Domů     Zkáza nepotopitelné ponorky Kursk!
Zkáza nepotopitelné ponorky Kursk!
22.7.2019

Byl velkou chloubou ruského námořnictva. Ponorkou, o níž nejenom její tvůrci tvrdili, že je jednoduše nepotopitelná.

Pevně v to věřili i vojáci, kteří se ve čtvrtek 12. srpna 2000 nacházeli na její palubě – účastníci velkého námořního cvičení, největší akce tohoto druhu od rozpadu Sovětského svazu.

Špičky ruské admirality se dmuly pýchou a těšily se na to, jak jim Vladimir Putin za pár dnů připne další frčku. Výkvět ruského loďstva, raketový křižník Pjotr Veliký a čtyři ponorky, které se zúčastnily cvičení, vypadaly naprosto impozantně.

Kdo by v tu chvíli věřil tomu, že se za pár minut nad nepotopitelným Kurskem pomyslně zbarví voda krví.

Po vypálení torpéd přišel strašlivý výbuch

A pak to konečně začalo. V 11 hodin 28 minut místního času začal Kursk cvičení přesně podle plánu. Vypálil dvě slepá torpéda proti obřímu křižníku Pjotr Veliký. Odstartoval tím strašlivou tragédii, která do dnešní doby není smysluplně vysvětlena.

Možná opravdu, jak se tvrdí v oficiální verzi, peroxid vodíku, který slouží pro pohon torpéda, prosákl rzí v pouzdře torpéda. Každopádně cosi způsobilo děsivý výbuch v nitru impozantní ponorky.

Uvnitř ponorky nastal velký výbuch.
Uvnitř ponorky nastal velký výbuch.

Prvních sedm obětí

O první tragédii se postaral fakt, že vodotěsné dveře, které izolují torpédovou místnost od ostatních prostor ponorky, zůstaly před odpálením torpéd otevřené. Prý to byla rutinní věc.

Za normálních okolností by došlo jen k bezpečnému uvolnění přebytečného stlačeného vzduchu do torpédové místnosti. Místo toho výbuch v okamžiku zdemoloval první dvě z devíti oddělení Kursku. Sedm mužů, kteří v tu chvíli byli v prvním oddělení, neměli šanci přežít.

Nepotopitelná ponorka zamířila ke dnu

Okolní seismografy naměřily otřes o síle 1,5 až 2,2 Richterovy stupnice a nepotopitelná ponorka se během chvíle ponořila na dno v hloubce 108 metrů pod mořskou hladinou. Najednou bylo všechno špatně.

Nouzová bóje, která je kvůli lokalizaci případného vraku vypuštěna ve chvíli detekce požáru či prudké změny tlaku, selhala.

Patrně proto, že ji šéfové předem zablokovali, aby pozici lodě v případě mimořádné události nemohla odhadnout případná plavidla nepřítele.

Ponorka se během pár vteřin ocitla na dně moře.
Ponorka se během pár vteřin ocitla na dně moře.

Zemětřesení na dně Barentsova moře

Jenže ono bylo ještě hůř. Pouhých 135 sekund po prvním otřesu zaznamenali seismologové po celé Evropě další. Kmitající ručička přístrojů se zastavila na děsivé hranici 4,4 stupně Richterovy stupnice.

Epicentrum přístroje lokalizovaly kdesi na dně Barentsova moře. Tam, kde v tu chvíli ležel vrak ponorky Kursk. S největší pravděpodobností v té chvíli vybuchlo dalších šest torpéd na palubě ponorky.

Proč nedošlo k jaderné havárii

Sen o nesmrtelné ponorce v tu chvíli skončil. Trup, který byl schopen odolat tlaku vody v hloubce 1000 metrů, se roztrhl. Výbuch doslova rozmetal třetí a čtvrté oddělení Kursku.

Voda se dovnitř valila neuvěřitelnou rychlostí 90 000 litrů za sekundu a zabila všechny, kdo jí stáli v cestě, včetně pěti důstojníků z divize nukleárních ponorek, kteří tam měli dohlížet na řádný průběh cvičení.

Jen zázrakem nedošlo k poškození kontrolních tyčí v reaktoru a nedošlo tak ke zničující jaderné havárii.

Jen zázrakem nedošlo k jaderné katastrofě.
Jen zázrakem nedošlo k jaderné katastrofě.

Kdo sepsal seznam přeživších?

V 6. až 9. oddělení bylo ve chvíli výbuchu 23 mužů. Přežili obě exploze a shromáždili se na jediném místě, kde mohli za určitých okolností doufat v záchranu. V 9. oddělení, kde se nacházel druhý únikový tunel.

Kapitán-poručík Dmitrij Romanovič Kolesnikov tehdy sepsal seznam těch, kteří v devátém oddělení ještě zůstali. Učinil tak ještě předtím, než na zničené ponorce vypadl proud. Najednou byla všude kolem tma.

Výbuch jako součást cvičení?

Znalce zákopové taktiky sovětských (posléze ruských vojsk) jistě nepřekvapí, že ostatní lodě, které se zúčastnily cvičení a které zachytily na svých přístrojích zničující explozi, mimořádnou situaci vůbec nehlásily.

Jejich velitelé pro to dlouho neviděli důvod. Tak nějak automaticky se předpokládalo, že explozi způsobila hlubinná bomba a že se jednalo o rutinní součást cvičení.

Teprve k večeru, kdy Kursk nereagoval na pokusy o spojení, jim došlo, že by nemuselo být něco v pořádku. Pátrací a záchranné akce začaly až pozdě večer.

Žádnou pomoc od vás nechceme!

Jak se brzy ukázalo, ruská záchranná plavidla měla označení „záchranná“ jenom na efekt. K havarovanému Kursku se sice dokázala přiblížit, ale pokus o vakuové spojení, které by umožnilo reálné spojení s ponorkou, nebyl úspěšný.

Kvůli přísnému utajení dokonce Rusové odmítli nabídku Spojených států v podobě dvou hlubokoponorných záchranných prostředků. Zamítnuta byla i nabídka Britů.

Rusové odmítli pomoc s evakuací od Spojených států i Velké Británie.
Rusové odmítli pomoc s evakuací od Spojených států i Velké Británie.

Britští potápěči už dorazili pozdě

Teprve 16. srpna požádala ruská vláda norské a britské kolegy o pomoc. Ale to už bylo na všechno pozdě. Britští potápěči nakonec dorazili k nouzovému tunelu 9. oddělení až 20. srpna. Zjistili ovšem, že bylo mezitím zaplaveno vodou.

Poslední jiskérka naděje, že by snad na Kursku mohl někdo přežít, tak definitivně zhasla.

Jak obelhat rodiny obětí

Manželky a matky pohřešovaných námořníků se samozřejmě brzy začaly obracet na oficiální místa, aby se dozvěděly více o osudu svých nejbližších.

„K neštěstí došlo ve čtvrtek, ale ještě v neděli velení ruské admirality mlžilo,“ tvrdila Irina Cimbalová, manželka jedné z obětí havárie Kursku.

„Snažili se nás uklidnit ujišťováním, že se sice něco pokazilo, ale posádka přežila a bude určitě zachráněna,“ dodává.

Manželkám podávali o havárii zkreslené informace.
Manželkám podávali o havárii zkreslené informace.

Prezidentu Putinovi se z dovolené nechtělo

Zkáza nepotopitelné ponorky se ukázala být prubířským kamenem i pro nového šéfa Kremlu. Vladimir Putin byl u moci teprve osmý měsíc, a sotva se na prezidentském stolci trošku rozkoukal, už přišel takový malér. Navíc byl v té době na zasloužené dovolené. A nechtělo se mu z ní vracet kvůli zkáze Kursku zpátky.

Klepání o pomoc bylo slyšet několik dní

A když už konečně přišel s vyjádřením pro tisk, řekl jen, že z ponorky nebyly nikdy zaznamenány známky života.

„Námořníci z Kursku nevyslali žádné signály o své havárii.“ Jak to asi znělo jejich ženám, které se mimo jiné dozvídaly, že ještě několik dnů bylo možné zaslechnout z prostoru 9. oddělení klepání o pomoc?

A když se Putina v září téhož roku zeptal ve své slavné show moderátor CNN Larry King, co se vlastně s Kurskem stalo, dočkal se z Putinovy strany mírně řečeno cynické odpovědi: „Potopil se.“

Vrak lodi vyzvedli až za rok 

Ještě víc než rok trvala tragédie slavné jaderné ponorky Kursk.

Většinu jejího trupu, ovšem bez totálně poničené přídě, vyzvedly ze dna oceánu nizozemské záchranné společnosti až na podzim roku 2001. Trosky ponorky, která neměla být nikdy zničena, byly dovlečeny do ruské loděnice v Rosljakovu u Murmansku.

Z vraku Kursku bylo vyzvednuto 115 ze 118 mrtvých námořníků. Ti byli následně pochováni v Rusku.

Ponorka byla vyzvednuta až rok po havárii.
Ponorka byla vyzvednuta až rok po havárii.

Dozvíme se v roce 2030 pravdu?

Podaří se někdy záhadu zániku Kursku zcela rozluštit?

Pokud ano, nastane tak nejdříve v roce 2030. Teprve po 30 letech od této obrovské tragédie totiž může být vytvořena komise, která rozhodne, zda bude možné vyšetřovací spisy týkající se zkázy ponorky odtajnit. Málokdo však věří tomu, že se tak stane. Proč muselo zemřít 118 námořníků, se patrně nedozvíme nikdy.

A co když to bylo úplně jinak?

Jedna z divokých variant, jak také mohlo dojít ke zkáze Kursku, hovoří o sebevražedném útoku muslimského Dagestánce, člena posádky. Chtěl tak údajně podpořit čečenské bojovníky.

Někteří ruští důstojníci zastávají názor, že se Kursk srazil s nepřátelskou ponorkou, která sledovala ruské manévry až příliš zblízka.

Ruský nezávislý odborník, který byl ve styku s norskými záchranáři, se domnívá, že Kursk „sestřelil sám sebe“. Podle něj se torpédová střela Škval odrazila od cíle směrem ke Kursku.

Kapitán ponorky patrně vydal příkaz k rychlému ponoru, aby se torpédu vyhnul, ale už nestačil manévr dokončit.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.com
Související články
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Věda a technika
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
reklama
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
lifestyle
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává