Nemalý kus zlata, takový nález čekal před téměř čtyřmi desetiletími na partu dělníků v Mexico City. Nyní, po skoro čtyřiceti letech archeologové potvrdili, že kus zlata byl součástí aztéckého pokladu, který v šestnáctém století uzmuli španělští conquistadoři.
Nedostatek jídla a Aztécká rebelie na prahu, s tím se v roce 1520 potýkali conquistadoři vedeni Hernánem Cortésem, kteří se poté rozhodli pro rázný krok.
Z města Tenochtitlán, na jehož místě dnes stojí Mexico City, odnesli rozměrný zlatý poklad.
La Noche Triste
Noci, ve které byl poklad ukraden, se dodnes přezdívá La Noche Triste, neboli noc smutku. Mnoho Španělů totiž utonulo zatímco se s pokladem pokoušelo překonat dnes již vyschlý kanál vedoucí do jezera Texcoco.
A spolu s nimi se potopila i značná část pokladu, mezi kterou byla i nalezený zlatý prut vážící asi dvě stě kilogramy. Ten v roce 1981 nalezli dělníci, kteří symbolicky kopali základy pro budovu centrální banky. Nikdo však v té době nevěděl jistě, zda-li se jedná o díl z bájného pokladu.
Bohyně Tlatecuhtli
Tuto skutečnost se vědcům podařilo stvrdit až nyní. Zlato svým složením a podobou odpovídá například tomu nalezenému u sochy bohyně Tlatecuhtli ve vykradeném chrámu, což vědcům napovídá, že pochází ze stejného období.
„Zlatý prut je němým svědkem dramatického španělského dobývání a unikátní připomínkou takzvané noci smutku,” sdělil ředitel areálu chrámu Leonardo López Juan. Prut je nyní vystavený v národním antropologickém muzeu v Mexico City.