Skip to content

Známky života na Marsu? Není to vyloučené!

Mohli by na Mrasu existovat živé organismy? Tato otázka láká vědce i širokou veřejnost po celém světě. Vědci zjistili u několika meteoritů pocházejících z Marsu přítomnost metanu, což by mohlo ukazovat na možnost bývalého nebo dokonce současného mikrobiálního života.

K tomuto závěru došla skupina vědců z kanadské Brockovy univerzity.

2
Na povrchu života bujet nebude, ale kdo ví, co se skrývá pod povrchem.

Vědci zkoumali šest marsovských meteoritů vulkanického původu. Všech šest obsahovalo měřitelné množství metanu, vedle toho byla dokázána i přítomnost oxidu uhličitého, vodíku, dusíku a také stopy po kyslíku a argonu.

3
Písečné bouře na Marsu nejsou ničím výjimečným.

Metan v meteoritech vznikl velmi pravděpodobně vlivem chemických reakcí, takže není biologického původu, jako je tomu ve velké míře na Zemi. Ze svého nálezu vědci nicméně usuzují, že ve vulkanické hornině na Marsu se obecně nachází významné množství metanu, který by mohl být energetickým zdrojem podzemního života mikrobů.

Tuto teorii podporuje i fakt, že na Zemi žijí na dně oceánů díky metanu v čedičových vrstvách mikroorganismy, které pro svůj vývoj nepotřebují kyslík.

4
Srovnání velikosti Země a Marsu

Známky možné přítomnosti metanu v atmosféře Marsu byly nalezeny již před více než deseti lety, prozatím se je ale nepodařilo jednoznačně potvrdit. Naposledy ohlásila jisté anomálie, které byly předběžně označeny za možné náznaky metanu, americká robotická sonda Curiosity.

Analýza atmosféry, kterou vozítko uskutečnilo, ale přítomnost tohoto uhlovodíku nepotvrdila.

Foto: NASA, Huffingtonpost
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …