Jeho zdi připomínají dávnou asyrskou pevnost, která je ovšem ukrytá ve středoevropském lese, navíc jen pár set metrů od rušného městského centra. Totenburg, stavba monumentální nacistické architektury, se kterou si nikdo neví příliš rady. Patrně je to jediný objekt svého druhu v celé Evropě.
Totenburg se nachází v polském městě Walbrzych na území současného Dolnoslezského vojvodství. Vybudován byl v roce 1938 jako kenotaf – symbolický hrob, a to Slezanů, kteří zemřeli v průběhu první světové války.
Zároveň měl však připomínat i dvacet pět padlých regionálních příslušníků německého nacionálně socialistického hnutí.
Hrad mrtvých
Problémem je pro Totenburg jeho nesporná souvislost s oslavou nacistické ideologie třetí říše.
Téměř se neužívá jeho původní název – Slezský památník slávy, ale spíše zlověstnější označení Totenburg – hrad mrtvých Objekt se nyní nachází v zalesněném terénu východně od centra Walbrzychu.
To, že se zachoval až do 21. století, je výjimka z pravidla, že podobné stavby byly na konci druhé světové války v celé Evropě důsledně ničeny.
Tato stavba byla však pouze zbavena zjevných symbolů nacismu, ale její masivní provedení houževnatě odolává zubu času. Inspirace starověkem je více než zjevná. Totenburg stále působí jako pevnost.
Nechtěné dědictví
V souvislosti s Totenburgem se hovoří i o tajných podzemních prostorách a stále nepoznaných rituálech, které zde měly v průběhu druhé světové války probíhat.
Místu se rovněž říká Hitlerova svatyně, v narážce na fakt, že vůdce třetí říše opravdu Walbrzych navštívil. Jak je možné, že tato stavba nenásledovala osud podobných nacistických památníků?
Snad byly důvodem jistá odlehlost celého regionu a složitá situace po druhé světové válce.
Totenburg je z hlediska historie unikátním místem. Občas jej objeví filmaři, ale pak se na tuto stavbu oficiálně opět zapomene. Nechtěné dědictví, které přežilo smrt režimu, v jehož jménu bylo v okázalé a monumentální formě kdysi zbudováno.