Skip to content

Zkáza trajektu Doña Paz: Během několika minut jej pohltilo ohnivé peklo!

Mami, tati!“ ozývají se úzkostlivé dětské výkřiky přeplněnou lodí, kterou právě pohlcuje ohnivé peklo. Všude hoří nafta, záchrana je mizivá. „O toho, kdo ohni uplaval, se postarali žraloci,“ říká šéf záchranářů.

„Často jsme vylovili jen hlavu, tělo si vzal mořský predátor“…

Jen čtyři dny chybí do Štědrého dne roku 1987. Většina cestujících na trajektu Doña Paz se už těší domů a myšlenkami jsou u vánočních stromků. Kapacita trajektu, který má namířeno do hlavního města Manily, je beznadějně překročena.

Každý chce být včas doma. Úředníci společnosti radí všem zájemcům: „Lístky už nejsou zkuste to přímo na lodi!“ A na lodi si odpovědní důstojníci rádi namastí kapsu. A tak místo povolených 1.5 tisíce pasažérů se na lodi tísní přes čtyři tisíce lidí.

Scanned from Kodacolor negative film
Doňa Paz před katastrofou.

Blíží se desátá hodina večerní a na přeplněných palubách je živo. Lidé posedávají a poléhávají všude, kde je jen kousíček volného prostoru. Takových míst moc není. První a třetí důstojník, s vidinou pěkného zisku, popíjí v baru pivo.

Barman je nervózní. „Pánové, pánové, neměli byste už jít?“ ptá se obou důstojníků. Před chvílí totiž nesl pivo kapitánovi, který dřímá v křesle své kajuty a sleduje video. „Žádný strach“ smějí se oba důstojníci barmanovi.

„Nahoře (myšleno na můstku) to řídí mladej!“ Zdá se to neuvěřitelné, ale v tento nešťastný okamžik řídí loď nezkušený plavčík!

3
V místě tragédie bylo plno plovoucích mrtvých těl.

Než utichne smích důstojníků, přijde mohutná rána. Oba důstojníci vyrazí ven z baru jako střelení. Na lodi je „boží dopuštění“. Vyděšení a šílení cestující běhají po palubách, jak smyslů zbaveni. Všude křik, kouř a plameny.

Je evidentní, že se trajekt začíná potápět. Co se stalo? Filipinský tanker Victor vezoucí téměř 9 tisíc barelů naplněných ropnými produkty se sráží s trajektem. Tanker okamžitě vzplane, obě lodi jsou zality hořící naftou a moře kolem lodí připomíná ďábelskou výheň.

4
Vykládání mrtvých těl provázelo zoufalství příbuzných.

Během několika minut pohltí obě lodi ohnivé peklo. Někteří cestující skáčou v panice přes palubu a za chvilku jsou z nich hořící pochodně. Na trajektu začíná davové šílenství. Přeplněnou lodí se ozývají úzkostlivé dětské výkřiky. 20.

prosinec bude zapsán v historii námořní dopravy černým písmem. O život přijde 4 386 lidí.

5
Pro příbuzné obětí to byly vánoce na které nikdy nezapomenou.

Foto: www.lettera43.it, en.wikipedia.org, mholloway63.wordpress.com, www.gettyimages.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …