Domů     Život za obeplutí zeměkoule: Tragický osud Fernãa de Magalhãese
Život za obeplutí zeměkoule: Tragický osud Fernãa de Magalhãese

Důkaz o kulatosti Země poskytl portugalský mořeplavec světu náhodou, když si při cestě za kořením na ostrovy Moluky zvolil místo východní cesty západní směr.

Z pěti lodí, které vypluly ze španělské Sevilly, se po třech letech na moři vrátila jediná, a ještě bez Magalhãese. S jakými strastmi se kapitán při plavbě potýkal?

Na „Ostrovy koření“, tedy Moluky a Ternate, ležící v Indonésii, se Magalhães dostal poprvé v roce 1511. Rostla na nich bujná vegetace včetně koření, jakými byly např. muškátový oříšek či hřebíček, jež bylo v Evropě velmi ceněné.

Tyto ostrovy si proto zvolil i za cíl své cesty kolem světa. Hodlal k nim doplout nikoli kolem Afriky, jak bylo tehdy zvykem, ale chtěl se vydat na západ a plout kolem Brazílie, kterou 22. dubna 1500 objevil jeho krajan Pedro Álvares Cabral (1467–1520).

Zřekl se národnosti i jména

Ač byl Fernão de Magalhães Portugalec, na svoji největší dobrodružnou výpravu se vydal pod španělskou vlajkou. Kvůli nelegálnímu obchodu s Maury během svých předchozích plaveb byl totiž z portugalských státních služeb roku 1514 propuštěn.

Na základě toho se zřekl svého národa a přijal španělské jméno Fernando de Magallanes. Tím podle Portugalců „ztratil čest.“ Pocházel přitom ze šlechtické rodiny. Jeho otec, Pedro Rui de Magalhães, byl starostou města Sabrosy na severovýchodě Portugalska. Tam se Fernão zřejmě roku 1480 také narodil.

Magalhães cestoval pod španělskou vlajkou.
Magalhães cestoval pod španělskou vlajkou.

Inspirace od českého rodáka

Jeho rodiče zemřeli, když mu bylo deset let. Ve dvanácti se stal pážetem na portugalském královském dvoře v Lisabonu. Fernão se zajímal především o geografii a astronomii.

Setkal se zde i s Martinem Behaimem (1459–1507), mořeplavcem a kartografem, jenž se zřejmě narodil v Českém Krumlově a který stvořil nejstarší dodnes dochovaný glóbus. Na moře se Magalhães dostal poprvé ve dvaceti letech, plul do Indie či Maroka. Právě tam si roku 1513 zranil koleno, a tak doživotně kulhal.

Pro koření na západ

Po příchodu do Španělska nabídl své služby králi Karlovi V. (1500–1558). Ten dne 22. března 1518 schválil jeho expedici na západ až k Ostrovům koření.

Pětice karavel (Trinidad, San Antonio, Concepción, Victoria a Santiago) vyplula ze španělské Sevilly 10. srpna 1519. Na cestě doprovázelo Magalhãese celkem 270 mužů různých národností, převážně šlo o Španěly a Portugalce.

Mezi posádkou lodí byl také italský dobrodruh Antonio Pigafetta (1491–1534), který si o výpravě vedl záznamy a jako jeden z mála cestu přežil.

Cestovatel se rozhodl plout podél Afriky.
Cestovatel se rozhodl plout podél Afriky.

Vzpoura kapitánů

První zastávkou flotily byly 26. září Kanárské ostrovy, kde námořníci doplnili zásoby.

Od svého tchána tam Magalhães obdržel tajnou zprávu, že proti němu kastilští kapitáni jeho lodí plánují vzpouru a že jsou mu v patách dvě karavely vyslané portugalským králem, kterému se nelíbilo, že jeho někdejší chráněnec slouží konkurenční námořní mocnosti.

Magalhães se proto místo přímé cesty na západ rozhodl pro cestu na jih podél pobřeží Afriky.

Vzpurný Cartagena chce Magalhãesovu smrt

Když flotila dosáhla rovníku, zasáhla ji série silných bouří, které hrozily převrácením lodí. Po dvou týdnech se konečně ocitli v klidných rovníkových vodách. Na palubách karavel to však vřelo.

Juan de Cartagena, velitel San Antonia, se ostře postavil proti Magalhãesovi, který přikázal kvůli homosexuálnímu styku uškrcení jednoho z námořníků. Fernão nechal vzpurného Cartagenu zatknout.

Ten spoléhal na loajalitu dalších dvou španělských kapitánů, na které křičel: „Tak ho sakra probodněte!“. Ale ani jeden z nich se zaútočit na Magalhãese neodvážil. Zároveň mu však nedovolili Cartagenu zabít.

Vzpouru Magalhães zastavil.
Vzpouru Magalhães zastavil.

Poprava kapitánů

Až v březnu 1520 se Magalhães konečně rozhodl zastavit a přezimovat v zálivu Puerto San Julian. Po týdnech útrap už byli námořníci vyčerpaní a vzteklí, takže se mezi nimi snadno rozhořela vzpoura. Tu opět vedl Cartagena.

Situace byla vážná, vzbouřenci ovládali tři z pětice lodí flotily. Nakonec se těm, kteří zůstali věrni Magalhãesovi, podařilo léčkou získat obsazené lodě zpět. Velitelé karavel Concepción a Victoria byli popraveni.

Cartagena nebyl sťat, ale byl vysazen na malém pustém ostrově, kde ho čekala jistá smrt.

Ztráta první lodi

Dne 24. srpna 1520 se flotila dala opět do pohybu, následně na téměř dva měsíce zakotvila u ústí řeky Santa Cruz. Zde ztratil Magalhães první ze svých lodí, Santiago, kterou bouře vyhodila na mělčinu, kde se karavela převrátila.

Námořníci se zachránili, ale zásoby ne. Strávili tak dva týdny pojídáním říčních krabů, než se jim dostalo pomoci. Flotilu dále sužovaly bouře a nedařilo se jim najít průliv, kterým by pod Jižní Amerikou propluli.

Zpočátku se nepodařilo najít cestu.
Zpočátku se nepodařilo najít cestu.

Konečně průliv!

Až 21. října 1520 se na námořníky usmálo štěstí. Konečně objevili místo, které tak dlouho hledali. Magalhães průliv pojmenoval „Kanálem všech svatých“, protože jím proplouvali 1. listopadu, ale dnes je známý jako Magalhãesův průliv.

Při jeho proplouvání se ztratila loď San Antonio. Když se jí nepodařilo najít zbytek flotily, vzbouřila se posádka lodi proti kapitánovi a rozhodla se vrátit do Španělska.

Do sevillského přístavu dorazila karavela 6. května 1521. Aby se námořníci obhájili, obvinili Magalhãese z kolaborace s Portugalci a ze vzpoury proti španělskému králi. Slavný mořeplavec tak upadl v nemilost už druhého panovníka.

Zbylé tři lodě flotily propluly bezpečně průlivem a dne 28. listopadu 1520 dorazily k novému oceánu. Jeho vody byly tak tiché, že jej Magalhães označil za Mar Pacífico čili Tichý oceán.

Červavé suchary a krysí hody

Velitel se domníval, že na Moluky to bude trvat již jen pár dní, ovšem cesta se protáhla na čtyři měsíce, během kterých nespatřili námořníci žádnou zemi. Došlo jim jídlo i voda, posádku trápily kurděje. Pigafetta ve svých záznamech situaci popsal:

„Jedli jsme suchary, vlastně ne už suchary, ale jen prach s hrstmi červů smíchaný, …, a také hovězí kůže jsme jedli, co byly na hlavním stěžni, aby stěžeň stožárové lano nepředřel…. Krysy se prodávaly za půl dukátu jedna, jen kdyby jich dost bylo.“

Na lodi panoval hlad a žízeň, než narazili na pevninu.
Na lodi panoval hlad a žízeň, než narazili na pevninu.

Magalhães zabit v boji s domorodci

Až 6. března 1521 dorazili na Mariánské ostrovy, kde se dosyta najedli a napili. O deset dní později pak dopluli na ostrov Homonhon na Filipínách. V tu chvíli zbývalo z původních 270 jen 150 mužů.

Magalhães se díky svému otrokovi dokázal domluvit s místním vládcem, rádžou Humabonem, kterému přislíbil pomoc v boji s kmenem sousedního ostrova. V bitvě byl však Magalhães 27. dubna 1521 zabit.

Do čela výpravy se tak místo něj postavil Juan Sebastián Elcano (1476–1526), kormidelník lodi Victoria.

Zapálená Concepción a rozpadlý Trinidad

Těm, kteří boj přežili, se podařilo prchnout na lodích Trinidad a Victoria, třetí Concepción museli na místě spálit, protože už nebylo dost mužů, kteří by ji obsluhovali. Poslední dvě lodě flotily dopluly na Moluky, kde naložily koření pro španělského krále.

Jenže zchátralá loď Trinidad náklad neunesla a její trup praskl. Musela tedy zůstat na ostrovech. Po opravě se pak loď vydala na cestu zpět, ale padla do portugalského zajetí. Z něj se roku 1527 vrátil do Španělska jen kapitán Espinoza se třemi muži.

Cestovatelé potvrdili, že je Země kulatá.
Cestovatelé potvrdili, že je Země kulatá.

Triumfální návrat se nekonal

Na zpáteční cestu se tak z celé flotily vydala pouze Victoria s padesátkou mužů na palubě. Plula Indickým oceánem směrem ke Kapverdám. Cestou zemřely další dvě desítky námořníků vyčerpáním.

Na ostrovech jich pak třináct padlo do portugalského zajetí, z něhož byli později propuštěni. Do Španělska se tak 6. září 1522, po 3 letech a 29 dnech na cestě, vrátil Elcano s pouhými 18 muži na palubě jediné lodi.

Cesta těchto odvážných mořeplavců, kteří obepluli Zemi a potvrdili, že je kulatá, však inspirovala řadu dalších objevitelů.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Související články
Historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Historie
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Historie
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.