Skip to content

Úžasné brusinky: Netušená síla červených kuliček

Jsou chutné syrové i jako součást pokrmů. Ovocnou omáčkou vylepšíte chuť jídla, šťáva pro změnu osvěží v horkém dni. Brusinky však nejenom chutnají, ale mají také velmi blahodárný účinek na lidský organismus.

A to i v nečekaných souvislostech!

Tyto malé bobulky jsou skutečně všestranně využitelné. Jejich vzhled upoutá na první pohled, ale pravý poklad se skrývá uvnitř. Vyznačují se překvapivě velkým množstvím cenných látek, jsou bohaté na vitamíny i minerály, mají vysoké procento živin a poskytují obrovskou dávku antioxidantů, které jsou prevencí mnohých onemocnění.

Právem se proto řadí mezi takzvané superpotraviny a navíc se považují za přírodní prostředek, napomáhající lidskému tělu v boji proti nežádoucím vlivům životního prostředí, uspěchaného života i některých onemocnění.

Jejich účinky přitom znali už naši předkové.

Široké spektrum účinků

Brusinky jsou odedávna hojně využívány nejenom v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství. Jejich sílu však potvrzuje i moderní věda. Nejčastěji se o nich hovoří jako o účinném pomocníkovi v boji s infekcemi močových cest, to však zdaleka není jejich jediné pozitivum.

Ukazuje se, že bioaktivní látky v čerstvém i sušeném ovoci, šťávě a dalších brusinkových produktech mají řadu příznivých zdravotních účinků. Vědci vědí, že jejich konzumace pomáhá zrychlit metabolismus.

I to, že mohou být prospěšné zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému. Nová studie, provedená týmem z Tufts University v americkém Bostonu, se zaměřila na účinky na trávicí trakt.

Vědecký pracovník Jeffrey Blumberg se spolu se svým týmem při výzkumu zaměřil na to, jaký přínos mají brusinky pro trávicí trakt.

Možná jsme je podcenili…

Experti při ní zjišťují, že brusinky jsou velmi bohaté na polyfenoly (účinné rostlinné látky), které díky interakci s jinými bioaktivními složkami, obsaženými v těchto plodech, mohou pomoci udržovat střevní mikroflóru i zdraví střev v optimálním stavu.

To odborníky motivuje k tomu, aby v brusince viděli zajímavý materiál k dalšímu zkoumání, které může odhalit nečekané věci. „Vzhledem ke složité povaze a rozmanitosti sloučenin, které se vyskytují v tomto ovoci a jejich vzájemné interakci věříme, že jsme zatím jen klouzali po povrchu, pokud se jedná o identifikaci potenciální léčebné síly brusinek,“ potvrzuje vedoucí výzkumného týmu Jeffrey Blumberg.

Směrem ke zdraví a štíhlé linii

Dobrá funkce střev podporuje imunitní systém, ale také napomáhá při hubnutí. V tomto ohledu mají brusinky kromě zrychlení metabolismu další pozitivní efekt. Obsahují hodně vlákniny, takže navozují pocit sytosti a rovněž kladně ovlivňují střevní peristaltiku.

Navíc jsou ideálním doplňkem dietního jídelníčku, protože mají velmi nízkou energetickou hodnotu a mimo to pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. To je důležité nejenom při hubnutí a udržení zdravé váhy, ale také pro lidi, trpící cukrovkou.

blank
Malé červené bobulky přispívají nejenom k udržení štíhlé linie, ale pomáhají také stabilizovat zdraví a tím i dobrou kondici.

Kdo by si měl dát pozor?

Jiné výzkumy naznačují, že by toto malé ovoce mohlo být díky náloži cenných látek rovněž velkým pomocníkem v boji proti rakovině a jiným civilizačním chorobám. Dát pozor by si však měli lidé, kteří užívají léky na ředění krve.

Opatrnost se týká i pacientů s ledvinovými kameny ze šťavelanu vápenatého (oxalátové kameny), jejichž tvorbu by mohly ještě více podnítit látky, obsažené v brusinkách, zejména je podle odborníků vhodné vyhnout se pití brusinkového džusu.

A co platí pro všechny: při nákupu jakéhokoliv výrobku z brusinek je vhodné zkontrolovat obsah přidaného cukru a dalších látek!

blank
Brusinky dokážou skvěle vyladit chuť pokrmů, ať už jde o maso, dezerty nebo pečivo.
Foto: www.amkhaseed.com, www.smartypantsvitamins.com, www.freepik.com, www.opt.net.au
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
epochalnisvet.cz

Chtěli Britové zabít Hitlera...

Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže...
Moje máma mi připomněla, kde hledat štěstí
skutecnepribehy.cz

Moje máma mi připomněla, kde...

S Jirkou, ač byl o dost starší, jsme...
Vanilkový kremeš
tisicereceptu.cz

Vanilkový kremeš

Recept spojovaný s bývalou...
Záhadná úmrtí delfínů. Šlo o hromadné sebevraždy?
enigmaplus.cz

Záhadná úmrtí delfínů. Šlo o...

Na konci dubna 2012 se v jihoamerickém Peru...
Hvězdné pozadí můžete mít v každém věku
panidomu.cz

Hvězdné pozadí můžete mít v...

Mít sexy zadeček neznamená mít ho malý, ale...
Nemůžete si luxus dovolit? Začněte tímto
iluxus.cz

Nemůžete si luxus dovolit?...

Kdo by netoužil po luxusní nemovitosti, vozu či...
Rafinovaná elegance propojená s uměním
rezidenceonline.cz

Rafinovaná elegance propojená...

Luxusní byt v budově Ginko Club v čínském městě...
Opustí ji kvůli své nové kariéře?
nasehvezdy.cz

Opustí ji kvůli své nové...

Zdá, že EVA BUREŠOVÁ (28)...
Tajemství tapisérie „Dáma a jednorožec“
enigmaplus.cz

Tajemství tapisérie „Dáma a...

Dáma a jednorožec ( La Dame a la licorne) je...
Karlovarský kraj: Zasněžené radovánky v království léčebných pramenů
epochanacestach.cz

Karlovarský kraj: Zasněžené...

V Karlovarském kraji se...
Kdy už konečně bouchne do stolu?
nasehvezdy.cz

Kdy už konečně bouchne do...

Má hromadu práce. Má dvě...
Věčný boj s kosmickým smetím
21stoleti.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...