Skip to content

Neuvěřitelný objev: Prales odkryl hrob mayské královny!

Až 1200 let starý hrob s kostrou mayské královny nalezli archeologové hluboko v deštném pralese v severozápadní Guatemale.

Žena byla zřejmě mocnou vládkyní města, jež na vrcholu své slávy mohlo mít až desítky tisíc obyvatel.

2
Pohled do nalezeného hrobu.

Pozůstatky panovnice, která zemřela ve věku 30 až 45 let, spočívaly na vyvýšené plošině v dávném mayském městě Waka v největším guatemalském národním parku Laguna del Tigre. V hrobě chyběla její lebka a nohy, které byly podle odborníků vyzdviženy po rozkladu těla a užívány jako relikvie.

3
Národní park Laguna del Tigre.

Významné postavení panovnice dokazuje 1600 artefaktů, kterými byla obklopena, uvedl David Freidel, vedoucí týmu dvaceti archeologů, kteří hrob našli při vykopávkách starobylého královského paláce. K nejvzácnějším předmětům patří zbytky helmy, již pokrývalo 22 jadeitových plátů, každý o rozměrech asi pěti centimetrů čtverečních.

4
Mayská civilizace začala vzkvétat již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Její říše byla obrovská, zabírala značnou část Mexika a táhla se Střední Amerikou až k dnešní Guatemale.

Archeologové nalezli rovněž 10 centimetrů dlouhou jadeitovou rytinu znázorňující jedno z mayských božstev z profilu. Takové šperky obvykle nosili králové a královny. V hrobě byly i trny z rejnoka, které mayští muži užívali k propichování svých genitálií při slavnostních obřadech obětování krve bohům, zatímco mayské ženy si jimi probodávaly jazyk.

V hrobě trny ležely na stydké kosti panovnice.

5
Mayská nížinná civilizace klasického období dosáhla v každém ohledu nejvyšší kulturní úrovně ze všech známých kultur předkolumbovské Ameriky.

Výzkum napovídá, že Waka – nazývaná na dnešních mapách El Peru – byla osídlena již v roce 500 před naším letopočtem. Vrcholu zdejší civilizace dosáhla v letech 400 až 800 našeho letopočtu a město bylo opuštěno před koncem desátého století.

Jméno královny, ani to, z jaké pocházela dynastie, či důvod jejího úmrtí odborníci zatím neznají.

Foto: mitosbenar.blogspot, panoramio, 2eyeswatching, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články