Skip to content
reklama
reklama

Úžasné brusinky: Netušená síla červených kuliček

blank

Jsou chutné syrové i jako součást pokrmů. Ovocnou omáčkou vylepšíte chuť jídla, šťáva pro změnu osvěží v horkém dni. Brusinky však nejenom chutnají, ale mají také velmi blahodárný účinek na lidský organismus.

A to i v nečekaných souvislostech!

Tyto malé bobulky jsou skutečně všestranně využitelné. Jejich vzhled upoutá na první pohled, ale pravý poklad se skrývá uvnitř. Vyznačují se překvapivě velkým množstvím cenných látek, jsou bohaté na vitamíny i minerály, mají vysoké procento živin a poskytují obrovskou dávku antioxidantů, které jsou prevencí mnohých onemocnění.

Právem se proto řadí mezi takzvané superpotraviny a navíc se považují za přírodní prostředek, napomáhající lidskému tělu v boji proti nežádoucím vlivům životního prostředí, uspěchaného života i některých onemocnění.

Jejich účinky přitom znali už naši předkové.

Široké spektrum účinků

Brusinky jsou odedávna hojně využívány nejenom v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství. Jejich sílu však potvrzuje i moderní věda. Nejčastěji se o nich hovoří jako o účinném pomocníkovi v boji s infekcemi močových cest, to však zdaleka není jejich jediné pozitivum.

Ukazuje se, že bioaktivní látky v čerstvém i sušeném ovoci, šťávě a dalších brusinkových produktech mají řadu příznivých zdravotních účinků. Vědci vědí, že jejich konzumace pomáhá zrychlit metabolismus.

I to, že mohou být prospěšné zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému. Nová studie, provedená týmem z Tufts University v americkém Bostonu, se zaměřila na účinky na trávicí trakt.

blank
Vědecký pracovník Jeffrey Blumberg se spolu se svým týmem při výzkumu zaměřil na to, jaký přínos mají brusinky pro trávicí trakt.

Možná jsme je podcenili…

Experti při ní zjišťují, že brusinky jsou velmi bohaté na polyfenoly (účinné rostlinné látky), které díky interakci s jinými bioaktivními složkami, obsaženými v těchto plodech, mohou pomoci udržovat střevní mikroflóru i zdraví střev v optimálním stavu.

To odborníky motivuje k tomu, aby v brusince viděli zajímavý materiál k dalšímu zkoumání, které může odhalit nečekané věci. „Vzhledem ke složité povaze a rozmanitosti sloučenin, které se vyskytují v tomto ovoci a jejich vzájemné interakci věříme, že jsme zatím jen klouzali po povrchu, pokud se jedná o identifikaci potenciální léčebné síly brusinek,“ potvrzuje vedoucí výzkumného týmu Jeffrey Blumberg.

Směrem ke zdraví a štíhlé linii

Dobrá funkce střev podporuje imunitní systém, ale také napomáhá při hubnutí. V tomto ohledu mají brusinky kromě zrychlení metabolismu další pozitivní efekt. Obsahují hodně vlákniny, takže navozují pocit sytosti a rovněž kladně ovlivňují střevní peristaltiku.

Navíc jsou ideálním doplňkem dietního jídelníčku, protože mají velmi nízkou energetickou hodnotu a mimo to pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. To je důležité nejenom při hubnutí a udržení zdravé váhy, ale také pro lidi, trpící cukrovkou.

blank
Malé červené bobulky přispívají nejenom k udržení štíhlé linie, ale pomáhají také stabilizovat zdraví a tím i dobrou kondici.

Kdo by si měl dát pozor?

Jiné výzkumy naznačují, že by toto malé ovoce mohlo být díky náloži cenných látek rovněž velkým pomocníkem v boji proti rakovině a jiným civilizačním chorobám. Dát pozor by si však měli lidé, kteří užívají léky na ředění krve.

Opatrnost se týká i pacientů s ledvinovými kameny ze šťavelanu vápenatého (oxalátové kameny), jejichž tvorbu by mohly ještě více podnítit látky, obsažené v brusinkách, zejména je podle odborníků vhodné vyhnout se pití brusinkového džusu.

A co platí pro všechny: při nákupu jakéhokoliv výrobku z brusinek je vhodné zkontrolovat obsah přidaného cukru a dalších látek!

blank
Brusinky dokážou skvěle vyladit chuť pokrmů, ať už jde o maso, dezerty nebo pečivo.
Foto: www.amkhaseed.com, www.smartypantsvitamins.com, www.freepik.com, www.opt.net.au
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...