Skip to content

Památky, které na dovolené v Egyptě nesmíte minout

Dovolená v Egyptě patří mezi českými turisty k oblíbeným destinacím. Slunečné počasí, čisté moře s příjemnou teplotou vody a výhodné ceny. Ideální kombinace jako stvořená pro letní dovolenou. Kromě opalování na plážích by ale byla škoda minout staroegyptskou historii a nejznámější památky Egypta.

Chrámové komplexy a pyramidy v Gíze Egypt je kolébkou jedné z nejstarších civilizací, zemí pyramid a mocných faraonů. Poznejte, co dovolená v Egyptě nabízí. K historicky ceněným místům se bez váhání řadí pozůstatky chrámových komplexů Karnak, Luxor, Kom Ombo a Edfu. V chrámech turisty překvapí mohutné zdobené sloupy, impozantní obelisky a precizně ztvárněné sochy.

Například přístupovou cestu k chrámovému komplexu v Karnaku střeží sochy beranů, kteří byli posvátným zvířetem egyptského boha Amona, jemuž je chrám zasvěcen.

Mezi nejvyhlášenější turistické cíle patří jeden ze Sedmi divů světa, pyramidy v Gíze. Ty tvoří tři pyramidové komplexy, které doplňuje impozantní Velká sfinga. Ostatně město Gíza je jedním z center kulturního a obchodního života.

Společně s Káhirou a městy Šubrá al-Chejma a Helwán spoluutváří metropolitní oblast Velká Káhira.

Historické centrum Káhiry

Matka měst Káhira Pokud rádi poznáváte hlavní metropole a historická centra, doporučujeme navštívit Káhiru, které se přezdívá Matka měst, neboť propojuje africkou, asijskou i evropskou kulturu. Káhira je zároveň nejlidnatějším městem Afriky.

Zajímá vás, co vidět v Káhiře?

Napovíme, že Káhira nezapře odkaz na historický původ, který reprezentuje univerzita Al-Azhar založená při stejnojmenné mešitě v roce 975. Další zajímavostí s historickými kořeny je bazar Chán al-Chalílí, který je vůbec největším tržištěm v Africe.

Mezi turisty je vyhlášené také Egyptské muzeum, které nabízí rozsáhlou sbírku staroegyptských artefaktů včetně pokladů z Tutanchamonovy hrobky.

Dále Káhira nabízí archeologickou lokalitu Heliopolis, 186 metrů vysokou vyhlídkovou Káhirskou věž, citadelu s Alabastrovou mešitou či křesťanskou čtvrt Koptské město a mnoho dalších zajímavostí.

Turistům je v Údolí králů zpřístupněno 18 hrobek.

Údolí králů, nejcennější archeologické naleziště Zapomínat nesmíme ani na archeologicky nejcennější naleziště Údolí králů. To se rozprostírá nedaleko města Luxor. Údolí králů představuje jedno z největších pohřebišť faraonů a egyptských šlechticů.

Pohřební rituály probíhaly v lokalitě přibližně od 16. do 11. století před naším letopočtem.

Cílem archeologických výzkumů je Údolí králů od 18. století až do dnešních dnů. V lokalitě, která je zapsaná na seznamu UNESCO, je turistům zpřístupněno 18 hrobek. Pro ochranu památek a probíhající výzkum ale nejsou některé hrobky přístupné celoročně.

I přes omezený vstup je Údolí králů dechberoucím mementem bohatství a moci tehdejších panovníků.

Foto: Wikipedia, Archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …