Domů     Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
31.12.2021

Spíte jen tak v oblečení, bez oblečení, anebo si vezmete pyžamo? Že je to přeci jasné? Není to tak dávno, kdy jakýkoliv speciální spací oděv vůbec nebyl samozřejmostí…

Když je člověk unavený, prostě se odvalí do postele a usne. Nač se zdržovat převlékáním! Na mnoha místech světa to tak lidé dělají celá staletí.

Pravda, někde si sundají alespoň to nejšpinavější svrchní oblečení a nechají si spodní prádlo, ve kterém byli celý den. Tímto prádlem je často jakási spodní košile, od které je pak už jen krůček ke košili noční – prvnímu oficiálnímu druhu nočního oděvu!

První noční košile se objevují ve 14. století v Itálii, v 15. století pak i nás. Většinou jsou čistě bílé, často mají tvar obrovského pytle a nosí je ženy i muži. Až do 19. století totiž nic jiného na výběr nemají.

Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.
Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.

Oblečení na nohy

Alternativa ke košili však ve skutečnosti existuje už dávno. Zhruba od 13. století se objevuje v různých částech Asie, na Středním východě a především v Indii. Ovšem neslouží na noc – nosí se celý den!

Základem pohodlné soupravy jsou široké kalhoty stažené šňůrkou, které dostanou jméno nejspíš podle hindského či perského „pae jamah“. Což znamená doslova „oblečení na nohy“. Z toho vznikne pyjama a nakonec i naše pyžamo!

I když jde tedy především o kalhoty, samotné se rozhodně nenosí. Doplňuje je volná hedvábná tunika a označení pyjama se postupně přenese na obojí dohromady.

Evropané v růžovém

Když Indy hovící si v pyžamech pozorují evropští kolonisté, nedá jim to a vyzkouší si je také. Na denní nošení už sice mají svoji módu, ovšem pohodlné indické oblečky si oblíbí v noci! Nejprve na misích, okolo roku 1870 si je vezmou s sebou do Evropy.

Tam už tedy o úplnou novinku nejde. Jisté noční soupravy se objevují v Anglii už v 17. století, ale moc se tehdy neuchytí, resp. brzy vyjdou z módy. A podivně se konzervativní obyvatelé starého kontinentu dívají na pyžamo i teď.

Jako první ho tu oblékají někteří angličtí šlechtici – jejich pyžamo je většinou růžové, dost extravagantní a budí posměch.

Než muži skutečně odhodí noční košile a zjistí, že pyžamo je praktičtější, letopočet se přehoupne do 20. století. Bílou a růžovou doplní další barvy, kostky a proužky. Zbytečně drahé hedvábí zas dostupnější materiály. Takže brzy už mají pyžamo vlastně skoro všichni.

Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Pro ženy na pláž

Pořád však mluvíme o mužích, žen se to ještě v drtivé většině netýká! Ty mají buď svoji noční košili, nebo spí (ještě i ve 20. století) pouze ve spodním prádle, na které si ráno obléknou šaty.

Na druhou stranu se ale první dámské noční soupravy s kalhotami objevují už v roce 1886. Jakýsi propínací živůtek s vysokým límečkem a našitou kaskádou krajek se zapíná na knoflíčky a doplňují ho krátké nohavice s kanýry.

V prvním dámském pyžamu, které připomíná spíš pánské modely, se projde sama Coco Chanel (1833-1971) při přehlídce své kolekce v roce 1918. Molo tehdy vede po pláži ve francouzském městě Deuville a není to náhoda.

Nová dámská pyžama jsou totiž skutečně určena hlavně na pláž! Ale klidně i jen ta na procházku. Nebo na doma.

Ideálně s podpatky!

Pokud byste ve 20. letech 20. století dostali pozvánku na dámský čajový dýchánek, nad vhodným oblečením váhat nemusíte. Základem je pyžamo z luxusního materiálu! A co k němu? Co možná nejvyšší podpatky a ladící doplňky!

V pyžamu není ostuda vyjít na ulici – naopak. Ve 30. a 40. letech se v nich procházejí po společenských akcích hollywoodské hvězdy.

I když tedy oficiálně tvrdí, že jde o kalhotový kostým, volné nohavice a splývavé kabátky převázané páskem podobnost s pyžamem těžko mohou zapřít.

Pyžama a běžné oblečení se vlastně od začátku svými prvky i styly prolíná. Stačí se podívat na klasický mužský model s knoflíčky a límečkem, který je odvozený od tradiční vojenské uniformy.

Ne vždy se ale pyžamová móda drží takto při zemi. Ve své zlaté éře jsou pyžama zdobená kožešinou, péřovým boa a dalšími luxusnímu prvky, byť slouží třeba jen na doma. Tedy je to tak zhruba do druhé světové války.

Když pak muži odjedou na frontu a ženy zůstanou na domácnost a děti samy, na žádné strojení už není čas…

Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.
Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.

U ulic konečně do postele?

Po válce již téměř nikdo nepochybuje o tom, že tento stylový pohodlný kousek patří především do ložnice. Rozhodně to ale neznamená, že módní trendy v oblasti pyžam od této chvíle končí.

U těch dámských se například v 50. letech prosadí styl zvaný baby doll, komplet krátkých šortek a nařaseného topu s límečkem a balónovými rukávy.

V 60. letech přichází do módy nepřehlédnutelná palazzo pyžama – extrémně široké nohavice, často zdobené korálky a třásněmi. A v 70. letech například tzv. pyjama dressing, což je souprava krátkých šortek a saténového kabátku s dlouhými rukávy.

Pyžama dodnes inspirují slavné světové návrháře a rozdíl mezi nočním a venkovním oblečením už je opět někdy dost zanedbatelný. Jestli si pyžamo vezmeme do postele, anebo na party, je už pak na každém z nás.

Foto: úvodní foto: Dean Drobot / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi