Domů     Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
31.12.2021

Spíte jen tak v oblečení, bez oblečení, anebo si vezmete pyžamo? Že je to přeci jasné? Není to tak dávno, kdy jakýkoliv speciální spací oděv vůbec nebyl samozřejmostí…

Když je člověk unavený, prostě se odvalí do postele a usne. Nač se zdržovat převlékáním! Na mnoha místech světa to tak lidé dělají celá staletí.

Pravda, někde si sundají alespoň to nejšpinavější svrchní oblečení a nechají si spodní prádlo, ve kterém byli celý den. Tímto prádlem je často jakási spodní košile, od které je pak už jen krůček ke košili noční – prvnímu oficiálnímu druhu nočního oděvu!

První noční košile se objevují ve 14. století v Itálii, v 15. století pak i nás. Většinou jsou čistě bílé, často mají tvar obrovského pytle a nosí je ženy i muži. Až do 19. století totiž nic jiného na výběr nemají.

Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.
Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.

Oblečení na nohy

Alternativa ke košili však ve skutečnosti existuje už dávno. Zhruba od 13. století se objevuje v různých částech Asie, na Středním východě a především v Indii. Ovšem neslouží na noc – nosí se celý den!

Základem pohodlné soupravy jsou široké kalhoty stažené šňůrkou, které dostanou jméno nejspíš podle hindského či perského „pae jamah“. Což znamená doslova „oblečení na nohy“. Z toho vznikne pyjama a nakonec i naše pyžamo!

I když jde tedy především o kalhoty, samotné se rozhodně nenosí. Doplňuje je volná hedvábná tunika a označení pyjama se postupně přenese na obojí dohromady.

Evropané v růžovém

Když Indy hovící si v pyžamech pozorují evropští kolonisté, nedá jim to a vyzkouší si je také. Na denní nošení už sice mají svoji módu, ovšem pohodlné indické oblečky si oblíbí v noci! Nejprve na misích, okolo roku 1870 si je vezmou s sebou do Evropy.

Tam už tedy o úplnou novinku nejde. Jisté noční soupravy se objevují v Anglii už v 17. století, ale moc se tehdy neuchytí, resp. brzy vyjdou z módy. A podivně se konzervativní obyvatelé starého kontinentu dívají na pyžamo i teď.

Jako první ho tu oblékají někteří angličtí šlechtici – jejich pyžamo je většinou růžové, dost extravagantní a budí posměch.

Než muži skutečně odhodí noční košile a zjistí, že pyžamo je praktičtější, letopočet se přehoupne do 20. století. Bílou a růžovou doplní další barvy, kostky a proužky. Zbytečně drahé hedvábí zas dostupnější materiály. Takže brzy už mají pyžamo vlastně skoro všichni.

Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Pro ženy na pláž

Pořád však mluvíme o mužích, žen se to ještě v drtivé většině netýká! Ty mají buď svoji noční košili, nebo spí (ještě i ve 20. století) pouze ve spodním prádle, na které si ráno obléknou šaty.

Na druhou stranu se ale první dámské noční soupravy s kalhotami objevují už v roce 1886. Jakýsi propínací živůtek s vysokým límečkem a našitou kaskádou krajek se zapíná na knoflíčky a doplňují ho krátké nohavice s kanýry.

V prvním dámském pyžamu, které připomíná spíš pánské modely, se projde sama Coco Chanel (1833-1971) při přehlídce své kolekce v roce 1918. Molo tehdy vede po pláži ve francouzském městě Deuville a není to náhoda.

Nová dámská pyžama jsou totiž skutečně určena hlavně na pláž! Ale klidně i jen ta na procházku. Nebo na doma.

Ideálně s podpatky!

Pokud byste ve 20. letech 20. století dostali pozvánku na dámský čajový dýchánek, nad vhodným oblečením váhat nemusíte. Základem je pyžamo z luxusního materiálu! A co k němu? Co možná nejvyšší podpatky a ladící doplňky!

V pyžamu není ostuda vyjít na ulici – naopak. Ve 30. a 40. letech se v nich procházejí po společenských akcích hollywoodské hvězdy.

I když tedy oficiálně tvrdí, že jde o kalhotový kostým, volné nohavice a splývavé kabátky převázané páskem podobnost s pyžamem těžko mohou zapřít.

Pyžama a běžné oblečení se vlastně od začátku svými prvky i styly prolíná. Stačí se podívat na klasický mužský model s knoflíčky a límečkem, který je odvozený od tradiční vojenské uniformy.

Ne vždy se ale pyžamová móda drží takto při zemi. Ve své zlaté éře jsou pyžama zdobená kožešinou, péřovým boa a dalšími luxusnímu prvky, byť slouží třeba jen na doma. Tedy je to tak zhruba do druhé světové války.

Když pak muži odjedou na frontu a ženy zůstanou na domácnost a děti samy, na žádné strojení už není čas…

Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.
Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.

U ulic konečně do postele?

Po válce již téměř nikdo nepochybuje o tom, že tento stylový pohodlný kousek patří především do ložnice. Rozhodně to ale neznamená, že módní trendy v oblasti pyžam od této chvíle končí.

U těch dámských se například v 50. letech prosadí styl zvaný baby doll, komplet krátkých šortek a nařaseného topu s límečkem a balónovými rukávy.

V 60. letech přichází do módy nepřehlédnutelná palazzo pyžama – extrémně široké nohavice, často zdobené korálky a třásněmi. A v 70. letech například tzv. pyjama dressing, což je souprava krátkých šortek a saténového kabátku s dlouhými rukávy.

Pyžama dodnes inspirují slavné světové návrháře a rozdíl mezi nočním a venkovním oblečením už je opět někdy dost zanedbatelný. Jestli si pyžamo vezmeme do postele, anebo na party, je už pak na každém z nás.

Foto: úvodní foto: Dean Drobot / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Související články
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Lifestyle
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Lifestyle
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
reklama
lifestyle
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Sladký valčík: Proč měl cejch nemravné zábavy?
Někde jsem slyšel, že valčík byl dokonce zakázaný. Je to pravda? Ano, je to tak. Dostal označení závadného tance. To ale jenom posílilo zájem o něj. A jak tento tanec vůbec vznikl? Valčík se zrodil v rakouských Alpách někdy kolem roku 1600 jako tanec tyrolských horalů. Ovšem už v 16. století se ve Francii tančil tanec zvaný […]
Jiří Hrzán: Věčně zamilovaná nezvladatelná střela
Malý vzrůstem, ale na jevišti i před kamerou nezapomenutelný a neodolatelný. Takový byl Jiří Hrzán, herec, jehož umění jsme neměli příležitost si dostatečně užít. Připravily nás o to jeho nezdolná vášeň pro riskantní kousky i jeho věčná zamilovanost. Osud každého z nás je tvořen malými změnami, které se ale v důsledku projeví na celém životním směřování. Nějak […]
Tajemství velikonočního beránka: Od masa ke sladkému zákusku
Na Nilu se kolébá třtinová ošatka s živou posádkou. Miminko vyloví podle starozákonní legendy faraonova dcera. Zachrání ho tak před nařízením otce: Povraždit všechny malé židovské hochy.   Chlapec se jmenuje Mojžíš a až povyroste, vyvede utlačované židy z Egypta. Čtyři dny před začátkem slavného exodu instruuje Bůh Izraelity, aby obětovali beránka a jeho krví […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.