Skip to content

Živé kameny z údolí smrti: Co jimi hýbe?

Kameny, které se samy od sebe pohybují? Přesně takovou záhadu mají ve slavném kalifornském Údolí smrti. Co tuto anomálii způsobuje?

Vyschlé jezero Racetrack Playa ležící v tajemném Údolí smrti v Kalifornii je již po desetiletí dějištěm zvláštní záhady. Kameny, které na něm leží, se totiž čas od času samy od sebe pohybují. Dokládají to nejen zmapované změny jejich polohy, ale i mělké brázdy v písku, které za sebou zanechávají.

Vyschlé jezero Racetrack Playa
Vyschlé jezero Racetrack Playa.

Bezradní jsou v tomto směru prakticky všichni – záhadologové i vědci. Přímý pohyb kamenů se zatím zachytit nepodařilo a není ani jasné, jakou rychlostí putují. Jisté je jen to, že se kolem nich nepohybují žádní lidé a že se přemísťují i 300kilové balvany!

Kameny, které se samy od sebe pohybují?
Kameny, které se samy od sebe pohybují?

Hypotéz, proč se tomu tak děje, je několik. Někteří lidé hovoří o prudkém větru, jiné zase o bahnu, kterým se kameny kloužou při deštích. Jenže nic z toho úplně nesedí. Paleobiolog Richard Norris z univerzity v San Diegu je zase přesvědčen, že za vším stojí plovoucí led tvořící se v údolí při vydatných deštích a následných mrazech.

Ani tuto hypotézu se ale zatím nepodařilo jednoznačně dokázat a ufologové tak mohou dál trvat na teorii, že za vším jsou síly, které jdou mimo náš svět.

Richard Norris
Richard Norris.
Foto: www.livescience.com, www.theverge.com , scrippsscholars.ucsd.edu, en.wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články