy, vyžaduje ale nejméně 250 mm průměrných ročních srážek. Kůra kmene je silná a drsná. Listy bývají dlouhé 15 až 30 cm a slouží jako útočiště pro různé živočichy.

V současnosti je žlutokap velmi oblíbený v zahradnictví.
V současnosti je žlutokap velmi oblíbený v zahradnictví.

Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari)

Výskyt: Sokorta, Arabské moře

Výška: 6-11 metrů

Využití: Domorodci používali pryskyřici pro její léčebné a dezinfekční účinky. Kořeny stromu se používají k přípravě kloktadla a do zubní pasty. Slouží také při léčbě revmatismu. Jeho listy pomáhají při žaludečních a střevních potížích.

Zajímavost: Dračí krev se již od starověku používala jako barvivo. Byly jí barveny například slavné Stradivariho housle a dodnes tvoří složku houslařských laků. Používali ji též alchymisté a kouzelníci při svých rituálech.

Strom se snadno rozezná podle hřibovité koruny. Jeho neobvyklý tvar vznikl zřejmě přizpůsobením se životu v prostředí s nedostatkem vláhy. Mohutná hustá koruna poskytuje stín a snižuje tak odpařování vody.

Stejně jako palmy, roste dračinec z konce statného kmene a jeho listy se tyčí v hustých růžicích na vrcholku. Ty dosahují v dospělosti délku až 60 cm a šířky 3 cm.

Vyskytuje se v nadmořských výškách od 250 metrů a výš.  Dračinec se také jinak nazývá „dračí strom“, především kvůli krvavé barvě své mízy a pryskyřice.

Z pryskyřice dračince se dodnes vyrábějí houslařské laky.
Z pryskyřice dračince se dodnes vyrábějí houslařské laky.

Blahovičník oloupaný (Eucalyptus deglupta)

Výskyt: Filipíny

Výška: až 70 metrů

Využití: Strom se používá paradoxně na výrobu bílého papíru, Američané jeho dřevo využívají jako materiál na výrobu nábytku. Na rozdíl od ostatních blahovičníků z něj nelze získat aromatické oleje, které se využívají u ostatních eukalyptů.

Zajímavost: Podle některých biologů se jedná o vůbec nejrychleji rostoucí strom světa. Na Nové Guineji změřili, že vyrostl za 15 měsíců o více než 10 metrů.

Tento blahovičník vyniká nejen svou krásou, ale také tím, že jako jediný ze 700 druhů neroste v Austrálii. Nejtypičtější je na těchto stromech jejich barevná kůra. Ze stromu se sama loupe v pruzích tak, že se pod ní ukazují různě zbarvené pruhy lýka.

V posledních letech se také ukázalo, že výborně zpevňují erodovanou půdu a dokáže rychle zaplnit prázdná místa ve vytěžených lesích.

I když září barvami, na rozdíl od ostatních eukalyptů se z něj nedá získat aromatický olej.
I když září barvami, na rozdíl od ostatních eukalyptů se z něj nedá získat aromatický olej.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum)

Výskyt: Spojené státy americké

Výška: až 100 metrů

Využití: Staré stromy mají dutý a vyhnilý střed kmene, kam se mohli domorodí indiáni ukrýt před zvěří nebo špatným počasím.

Zajímavost: Sekvojovec dosahuje neuvěřitelného věku 2000 – 3000 let.

Sekvojovec patří do skupiny jehličnanů, které prodělaly svůj rozkvět už ve druhohorách, v období křídy a drží prvenství jako nejmohutnější živý organismus na naší planetě. Evropské civilizaci se stal známým od roku 1841 díky cestovateli Johnu Bidwellovi.

Tento jehličnan je typický nejen svou výškou, ale i celoroční zelenou barvou, kuželovitou korunou a poměrně hustým porostem.

Sekvojovec se vyskytuje pouze ve výškách mezi 1500 až 2500 metrů nad mořem, a to především na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii.

Největší strom podle objemu je Generál Sherman - kmen má objem 1487 m3.
Největší strom podle objemu je Generál Sherman – kmen má objem 1487 m3.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz