Skip to content

Zachránila dardanelská superzbraň osmanskou říši?

V 15. století došlo k převratné události, která změnila chod dějin. Turkové dobyli hlavní centrum Byzantské říše Konstantinopol, a vzniklo tak nové město Istanbul, které stojí dodnes. Svůj podíl na tom mělo i turecké dělo, které rozbořilo nedobytné zdi.

Dostřel: 2,5 km

Hmotnost: 16 800 kg

Délka hlavně: 518 cm

Průměr hlavně: 92 cm

Hmotnost koule: 544 – 860 kg

Rychlost vypálené koule: 1500 km/h

Dosah zvuku po výstřelu: 24 km

Popis:

Ztlumení zpětného rázu zajišťovalo lůžko z dubových trámů Stranové odchylky po výstřelu eliminovaly dřevěné štíty, kůlové palisády a proutěné koše vyplněné hlínou a kamením. Po každém výstřelu se hlaveň ochlazovala olivovým olejem, aby mohla být vypálena další střela. Tento ochlazovací proces trval přibližně hodinu. Koule se vyráběly z kamene, žuly, olova, železa nebo slitiny mědi či bronzu.

Čísla a zajímavosti:

K výstřelu bylo zapotřebí 150 kg střelného prachu Během dobývání Konstantinopole se vypálilo 4000 střel Dělo do boje táhlo 140 volů a 200 mužů Dělo mělo přezdívku Basilica, Dardanelská zbraň nebo Şahi top V roce 1866 daroval Sultán Abdülâziz kanón královně Viktorii Zbraň se použila i v roce 1807 během Anglo-turecké války, v níž anglické loďstvo utrpělo porážku Dělo navrhl maďarský vynálezce Urban a nabídl ho nejprve Byzantské říši, která jeho nabídku odmítla. Poté ho nabídl sultánovi Mehmedovi II. Kanón mohl vystřelit pouze 7x denně
Zbraň se nyní nachází v britském muzeu Royal Armouries ve Fort Neslon.

Tato zbraň změnila doslova dějiny. Kdyby turecký sultán Mehmed II. (1432 – 1481) dělo do války nenasadil, nikdy by zřejmě „nejmohutnější pevnost křesťanstva“ nepadla a neexistoval by Istanbul. V roce 1453, po dvouměsíčním obléhání, se deset metrů vysoké a tři metry tlusté hradby Konstantinopole zhroutily a město bylo obsazeno Turky.

Po jeho pádu se zdálo, že i zbytek Evropy se brzy stane součástí arabského světa. Z neznámých důvodů ale Turci v dobývání dalších zemí nepokračovali a Evropa po této události zaznamenala velký kulturní rozkvět a počátek renesančního myšlení.

Foto: Wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …